forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete culinare (http://forum.slabute.ro/retete-culinare/)
-   -   Spaghete cu nuci (http://forum.slabute.ro/retete-culinare/spaghete-nuci-12418.html)

raluka 29 sep 2013 16:07:04

Spaghete cu nuci
 
Vreau sa public o reteta de desert..."Spaghette cu nuci''....si am cateva nelamuriri...
Am folosit:
o punga de 500 gr spaghette
60 gr zahar vanilat si simplu
290 gr nuci pisate
360ml lapte 1.5% grasime
10 ml esenta rom

Spaghetele le-am fiert destul de mult cam 20 min...si le-am mai lasat in oala sa absoarba apa apoi le-am scurs ...Nucile le-am pisat la masina si amestecat cu zaharul, esenta de rom si laptele, am facut o pasta peste care am pus-o peste spaghette si le-am amestecat.
Si ce a iesit este super mmmm....
Dilema mea este ca la calcului caloriilor...nu stiu cum sa fac...adica sa iau in calcul spaghetele nefierte (500 gr si care sunt 1750 calorii) sau cele care rezulta gata fierte.....(adica 2 kg si care sunt 3270 calorii)???? pentru ca din 500 gr mi-au iesit 2 kg ...:))
iar la calcului per portie este o diferenta semnificativa....prima data imi iese 146 calorii/100 gr iar a doua oara 200 calorii/100 gr....
Daca ma poate ajuta cineva...Va multumesc si Pofta buna!!!

quarc 01 oct 2013 20:58:19

Re: Spaghete cu nuci
 
Cred ca ingrasa...

igrama 05 nov 2013 13:41:38

Re: Spaghete cu nuci
 
Citat:

Anterior postat de raluka (Post 1301487)
Vreau sa public o reteta de desert..."Spaghette cu nuci''....si am cateva nelamuriri...
Am folosit:
o punga de 500 gr spaghette
60 gr zahar vanilat si simplu
290 gr nuci pisate
360ml lapte 1.5% grasime
10 ml esenta rom

Spaghetele le-am fiert destul de mult cam 20 min...si le-am mai lasat in oala sa absoarba apa apoi le-am scurs ...Nucile le-am pisat la masina si amestecat cu zaharul, esenta de rom si laptele, am facut o pasta peste care am pus-o peste spaghette si le-am amestecat.
Si ce a iesit este super mmmm....
Dilema mea este ca la calcului caloriilor...nu stiu cum sa fac...adica sa iau in calcul spaghetele nefierte (500 gr si care sunt 1750 calorii) sau cele care rezulta gata fierte.....(adica 2 kg si care sunt 3270 calorii)???? pentru ca din 500 gr mi-au iesit 2 kg ...:))
iar la calcului per portie este o diferenta semnificativa....prima data imi iese 146 calorii/100 gr iar a doua oara 200 calorii/100 gr....
Daca ma poate ajuta cineva...Va multumesc si Pofta buna!!!


Este una din mancarurile mele preferate.
Dupa parerea mea pastele le-ai fiert c-am mult.
Eu fierb paste din grau dur si pun peste doar nuca macinata si putin zahar.
Este mai dietetic asa. :))

Michelina 05 nov 2013 14:07:33

Re: Spaghete cu nuci
 
Citat:

Anterior postat de raluka (Post 1301487)
Vreau sa public o reteta de desert..."Spaghette cu nuci''....si am cateva nelamuriri...
Am folosit:
o punga de 500 gr spaghette
60 gr zahar vanilat si simplu
290 gr nuci pisate
360ml lapte 1.5% grasime
10 ml esenta rom

Spaghetele le-am fiert destul de mult cam 20 min...si le-am mai lasat in oala sa absoarba apa apoi le-am scurs ...Nucile le-am pisat la masina si amestecat cu zaharul, esenta de rom si laptele, am facut o pasta peste care am pus-o peste spaghette si le-am amestecat.
Si ce a iesit este super mmmm....
Dilema mea este ca la calcului caloriilor...nu stiu cum sa fac...adica sa iau in calcul spaghetele nefierte (500 gr si care sunt 1750 calorii) sau cele care rezulta gata fierte.....(adica 2 kg si care sunt 3270 calorii)???? pentru ca din 500 gr mi-au iesit 2 kg ...:))
iar la calcului per portie este o diferenta semnificativa....prima data imi iese 146 calorii/100 gr iar a doua oara 200 calorii/100 gr....
Daca ma poate ajuta cineva...Va multumesc si Pofta buna!!!


Eu as zice spaghetele nefierte sa le iei in calcul - grutatea finala tine de cata apa au absorbit - si cum apa n-are calorii...
PS. Mamei ii placeau chestiile astea - mie mi se par prea dulci si nu-mi aduc nici o satisfactie.

igrama 06 nov 2013 11:14:51

Re: Spaghete cu nuci
 
Mi-ati facut pofta si ieri dupa-masa asta am mancat si eu

raluka 05 dec 2013 10:57:45

Re: Spaghete cu nuci
 
Buna fetelor...abia astazi am vazut mesajele voastre.
Va multumesc.Si da sunt super gustoase iar o portie poate ajunge la 350 gr...brrrrrr


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:39:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO