forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   Supraponderalitate mostenita (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/supraponderalitate-mostenita-7671.html)

rikki 09 ian 2011 16:35:49

Supraponderalitate mostenita
 
buna, slabutelor! sunt o utilizatoare noua si as dori sa va adresez o intrebare! credeti ca uncopil care face parte dintr-o familie cu membri grasuti/supraponderali poate slabi? eu am 1.60 si 55-56 kg (am 14 ani) si as dori sa mai slabesc 7-8 kg. si eu si mama avem picioare mai groase, iar ea mi-a spus ca nu o sa prea pot sa slabesc ca asa suntem ,,din neam" (nici tata nu a fost tocmai slab)...credeti ca daca fac sport si mananc sanatos o sa pot slabi vreodata? (niciodata nu am mancat mult, doar ca nu faceam deloc miscare...)

Sand 09 ian 2011 16:47:34

Re: supraponderalitate mostenita
 
Citat:

Anterior postat de rikki (Post 466112)
buna, slabutelor! sunt o utilizatoare noua si as dori sa va adresez o intrebare! credeti ca uncopil care face parte dintr-o familie cu membri grasuti/supraponderali poate slabi? eu am 1.60 si 55-56 kg (am 14 ani) si as dori sa mai slabesc 7-8 kg. si eu si mama avem picioare mai groase, iar ea mi-a spus ca nu o sa prea pot sa slabesc ca asa suntem ,,din neam" (nici tata nu a fost tocmai slab)...credeti ca daca fac sport si mananc sanatos o sa pot slabi vreodata? (niciodata nu am mancat mult, doar ca nu faceam deloc miscare...)

Absolut ca poti sa slabesti. Mostenirea de familie (genetic) este doar 20%, restul contribuie dieta si modul de viata la ingrasarea ta. Asa spun statisticile.

Asta cu asa suntem noi e un pretext. Dar...pe de alta parte, ce vezi aia faci. Deci daca mami si tata papa la greu si tu cresti intr-o famiie de acest fel o sa ajungi sa papi si tu la greu daca nu esti atent/a. Trebuie sa "vezi" ce nu e bine fiind in mediul asta "nociv" ca sa fiu mai dura. Si cum sa vezi daca asa ai crescut de mic? E foarte greu sa vezi ca nu e bine.

Daca tu ai mancat de-o viata ciocolata cate 3 bucati seara la culcare, sunt sanse mari ca si copilul tau sa faca asta cand o sa fie adult ca te-a vazut pe tine facand asta. Copilul poate sa faca si el asa si sa nu se ingrase pana la 20 de ani dar la 50 o sa fie obez probabil.

Atentie mare deci. Fa tu ce trebuie si lasa ce zice x sau y. Mananca ce trebuie, fa sport si simte-te bine. Succes!

Mihaela1006 10 ian 2011 17:16:04

Re: Supraponderalitate mostenita
 
Citat:

Anterior postat de rikki (Post 466112)
buna, slabutelor! sunt o utilizatoare noua si as dori sa va adresez o intrebare! credeti ca uncopil care face parte dintr-o familie cu membri grasuti/supraponderali poate slabi? eu am 1.60 si 55-56 kg (am 14 ani) si as dori sa mai slabesc 7-8 kg. si eu si mama avem picioare mai groase, iar ea mi-a spus ca nu o sa prea pot sa slabesc ca asa suntem ,,din neam" (nici tata nu a fost tocmai slab)...credeti ca daca fac sport si mananc sanatos o sa pot slabi vreodata? (niciodata nu am mancat mult, doar ca nu faceam deloc miscare...)

Sand are dreptate Rikki, si ma bucur ca iti pui aceasta intrebare acum si nu mai tarziu. Organismul tau are capacitatea de a recupera extrem de usor diferenta de kilograme, doar ca trebuie sa nu iti propui sa slabesti repede, ci sanatos. Informeaza-te, citeste despre toate dietele, personal iti recomand dieta Montignac cu adaptare pentru varsta ta - nu se pune problema sa nu mai bei cafea si alcool pentru ca oricum nu bei, dar celelalte principii se pot aplica fara repercursiuni asupra sanatatii, capacitatii de concentrare la scoala, etc.
Si incepe sa faci miscare, daca nu sport, macar mergi mult pe jos, uita de mijloacele de transport in masura timpului disponibil, nu mai manca dupa ora 7 seara... picioarele pot fi groase din familie, cum spune mama ta, dar pentru o silueta mai supla asta nu e o problema ;)
Mult succes si nu ezita sa intrebi slabutele orice, chiar daca ti se pare o intrebare simpla sau copilareasca >:D<

jessik 17 ian 2011 03:42:24

Re: Supraponderalitate mostenita
 
am slabit 3 kg, si vad ca m-am oprit, nu pot sa zic ca am renuntat complet la cele interzise, pt ca am zis ca vreau sa o iau usor. adica 10 kg in 6 luni. sau mai repede
dar la calorii nu vreau sa scad deodata, pt ca le vreau mai putine mai incolo.dar totusi vreau sa mai slabesc fara sa fiu nevoita sa mananc numai salate.sport fac aproape zilnic o ora moderat, cardio( banda eleptica. putin fitness.
in legatura cu mostenirea genetica. nu stiu ce sa soun pt ca parintii mei au fost slabi in tinerete dar apoi s-au ingrasat.
eu am fost ok pana la liceu cand eram usor plinuta,apoi cu scaderi si ingrasari dar nu bruste.
problema mea e in partea de sus, pe de o parte sic mersi ca nu seman cu mama( coapse mari, si fund) dar parca arat mai rau in forma asta de picioare subtiri si burta si sani f mari
cand slabesc tot de la fund si picioare dau. in plus am auzit ca e periculos sa ai grasime abdominala. cred ca mereu voi fi grasa in zona asta. in prezent mama si tata sunt burtosi
deci pot sa zic ca e mostenire genetica

Mihaela1006 17 ian 2011 13:39:33

Re: Supraponderalitate mostenita
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 477811)
am slabit 3 kg, si vad ca m-am oprit, nu pot sa zic ca am renuntat complet la cele interzise, pt ca am zis ca vreau sa o iau usor. adica 10 kg in 6 luni. sau mai repede
dar la calorii nu vreau sa scad deodata, pt ca le vreau mai putine mai incolo.dar totusi vreau sa mai slabesc fara sa fiu nevoita sa mananc numai salate.sport fac aproape zilnic o ora moderat, cardio( banda eleptica. putin fitness.
in legatura cu mostenirea genetica. nu stiu ce sa soun pt ca parintii mei au fost slabi in tinerete dar apoi s-au ingrasat.
eu am fost ok pana la liceu cand eram usor plinuta,apoi cu scaderi si ingrasari dar nu bruste.
problema mea e in partea de sus, pe de o parte sic mersi ca nu seman cu mama( coapse mari, si fund) dar parca arat mai rau in forma asta de picioare subtiri si burta si sani f mari
cand slabesc tot de la fund si picioare dau. in plus am auzit ca e periculos sa ai grasime abdominala. cred ca mereu voi fi grasa in zona asta. in prezent mama si tata sunt burtosi
deci pot sa zic ca e mostenire genetica

felicitari pentru cele 3 kg :D nu renunta la sport, monitorizeaza-ti mesele ca sa nu depasesti 5 mese moderate si ca numar de calorii si cantitativ, nu mai manca nimic dupa 7 seara, respecta un program de somn de 8 ore pe noapte.
Pentru burtica inseamna ca asa e conformatia si acolo e zona sensibila la tine... abdomenele nu rezolva dar ajuta, progresiv, incepi cu 10, apoi 20, samd pana la 100 pe zi, atat abdomene complete cat si semiabdomene. Nu strica sa incerci ;) si incearca sa mergi mult pe jos in pas alert.
numai bine Jessik >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:58:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO