forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile endocrine (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/)
-   -   Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/probleme-tiroida-special-hipotiroidismul-3640.html)

TheMilady 27 apr 2010 06:53:22

Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Buna fetelor!
De o perioada trec printr-o faza foarte grea din viata mea in legatura cu slabitul, fac sport zilnic, nu pot spune ca tin un anumit regim dar nu mananc exagerat, insa de ceva timp vad ca nu mai slabesc sub nici o forma. Am retentie urata de apa si anumite simptome gen frisoane, piele foarte uscata, depresii, schimbari de stare de spirit, si daca nu as consuma diuretice pe zi as pune si 1 kg de apa. Am fost la un consult si am descoperit ca sufar de un anumit dezechilibru hormonal si ca oscilez intre hipertiroidism si hipotiroidism., insa mai mult de hipo. Ca sa fiu inteleasa voi descrie putin hipotiroidismul,:
Hipotiroidismul consta in deficienta hormonilor tiroidieni. Boala apare cand glanda tiroida nu produce suficienti hormoni, ai caror rol, printre altele, este de a controla felul in care organismul consuma energia. Deficitul hormonilor tiroidieni afecteaza toate sistemele organismului. Ca simptome ale hipotiroidismului, amintim: par uscat si aspru, pielea rece, stare obosita, somnoroasa, constipatie, miscari greoaie, piele usor galbuie sau palida, si altele.
Persoanele cu hipotiroidism slabesc foarte greu, chiar citeam undeva ca intr-un grup de slabit, o tipa tinea pasul cu restul facea aceleasi lucruri si toate fetele slabeau insa ea nu, din contra se ingrasa, multi au crezut ca tipa triseaza insa in timp s-a dovedit ca sufera de aceasta boala.
Ce parere aveti? se confrunta cineva cu asa ceva? eu deocamdata doar osciland intre, iau suplimente gen: luminita de seara, alga marina si selenzinc A,c,e.
o zi frumoasa sa aveti!

any_268268 27 apr 2010 08:39:16

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
buna!si eu am aceasta problema de vreo 3 ani...e normotiroida.iau alge marine,fol iod,aplic pe piele si vad daca intra...altfel faci gusa...sunt tot asa palida...am aceleasi stari ca si tine...menstruatie la cateva luni...

Red_Rose 27 apr 2010 18:11:13

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
fetelor,da voi cum aflati ca aveti asta? la endocrinolog sau prin analize cum? ca eu un timp tot am avut stari de astea somnolente strasnic si am mainile si picioarele reci permanent ,chiar cind stau la cald si corpul e cald mainile si picioarele sint ft reci.

Slabuta 27 apr 2010 19:45:48

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 166589)
Buna fetelor!
De o perioada trec printr-o faza foarte grea din viata mea in legatura cu slabitul, fac sport zilnic, nu pot spune ca tin un anumit regim dar nu mananc exagerat, insa de ceva timp vad ca nu mai slabesc sub nici o forma. Am retentie urata de apa si anumite simptome gen frisoane, piele foarte uscata, depresii, schimbari de stare de spirit, si daca nu as consuma diuretice pe zi as pune si 1 kg de apa. Am fost la un consult si am descoperit ca sufar de un anumit dezechilibru hormonal si ca oscilez intre hipertiroidism si hipotiroidism., insa mai mult de hipo. Ca sa fiu inteleasa voi descrie putin hipotiroidismul,:
Hipotiroidismul consta in deficienta hormonilor tiroidieni. Boala apare cand glanda tiroida nu produce suficienti hormoni, ai caror rol, printre altele, este de a controla felul in care organismul consuma energia. Deficitul hormonilor tiroidieni afecteaza toate sistemele organismului. Ca simptome ale hipotiroidismului, amintim: par uscat si aspru, pielea rece, stare obosita, somnoroasa, constipatie, miscari greoaie, piele usor galbuie sau palida, si altele.
Persoanele cu hipotiroidism slabesc foarte greu, chiar citeam undeva ca intr-un grup de slabit, o tipa tinea pasul cu restul facea aceleasi lucruri si toate fetele slabeau insa ea nu, din contra se ingrasa, multi au crezut ca tipa triseaza insa in timp s-a dovedit ca sufera de aceasta boala.
Ce parere aveti? se confrunta cineva cu asa ceva? eu deocamdata doar osciland intre, iau suplimente gen: luminita de seara, alga marina si selenzinc A,c,e.
o zi frumoasa sa aveti!

Buna Milady :)

Diagnosticul ti-a fost pus in urma unei ecografii, analize hormoni, etc?

TheMilady 27 apr 2010 23:51:06

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
dap, la andocrinolog, acum ma documentam pe net, despre l-tirosina, este un aminoacid adjutant in hipotiroidism. Am citit in multe locuri ca alga marina bruna ar fi buna, eu deocamdata iau asa ceva, insa citeam ca daca hipotiroidismul nu este din cauza unei lipse de iod nu prea ajuta. de asemenea iau luminita de seara, tinctura de sanziene si selenzinc si vitam a,c,e. si cam atat, ah si gluthation reduced. va recomand sa cititi ce este gluthationul si ce important e sa il avem in corp. Revening la hipotiroidism, nici nu stiu ce sa mai fac, nu as vrea sa iau hormoni sintetici deoarece am auzit multe povesti negative si as incerca mai degraba tirozina, care este un aminoacid pe care corpul oricum il produce pentru functionarea corecta a glandei tiroide. Sincer zilele trecute eram tare fericita ca parca am dat jos ceva ceva, dar azi dupa ce am venit de la alergat iar m-a luat un frig si stare de balonare, oboseala si retentie de apa:(

Slabuta 28 apr 2010 15:54:24

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 168169)
dap, la andocrinolog, acum ma documentam pe net, despre l-tirosina, este un aminoacid adjutant in hipotiroidism. Am citit in multe locuri ca alga marina bruna ar fi buna, eu deocamdata iau asa ceva, insa citeam ca daca hipotiroidismul nu este din cauza unei lipse de iod nu prea ajuta. de asemenea iau luminita de seara, tinctura de sanziene si selenzinc si vitam a,c,e. si cam atat, ah si gluthation reduced. va recomand sa cititi ce este gluthationul si ce important e sa il avem in corp. Revening la hipotiroidism, nici nu stiu ce sa mai fac, nu as vrea sa iau hormoni sintetici deoarece am auzit multe povesti negative si as incerca mai degraba tirozina, care este un aminoacid pe care corpul oricum il produce pentru functionarea corecta a glandei tiroide. Sincer zilele trecute eram tare fericita ca parca am dat jos ceva ceva, dar azi dupa ce am venit de la alergat iar m-a luat un frig si stare de balonare, oboseala si retentie de apa:(

Buna :)

Eu am luat alge marine, era sub forma de praf. :)
Am suferit si eu cu tiroida dar cu tratament adecvat am reusit sa scap de aceste probleme.

Da, este vorba despre lipsa iodului :)
Stiu ca la un moment dat, doctora mi-a sugerat sa fac "gardulete" cu iod luat de la farmacie, pe talpa. Si sa fac asa in fiecare seara, pana cand dimineata nu voi vedea ca acel gardulet nu s-a "absorbit" :) Atunci e suficient. :)

Si eu eram mereu obosita, molesita, nu problemele cu greutatea nu mai spun, de 2 ori pe an luam l-tyroxin si atunci era dezastru, tot ce slabeam iar se punea la loc, aveam niste pofte :((

Da si balonari si retentie de apa aveam, mi se umflau picioarele de la genunchi in jos, nici nu puteam merge. :(

Obligatoriu tratament corect, astfel de probleme nu se lasa, trebuie actionat la timp :)

TheMilady 28 apr 2010 23:35:16

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
si cu l-thyroxin nu ai reusit sa slabesti? sau nu te-a ajutat cu nimic? si eu am o retentie de apa:( chiar acum de 2 ore ma plang de o senzatie asa aiurea..mai iau diuretice din cand in cand dar nu sunt sanatoase, stiu.Thyroxinul te-a ajutat? sau slabeai doar cand il luai si cand intrerupeai revenea totul la normal?:(

Slabuta 30 apr 2010 22:57:02

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 169661)
si cu l-thyroxin nu ai reusit sa slabesti? sau nu te-a ajutat cu nimic? si eu am o retentie de apa:( chiar acum de 2 ore ma plang de o senzatie asa aiurea..mai iau diuretice din cand in cand dar nu sunt sanatoase, stiu.Thyroxinul te-a ajutat? sau slabeai doar cand il luai si cand intrerupeai revenea totul la normal?:(

De la l-tyroxin am mancat ca disperata.
Sau poate nu din cauza lor, eu am avut vreo 6 ani (de la 15 ani la 21) de tratament combinat si cu vitamine si nu stiu de la ce dar eu mancam non-stop.

Thyroxinul nu m-a ajutat, e putin spus, m-a scapat grupa III, am avut si noduli, si acum sunt, slava domnului, fara noduli si cu grupa I, fara probleme, profilactic in fiecare primavara si toamna ma masez cu o crema cu iod in zona gatului.

Slabeam doar cand nu il luam, pentru ca puteam sa tin regim.

Eu de 2 ori pe an tineam dieta, imediat dupa ce terminam tratamentul (din primavara si toamna) cu l-thyroxin, alge, selenium, vitamine, etc...


L-thyroxin il luam dupao schema, dozao cresteam treptat de la o saptamana la cealalta.

Mama in schimb a luat euthyrox, si ea a avut probleme cu greutatea, dar s-a tratat si ea.

TheMilady 03 mai 2010 00:52:37

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Eu momentan iau tirozina, amino acidul care ajuta la buna functionare a tiroidei si a altor functii in corp, iti voi spune ce rezultate am dupa ceva timp, oricum secretul de a slabi e de a face miscare dar pt mine sincer mai mult e sa am grija ce mananc, mai ales ca de 1 an incoace tot cu nervii la pamant sunt si mananc f mult:(

Slabuta 03 mai 2010 20:00:58

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 173220)
Eu momentan iau tirozina, amino acidul care ajuta la buna functionare a tiroidei si a altor functii in corp, iti voi spune ce rezultate am dupa ceva timp, oricum secretul de a slabi e de a face miscare dar pt mine sincer mai mult e sa am grija ce mananc, mai ales ca de 1 an incoace tot cu nervii la pamant sunt si mananc f mult:(

Iti tin pumnii, sper sa se rezolve si la tine lucrurile bine :)>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:04:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO