forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile endocrine (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/)
-   -   Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/probleme-tiroida-special-hipotiroidismul-3640.html)

lorena24 22 oct 2010 10:38:50

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
ceao fetele
doream sa va intreb daca toate tratamentele pe care le luati sunt recomandate de doctor....inclusiv algele marine?
va multumesc!
P.S : eu am hipotiroidie de 6 ani , cu noduli, dar mie mi-a recomandat numa eutyrox de 25 mg.

Slabuta 25 oct 2010 13:20:26

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de lorena24 (Post 375937)
ceao fetele
doream sa va intreb daca toate tratamentele pe care le luati sunt recomandate de doctor....inclusiv algele marine?
va multumesc!
P.S : eu am hipotiroidie de 6 ani , cu noduli, dar mie mi-a recomandat numa eutyrox de 25 mg.

Buna draga Lorena. :)

Eu absolut toata medicamentatia, chiar si alge marine, seleniu.... am luat la indrumarea doctorului.

Din cate stiu algele sunt un fel de supliment, tratamentul propriu-zis al nodulilor si tiroidei se face cu pastile gen tyroxin, eutyrox.

Nodulii tot ii ai de 6 ani?

lorena24 26 oct 2010 15:23:16

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Multumesc pentru raspuns ! Da , de 6 ani am noduli.

Slabuta 26 oct 2010 15:24:53

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de lorena24 (Post 380924)
Multumesc pentru raspuns ! Da , de 6 ani am noduli.

Foarte ciudat.:-/
Eu cu tratament hormonal am scapat de ei in cateva luni.

roxis 19 feb 2011 22:20:46

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Fetelor, ma alatur si eu grupului cu probleme de tiroida. Sufar de Hipotiroida Autoimuna Hashimoto. Nu i-a ajuns ca e hipotiroida, i-a mai trebuit sa fie si Hashimoto(probleme duble). In fine...Chiar ma bucur ca am gasit subiecte pe tema aceasta pt ca imi puneam problema dc nu slabesc?! Sau, sa reformulez, de ce merg de 10 luni la sala si reusesc doar sa-mi fac muschi?! Ei bine am aflat....Cam greu la 16 ani sa trebuiasca sa intelegi ca o sa fii dependenta de Euthyrox toata viata....Dar sa zicem ca m-am obisnuit cu ideea. Insa, nu ma pot obisnui cu ideea ca nu slabesc?! Sau cu ideea ca ma apuca de cand iau Euthyrox niste pofte de mancare nebune seara :O:O:O:OO:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o.Si parca nu ma satur! Cred ca as putea manca o piza de 1600 g:)))).E din cauza Euthyroxului? Cum sa ma abtin de la mancare? nu pot intrerupe Euthyroxul ca nu e bine pt sanatatea mea....dar nici pt mine nu e bine sa mananc ca nesatula seara in jur de 7 de parca n-am mancat de 2 zile:|? Daca stiti ceva "trucuri" sa ma tin departe seara de mancare, sunt bine venite.Multumesc>:D<

Coccolino 21 feb 2011 08:49:35

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de roxis (Post 534255)
Fetelor, ma alatur si eu grupului cu probleme de tiroida. Sufar de Hipotiroida Autoimuna Hashimoto. Nu i-a ajuns ca e hipotiroida, i-a mai trebuit sa fie si Hashimoto(probleme duble). In fine...Chiar ma bucur ca am gasit subiecte pe tema aceasta pt ca imi puneam problema dc nu slabesc?! Sau, sa reformulez, de ce merg de 10 luni la sala si reusesc doar sa-mi fac muschi?! Ei bine am aflat....Cam greu la 16 ani sa trebuiasca sa intelegi ca o sa fii dependenta de Euthyrox toata viata....Dar sa zicem ca m-am obisnuit cu ideea. Insa, nu ma pot obisnui cu ideea ca nu slabesc?! Sau cu ideea ca ma apuca de cand iau Euthyrox niste pofte de mancare nebune seara :O:O:O:OO:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o.Si parca nu ma satur! Cred ca as putea manca o piza de 1600 g:)))).E din cauza Euthyroxului? Cum sa ma abtin de la mancare? nu pot intrerupe Euthyroxul ca nu e bine pt sanatatea mea....dar nici pt mine nu e bine sa mananc ca nesatula seara in jur de 7 de parca n-am mancat de 2 zile:|? Daca stiti ceva "trucuri" sa ma tin departe seara de mancare, sunt bine venite.Multumesc>:D<

si eu iau eutyrox dar nu am pofte , si am reusit sa si slabesc , e drept destul de greu , :D

roxis 22 feb 2011 21:33:04

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de Coccolino (Post 536050)
si eu iau eutyrox dar nu am pofte , si am reusit sa si slabesc , e drept destul de greu , :D

ai facut sport?cum ai reusit?;;) eu merg ff des la sala si in afara de ceva muschi....nimic:|

Lavinia17 22 mar 2011 21:03:20

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Salut.Am fost la un control endocrinologic,mi-am facut analizele de TSH,FT4,ATPO si Ac anti Tiroglobulina.Mi-a dat medicul sa iau euthyrox 50.2 sapt jumate d ecomprimat dupa care pastila intreaga.Am mai citit pareri cum ca provoaca palpitatii ale inimii,pofta de mancare.Eu merg maine sa iau pastilele,dar mi-e putin teama dupa ce am citit ce au scris unele persoane.Analizele au iesit asa:Tsh=1.48,FT4=14,71 Atpo=14,67 si tiroglobulina aia =18,33.
Imi spuneti o parere ,ceva?Mersi.Pupici

MissCelia100 23 mai 2011 13:45:06

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Salut slabutelor,

si eu am hipotiroida cu hashimoto am fost la peste 6 medici si nimeni nu mia putut regla hormoni. Am doua preparate una de eutyrox 100 si und de 75. Am si eu pofte seara si parca nu slabesc. Plus ca starile de oboseala ...ma obosesc.... Pt ca stau in germania si din pacate inca nu am gasit medic sa imi faca o diagnosa ca lumea si sa imi daie un tratament o sa incerc in Romania. In rest sunt la un homeopat care imi da injecti in tiroida cu procaina sa vedem daca tratametul ajuta. Pe moment ma duc la fuga in fiecare zi si in weekend ma duc de doua ori la salsa si am grija ce manac si sa beau minim 2 litri de apa pe zi. E un drum lung....Ce ma enerveaza e faptul ca mam ingrasat fara sa mananc mai mult. Am si eu picioarele umflate din cand in cand si inainte nu aveam asa ceva. Va doresc o zi buna

andreus 20 sep 2011 18:34:52

hipotiroidismul
 
buna fetelor

sunt Andreea si sunt noua pe aici...nu stiu daca sibiectul pe care incerc sa-l deschid acum e unul nou sau s-a mai vorbit deja despre asta.
de pe la 14 ani ma tot lupt cu kg in plus (acum am 21 de ani) am slabit, m-am ingrasat...iar slabeam iar ma ingrasam...si tot asa
observasem de pe la 15 ani faptul ca slabesc foarte greu desi mancam putin si ca deveneam depresiva si apatica extrem de des.nu ma durea nimic numai ca ma simteam obosita mai mereu si fara chef
acum 3 ani dupa mai multe ture pe la doctor mi s-a zis ca sufar de "hipotiroidism"
sau tiroidita autoimuna...fapt pentru care metabolismul este lent, functiile organismului sunt incetinite
din cauza asta presimt ca oricat de mute regimuri as tine si oricat cat sport as face...nu o sa fiu "slabuta " niciodata...pentru asta am renuntat de multe ori la cure si am incercat sa ma accept asa cum sunt...dar nu reusesc sa ma multumesc cu ce sunt, stiu ca pot mai mult.... prefer sa nu ma dau batuta decat sa ma declar singura invinsa.
voiam sa va intreb daca e cineva pe aici cu acelasi simptom...sau stiti pe cineva care urmeaza un tatament anume pentru asa ceva.
cineva care sa mi spuna ca a reusit sa slabeasca si cu "defectul acesta"...sau ca ea a reusit


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:14:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO