forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile digestive (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-digestive/)
-   -   Meniu in afectiunea megadolicocolon (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-digestive/meniu-afectiunea-megadolicocolon-8311.html)

azalea 25 feb 2011 22:24:53

Meniu in afectiunea megadolicocolon
 
hello, slabutelor! am si eu nevoie de putin ajutor...
am fost diagnosticata cu m.d.colon, adica el este un pic mai lung si mai gros decat ar trebui...un pic mai mult. asta imi afecteaza f tare digestia, am constipatie cronica pe care incerc sa o tratez cu fel de fel de chestii de mult timp, dar nu da roade. si daca alimentele stagneaza ataaat de mult in colon, eu ma cam ingras.... cu toate ca nu pot sa mananc aproape nimic(mai putin de 1000 kcal, sa-mi fie rusine). nu e pentru ca n-as vrea, doamne cat as vrea sa mananc! dar am o senzatie de plenitudine continua, pur si simplu nu pooot manca. dar ma ingraas!!! ultimul doctor la care am fost mi-a spus sa am 95% din meniu format din fructe si legume crude.
Se mai confrunta cineva cu aceeasi problema? Mi-ar fi de foarte mare ajutor!
Citat:

Tu iti creezi urmatoarea clipa. Asta este realitatea

Whaley 01 mar 2011 13:59:50

Re: Meniu in afectiunea megadolicocolon
 
Am citit aseara intrebarea ta, dar nu am raspuns, ma gandeam ca poate e altcineva mai in tema, eu am informatii indirecte...si am visat toata noaptea ca trebuie sa raspund la topicul asta :)) Asa ca ma conformez, ca altfel poate ma chinuie si noaptea viitoare subiectul :))

Tatal meu a fost diagnosticat cu megacolon (nu stiu daca e fix acelasi lucru, dar are aceeasi problema) Stiu ca mananca intr-adevar foarte multe cruditati (fructe, legume), multe fibre (el ia cate o lingura de tarate de grau si una de seminte de in pe zi), are nevoie de un aport foarte mare de lichide (multa apa si ceaiuri, supe) si, in plus, in situatii de "criiza", ia la recomandarea medicului cate o lingura de ulei de parafina, care nu se absoarbe, doar lubrifiaza tubul digestiv (se gaseste la farmacie, din cate am inteles).

azalea 13 mar 2011 20:50:13

Re: Meniu in afectiunea megadolicocolon
 
Multumesc de raspuns!(scuze, totusi, ca am raspuns eu greu)
din cate stiu eu, in cazul megacolonului este vorba doar de colon gros, la megadolicocolon este prea gros dar si prea lung. am incercat sa iau si tarate si seminte de in, nu m-au ajutat, si ulei de parafina am luat cateva zile la rand si tot..degeaba. [*plans*]

Mihaela1006 17 mar 2011 13:27:06

Re: Meniu in afectiunea megadolicocolon
 
Trebuie sa perseverezi si sa gasesti anumite alimente care te ajuta, cu multe fibre, atentie la excese, o sa ma documentez si revin mai amanuntit :)

azalea 20 mar 2011 22:38:35

Re: Meniu in afectiunea megadolicocolon
 
O sa incerc sa caut ceva care sa ma ajute. multumesc!:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:48:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO