forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete culinare (http://forum.slabute.ro/retete-culinare/)
-   -   Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar (http://forum.slabute.ro/retete-culinare/terci-ovaz-preparat-apa-fara-zahar-6062.html)

Tina 25 aug 2010 17:11:38

Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar
 
Discutie despre reteta Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar, oferita de Tina.

INGREDIENTE:
Oatmeal: fulgi de ovaz, apa calda - in proportii egale



--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 68 calorii, 2 proteine, 1 grasimi, - colesterol, 13 carbohidrati, 2 fibre, 49 sodiu, - zaharuri

sarun 17 sep 2010 11:33:49

Re: Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar
 
E foarte bun, mai ales daca il mananci cu prune sau corcoduse, nu ii mai trebuie zahar. E ca un desert satios, excelent.

Tina 17 sep 2010 13:48:56

Re: Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar
 
il mai prepar cu tarate de psyillium, iaurt si miere pt mama, ca ei ii place mai dulce.

sarun 17 sep 2010 17:52:47

Re: Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar
 
Eu le-am combinat asa pt tranzit, dar din pacate nu prea au avut efect. siiiii ca sa nu mai mananc atatea fructe (sunt prea dulci si uneori nu pot sa ma abtin- cred ca o sa dau in diabet in toamna asta)

CrisetenO 18 sep 2010 12:12:02

Re: Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar
 
Salut fetelor!

Sunt noua pe aici, dar aceasta reteta este motivul pentru care m-am inregistrat pe forumul vostru, deci felicitari pentru ca ati adaugat-o!

Ador terciul, ador coliva buna (adica aproape fara zahar si cu numai putin rom), ador bulgurul si secara fiarta! Partea cea mai putin buna este ca de obicei dureaza sa fierbi graul, ovazul sau ma rog, ce boabe mai pui pe acolo, si se mai si prinde usor daca nu ai grija!

De curand insa am descoperit o maniera mai usoara de a face terci. Veti rade de mine daca va zic secretul meu :P. Eram la o zi de nastere cand am cunoscut un cuplu cu doi copii mici si am vazut terciul pe care il manca juniorul. Acum de obicei terciul de copii mici nu prea are nici gust nici aroma pentru noi din cazua laptelui de mama, care are un gust... interesant. :)) Insa cel putin aici am cautat si am gasit fulgi pentru terci bio, facuti fara zahar, zaharina, fructoza sau alt indulcitor: pur si simplu dintr-un amestec de -- in cazul meu 8 -- cereale, si care se prepara foarte simplu cu apa sau cu lapte. In reteta pt copii mici spune 20 g fulgi + 200 ml apa. Pentru ca eu am dinti, pun 20 g fulgi la 120 ml apa. Folosesc in special 2 retete:

1) 20 g fulgi + 2 lgt cu varf cacao + 125 ml apa. (aici se pot adauga si niste nuci taiate cu cutitul in bucati mici, ca sa-i dea textura. Eu sunt lenesa, asa ca fac rar)
2) 20 g fulgi + 20 de stafide albe + un praf de nuca de cocos + o picatura aroma vanilie + 120 ml apa.

Amandoua retetele sunt dietetice si preparate cu apa clocotita (nu ca la bebe adica), si se pot adauga si indulcitori daca vreti. Preparatul 1) are un gust care aduce a ciocolata amara sau a brownies daca puneti si nuci; in total are in jur de 85-90 kcal fara nuci. Preparatul 2) e mai dulce si se pot folosi si alte fructe uscate in loc de stafide; o portie are in jur de 90-100 kcal.

Voi preferati ovazul dintr-un anumit motiv sau e buna orice alta cereala?

Cu mult drag,

Cristina

Tina 18 sep 2010 12:16:55

Re: Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 333302)
Salut fetelor!

Sunt noua pe aici, dar aceasta reteta este motivul pentru care m-am inregistrat pe forumul vostru, deci felicitari pentru ca ati adaugat-o!

Ador terciul, ador coliva buna (adica aproape fara zahar si cu numai putin rom), ador bulgurul si secara fiarta! Partea cea mai putin buna este ca de obicei dureaza sa fierbi graul, ovazul sau ma rog, ce boabe mai pui pe acolo, si se mai si prinde usor daca nu ai grija!

De curand insa am descoperit o maniera mai usoara de a face terci. Veti rade de mine daca va zic secretul meu :P. Eram la o zi de nastere cand am cunoscut un cuplu cu doi copii mici si am vazut terciul pe care il manca juniorul. Acum de obicei terciul de copii mici nu prea are nici gust nici aroma pentru noi din cazua laptelui de mama, care are un gust... interesant. :)) Insa cel putin aici am cautat si am gasit fulgi pentru terci bio, facuti fara zahar, zaharina, fructoza sau alt indulcitor: pur si simplu dintr-un amestec de -- in cazul meu 8 -- cereale, si care se prepara foarte simplu cu apa sau cu lapte. In reteta pt copii mici spune 20 g fulgi + 200 ml apa. Pentru ca eu am dinti, pun 20 g fulgi la 120 ml apa. Folosesc in special 2 retete:

1) 20 g fulgi + 2 lgt cu varf cacao + 125 ml apa. (aici se pot adauga si niste nuci taiate cu cutitul in bucati mici, ca sa-i dea textura. Eu sunt lenesa, asa ca fac rar)
2) 20 g fulgi + 20 de stafide albe + un praf de nuca de cocos + o picatura aroma vanilie + 120 ml apa.

Amandoua retetele sunt dietetice si preparate cu apa clocotita (nu ca la bebe adica), si se pot adauga si indulcitori daca vreti. Preparatul 1) are un gust care aduce a ciocolata amara sau a brownies daca puneti si nuci; in total are in jur de 85-90 kcal fara nuci. Preparatul 2) e mai dulce si se pot folosi si alte fructe uscate in loc de stafide; o portie are in jur de 90-100 kcal.

Voi preferati ovazul dintr-un anumit motiv sau e buna orice alta cereala?

Cu mult drag,

Cristina

O idee buna pt a mai da aroma terciului:)
Mentionez ca ar fi de preferat sa nu il combini cu nuci pt ca glucide+lipide=nu.
Nu consum des ovaz, dar l-am ales pt ca are Indice glicemic mic, fibre.
O zi buna, multumim pt retete, eu inca ma gandeam ce sa mai pun in el sa ii fac ma pe gustul alor mei, caci acum mananca amandoib-)

any_268268 18 sep 2010 13:44:36

Re: Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar
 
eu folosesc tarate de3 grau

CrisetenO 19 sep 2010 09:05:07

Re: Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 333308)
O idee buna pt a mai da aroma terciului:)
Mentionez ca ar fi de preferat sa nu il combini cu nuci pt ca glucide+lipide=nu.
Nu consum des ovaz, dar l-am ales pt ca are Indice glicemic mic, fibre.
O zi buna, multumim pt retete, eu inca ma gandeam ce sa mai pun in el sa ii fac ma pe gustul alor mei, caci acum mananca amandoib-)

Salut, Tina!

Cum ti-a reusit terciul cu noile arome (daca l-ai incercat)? Glucidele+lipidele = nu de la Monti citire (+IG scazut)? Eu de obicei imi fac terci dimineata inainte sa ma duc la servici, si fiind la mentinere imi mai permit cate o abatere: mentionez ca e una dintre mancarurile care -- mie personal -- imi dau cea mai multa energie.Bineinteles, asta nu inseamna ca e bine sa incalci regulile regimului propus.

Cu mult drag,

Cristina

PS: Nu am incercat pana acum, dar daca fac o portie mai mare si o las la frigider noaptea si o reincalzesc credeti ca merge?

Tina 19 sep 2010 10:13:16

Re: Terci de ovaz, preparat cu apa, fara zahar
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 333952)
Salut, Tina!

PS: Nu am incercat pana acum, dar daca fac o portie mai mare si o las la frigider noaptea si o reincalzesc credeti ca merge?


Mai bine il lasi peste noapte sa se inmoaie... nu cred ca are ceva sa-l incalzesti, dar mai bine asa sa nu pierzi din nutrienti.
Nu am incercat inca noile retete de terci:P, pt ca momentan nu vreau sa adauga un surplus de glucide, avand deja fructe din dieta... pe care ma chinui sa le reduc.

Dar las' ca trestez noile arome pe parinti, daca le-a placut pana acum o sa le placa si asta:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:31:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO