forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile endocrine (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/)
-   -   Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/probleme-tiroida-special-hipotiroidismul-3640.html)

TheMilady 27 apr 2010 06:53:22

Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Buna fetelor!
De o perioada trec printr-o faza foarte grea din viata mea in legatura cu slabitul, fac sport zilnic, nu pot spune ca tin un anumit regim dar nu mananc exagerat, insa de ceva timp vad ca nu mai slabesc sub nici o forma. Am retentie urata de apa si anumite simptome gen frisoane, piele foarte uscata, depresii, schimbari de stare de spirit, si daca nu as consuma diuretice pe zi as pune si 1 kg de apa. Am fost la un consult si am descoperit ca sufar de un anumit dezechilibru hormonal si ca oscilez intre hipertiroidism si hipotiroidism., insa mai mult de hipo. Ca sa fiu inteleasa voi descrie putin hipotiroidismul,:
Hipotiroidismul consta in deficienta hormonilor tiroidieni. Boala apare cand glanda tiroida nu produce suficienti hormoni, ai caror rol, printre altele, este de a controla felul in care organismul consuma energia. Deficitul hormonilor tiroidieni afecteaza toate sistemele organismului. Ca simptome ale hipotiroidismului, amintim: par uscat si aspru, pielea rece, stare obosita, somnoroasa, constipatie, miscari greoaie, piele usor galbuie sau palida, si altele.
Persoanele cu hipotiroidism slabesc foarte greu, chiar citeam undeva ca intr-un grup de slabit, o tipa tinea pasul cu restul facea aceleasi lucruri si toate fetele slabeau insa ea nu, din contra se ingrasa, multi au crezut ca tipa triseaza insa in timp s-a dovedit ca sufera de aceasta boala.
Ce parere aveti? se confrunta cineva cu asa ceva? eu deocamdata doar osciland intre, iau suplimente gen: luminita de seara, alga marina si selenzinc A,c,e.
o zi frumoasa sa aveti!

any_268268 27 apr 2010 08:39:16

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
buna!si eu am aceasta problema de vreo 3 ani...e normotiroida.iau alge marine,fol iod,aplic pe piele si vad daca intra...altfel faci gusa...sunt tot asa palida...am aceleasi stari ca si tine...menstruatie la cateva luni...

Red_Rose 27 apr 2010 18:11:13

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
fetelor,da voi cum aflati ca aveti asta? la endocrinolog sau prin analize cum? ca eu un timp tot am avut stari de astea somnolente strasnic si am mainile si picioarele reci permanent ,chiar cind stau la cald si corpul e cald mainile si picioarele sint ft reci.

Slabuta 27 apr 2010 19:45:48

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 166589)
Buna fetelor!
De o perioada trec printr-o faza foarte grea din viata mea in legatura cu slabitul, fac sport zilnic, nu pot spune ca tin un anumit regim dar nu mananc exagerat, insa de ceva timp vad ca nu mai slabesc sub nici o forma. Am retentie urata de apa si anumite simptome gen frisoane, piele foarte uscata, depresii, schimbari de stare de spirit, si daca nu as consuma diuretice pe zi as pune si 1 kg de apa. Am fost la un consult si am descoperit ca sufar de un anumit dezechilibru hormonal si ca oscilez intre hipertiroidism si hipotiroidism., insa mai mult de hipo. Ca sa fiu inteleasa voi descrie putin hipotiroidismul,:
Hipotiroidismul consta in deficienta hormonilor tiroidieni. Boala apare cand glanda tiroida nu produce suficienti hormoni, ai caror rol, printre altele, este de a controla felul in care organismul consuma energia. Deficitul hormonilor tiroidieni afecteaza toate sistemele organismului. Ca simptome ale hipotiroidismului, amintim: par uscat si aspru, pielea rece, stare obosita, somnoroasa, constipatie, miscari greoaie, piele usor galbuie sau palida, si altele.
Persoanele cu hipotiroidism slabesc foarte greu, chiar citeam undeva ca intr-un grup de slabit, o tipa tinea pasul cu restul facea aceleasi lucruri si toate fetele slabeau insa ea nu, din contra se ingrasa, multi au crezut ca tipa triseaza insa in timp s-a dovedit ca sufera de aceasta boala.
Ce parere aveti? se confrunta cineva cu asa ceva? eu deocamdata doar osciland intre, iau suplimente gen: luminita de seara, alga marina si selenzinc A,c,e.
o zi frumoasa sa aveti!

Buna Milady :)

Diagnosticul ti-a fost pus in urma unei ecografii, analize hormoni, etc?

TheMilady 27 apr 2010 23:51:06

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
dap, la andocrinolog, acum ma documentam pe net, despre l-tirosina, este un aminoacid adjutant in hipotiroidism. Am citit in multe locuri ca alga marina bruna ar fi buna, eu deocamdata iau asa ceva, insa citeam ca daca hipotiroidismul nu este din cauza unei lipse de iod nu prea ajuta. de asemenea iau luminita de seara, tinctura de sanziene si selenzinc si vitam a,c,e. si cam atat, ah si gluthation reduced. va recomand sa cititi ce este gluthationul si ce important e sa il avem in corp. Revening la hipotiroidism, nici nu stiu ce sa mai fac, nu as vrea sa iau hormoni sintetici deoarece am auzit multe povesti negative si as incerca mai degraba tirozina, care este un aminoacid pe care corpul oricum il produce pentru functionarea corecta a glandei tiroide. Sincer zilele trecute eram tare fericita ca parca am dat jos ceva ceva, dar azi dupa ce am venit de la alergat iar m-a luat un frig si stare de balonare, oboseala si retentie de apa:(

Slabuta 28 apr 2010 15:54:24

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 168169)
dap, la andocrinolog, acum ma documentam pe net, despre l-tirosina, este un aminoacid adjutant in hipotiroidism. Am citit in multe locuri ca alga marina bruna ar fi buna, eu deocamdata iau asa ceva, insa citeam ca daca hipotiroidismul nu este din cauza unei lipse de iod nu prea ajuta. de asemenea iau luminita de seara, tinctura de sanziene si selenzinc si vitam a,c,e. si cam atat, ah si gluthation reduced. va recomand sa cititi ce este gluthationul si ce important e sa il avem in corp. Revening la hipotiroidism, nici nu stiu ce sa mai fac, nu as vrea sa iau hormoni sintetici deoarece am auzit multe povesti negative si as incerca mai degraba tirozina, care este un aminoacid pe care corpul oricum il produce pentru functionarea corecta a glandei tiroide. Sincer zilele trecute eram tare fericita ca parca am dat jos ceva ceva, dar azi dupa ce am venit de la alergat iar m-a luat un frig si stare de balonare, oboseala si retentie de apa:(

Buna :)

Eu am luat alge marine, era sub forma de praf. :)
Am suferit si eu cu tiroida dar cu tratament adecvat am reusit sa scap de aceste probleme.

Da, este vorba despre lipsa iodului :)
Stiu ca la un moment dat, doctora mi-a sugerat sa fac "gardulete" cu iod luat de la farmacie, pe talpa. Si sa fac asa in fiecare seara, pana cand dimineata nu voi vedea ca acel gardulet nu s-a "absorbit" :) Atunci e suficient. :)

Si eu eram mereu obosita, molesita, nu problemele cu greutatea nu mai spun, de 2 ori pe an luam l-tyroxin si atunci era dezastru, tot ce slabeam iar se punea la loc, aveam niste pofte :((

Da si balonari si retentie de apa aveam, mi se umflau picioarele de la genunchi in jos, nici nu puteam merge. :(

Obligatoriu tratament corect, astfel de probleme nu se lasa, trebuie actionat la timp :)

TheMilady 28 apr 2010 23:35:16

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
si cu l-thyroxin nu ai reusit sa slabesti? sau nu te-a ajutat cu nimic? si eu am o retentie de apa:( chiar acum de 2 ore ma plang de o senzatie asa aiurea..mai iau diuretice din cand in cand dar nu sunt sanatoase, stiu.Thyroxinul te-a ajutat? sau slabeai doar cand il luai si cand intrerupeai revenea totul la normal?:(

Slabuta 30 apr 2010 22:57:02

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 169661)
si cu l-thyroxin nu ai reusit sa slabesti? sau nu te-a ajutat cu nimic? si eu am o retentie de apa:( chiar acum de 2 ore ma plang de o senzatie asa aiurea..mai iau diuretice din cand in cand dar nu sunt sanatoase, stiu.Thyroxinul te-a ajutat? sau slabeai doar cand il luai si cand intrerupeai revenea totul la normal?:(

De la l-tyroxin am mancat ca disperata.
Sau poate nu din cauza lor, eu am avut vreo 6 ani (de la 15 ani la 21) de tratament combinat si cu vitamine si nu stiu de la ce dar eu mancam non-stop.

Thyroxinul nu m-a ajutat, e putin spus, m-a scapat grupa III, am avut si noduli, si acum sunt, slava domnului, fara noduli si cu grupa I, fara probleme, profilactic in fiecare primavara si toamna ma masez cu o crema cu iod in zona gatului.

Slabeam doar cand nu il luam, pentru ca puteam sa tin regim.

Eu de 2 ori pe an tineam dieta, imediat dupa ce terminam tratamentul (din primavara si toamna) cu l-thyroxin, alge, selenium, vitamine, etc...


L-thyroxin il luam dupao schema, dozao cresteam treptat de la o saptamana la cealalta.

Mama in schimb a luat euthyrox, si ea a avut probleme cu greutatea, dar s-a tratat si ea.

TheMilady 03 mai 2010 00:52:37

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Eu momentan iau tirozina, amino acidul care ajuta la buna functionare a tiroidei si a altor functii in corp, iti voi spune ce rezultate am dupa ceva timp, oricum secretul de a slabi e de a face miscare dar pt mine sincer mai mult e sa am grija ce mananc, mai ales ca de 1 an incoace tot cu nervii la pamant sunt si mananc f mult:(

Slabuta 03 mai 2010 20:00:58

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 173220)
Eu momentan iau tirozina, amino acidul care ajuta la buna functionare a tiroidei si a altor functii in corp, iti voi spune ce rezultate am dupa ceva timp, oricum secretul de a slabi e de a face miscare dar pt mine sincer mai mult e sa am grija ce mananc, mai ales ca de 1 an incoace tot cu nervii la pamant sunt si mananc f mult:(

Iti tin pumnii, sper sa se rezolve si la tine lucrurile bine :)>:D<

Dee 01 aug 2010 17:48:31

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
si eu am problema cu tiroida...hipotiroidie si noduli.
Diagnosticul mi-a fost pus in urma vizitei la endocrinolog, analize si tot tacamul...Era si de asteptat pt ca slabesc foarte greu indiferent ce fac, am extremitatile reci , sunt obosita si lipsita de vlaga mai mereu, retentie de apa + balonare, chiar depresii uneori...

Ce vreau sa va spun este ca nu e cazul sa luati medicamente de capul vostru, nici chiar daca in cazul unora dintre noi au functionat. Fiecare origanism este diferit, asa ca mergeti la doctor si lasati-l pe el sa va recomande. Iar asta se aplica si medicamentelor naturiste de la plafar sau suplimentelor. riscati sa va treziti ca va agravati problemele !

Slabuta 03 aug 2010 00:39:18

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de Dee (Post 274123)
si eu am problema cu tiroida...hipotiroidie si noduli.
Diagnosticul mi-a fost pus in urma vizitei la endocrinolog, analize si tot tacamul...Era si de asteptat pt ca slabesc foarte greu indiferent ce fac, am extremitatile reci , sunt obosita si lipsita de vlaga mai mereu, retentie de apa + balonare, chiar depresii uneori...

Ce vreau sa va spun este ca nu e cazul sa luati medicamente de capul vostru, nici chiar daca in cazul unora dintre noi au functionat. Fiecare origanism este diferit, asa ca mergeti la doctor si lasati-l pe el sa va recomande. Iar asta se aplica si medicamentelor naturiste de la plafar sau suplimentelor. riscati sa va treziti ca va agravati problemele !

Dee, ti-a fost dat un tratament?
Si eu am avut noduli, dar cu medicatia prescrisa de medic am scapat. :)

ps: Perfect de acord cu recomandarea ta :)

TheMilady 03 aug 2010 06:44:39

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
si eu am scapat de problemele cu tiroida. am mancat ce trebuie si am luat suplimentele necesare si acum sunt ok:) bafta si tie

any_268268 03 aug 2010 08:42:11

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
buna!te rog spune-mi si mie ce alimente ai consumat si ce medicatie ai luat?si eu ma alim sanatos si pot sa spun ca a mai scazut nodulul de la 3 la 2,7

Slabuta 03 aug 2010 15:31:41

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de any_268268 (Post 275881)
buna!te rog spune-mi si mie ce alimente ai consumat si ce medicatie ai luat?si eu ma alim sanatos si pot sa spun ca a mai scazut nodulul de la 3 la 2,7

Any, tie endocrinologul nu ti-a dat pastile?

any_268268 03 aug 2010 19:28:17

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
nu,desi i-am cerut..iau modifilan,e naturist.

Slabuta 04 aug 2010 18:42:27

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de any_268268 (Post 276639)
nu,desi i-am cerut..iau modifilan,e naturist.

Foarte ciudat, dar nodulii nu se trateaza asa simplu:-/
Analizele la hormoni au valori in limite?

any_268268 04 aug 2010 19:09:47

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
da,dar oricand poate deveni hipo au hiper....modifilanul e pt mentinerea echilibrului tiroidian...

TheMilady 05 aug 2010 07:23:09

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
eu am luat alge marine brune si tirozina, plus tinctura de sanziene, pelin. am consumat zi de zi scortisoara deoarece este f buna pt tiroida, trebuie evitate dulciurile si unele mancaruri, precum varza, brocolli, grasimile etc. cauta pe net the thyroid diet si acolo sunt sfaturi cu ce sa mananci si ce sa eviti! bafta!

Coccolino 15 sep 2010 08:29:11

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Bună fetelor , am să mă alătur şi eu vouă pentru că trebuie să mă pun si eu la dietă. De ceva timp am luat în greutate cam mult si nu stiam de ce , am fost la medic si am descoperit că am probleme cu glanda tiroidă . Tin dieta si slăbesc foarte greu , dar trebuie să merg înainte şi sper că împreună să putem trece mai uşor peste această problemă dificilă din viaţa noastră. Cu sportul nu mă împac bine , deci nu fac mişcare decît cu treburile casnice care acum în perioada asta sunt destule mai ales că stau la ţară. Despre diete ce să vă spun am ţinut destule ,îmi place dieta disociată . Ce să vă mai spun , am avut 94 de kg , am dat jos 4 si aş vrea să ajung la 70 dacă aş putea , dar o să mă străduiesc .

lorena24 22 oct 2010 10:38:50

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
ceao fetele
doream sa va intreb daca toate tratamentele pe care le luati sunt recomandate de doctor....inclusiv algele marine?
va multumesc!
P.S : eu am hipotiroidie de 6 ani , cu noduli, dar mie mi-a recomandat numa eutyrox de 25 mg.

Slabuta 25 oct 2010 13:20:26

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de lorena24 (Post 375937)
ceao fetele
doream sa va intreb daca toate tratamentele pe care le luati sunt recomandate de doctor....inclusiv algele marine?
va multumesc!
P.S : eu am hipotiroidie de 6 ani , cu noduli, dar mie mi-a recomandat numa eutyrox de 25 mg.

Buna draga Lorena. :)

Eu absolut toata medicamentatia, chiar si alge marine, seleniu.... am luat la indrumarea doctorului.

Din cate stiu algele sunt un fel de supliment, tratamentul propriu-zis al nodulilor si tiroidei se face cu pastile gen tyroxin, eutyrox.

Nodulii tot ii ai de 6 ani?

lorena24 26 oct 2010 15:23:16

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Multumesc pentru raspuns ! Da , de 6 ani am noduli.

Slabuta 26 oct 2010 15:24:53

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de lorena24 (Post 380924)
Multumesc pentru raspuns ! Da , de 6 ani am noduli.

Foarte ciudat.:-/
Eu cu tratament hormonal am scapat de ei in cateva luni.

roxis 19 feb 2011 22:20:46

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Fetelor, ma alatur si eu grupului cu probleme de tiroida. Sufar de Hipotiroida Autoimuna Hashimoto. Nu i-a ajuns ca e hipotiroida, i-a mai trebuit sa fie si Hashimoto(probleme duble). In fine...Chiar ma bucur ca am gasit subiecte pe tema aceasta pt ca imi puneam problema dc nu slabesc?! Sau, sa reformulez, de ce merg de 10 luni la sala si reusesc doar sa-mi fac muschi?! Ei bine am aflat....Cam greu la 16 ani sa trebuiasca sa intelegi ca o sa fii dependenta de Euthyrox toata viata....Dar sa zicem ca m-am obisnuit cu ideea. Insa, nu ma pot obisnui cu ideea ca nu slabesc?! Sau cu ideea ca ma apuca de cand iau Euthyrox niste pofte de mancare nebune seara :O:O:O:OO:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o.Si parca nu ma satur! Cred ca as putea manca o piza de 1600 g:)))).E din cauza Euthyroxului? Cum sa ma abtin de la mancare? nu pot intrerupe Euthyroxul ca nu e bine pt sanatatea mea....dar nici pt mine nu e bine sa mananc ca nesatula seara in jur de 7 de parca n-am mancat de 2 zile:|? Daca stiti ceva "trucuri" sa ma tin departe seara de mancare, sunt bine venite.Multumesc>:D<

Coccolino 21 feb 2011 08:49:35

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de roxis (Post 534255)
Fetelor, ma alatur si eu grupului cu probleme de tiroida. Sufar de Hipotiroida Autoimuna Hashimoto. Nu i-a ajuns ca e hipotiroida, i-a mai trebuit sa fie si Hashimoto(probleme duble). In fine...Chiar ma bucur ca am gasit subiecte pe tema aceasta pt ca imi puneam problema dc nu slabesc?! Sau, sa reformulez, de ce merg de 10 luni la sala si reusesc doar sa-mi fac muschi?! Ei bine am aflat....Cam greu la 16 ani sa trebuiasca sa intelegi ca o sa fii dependenta de Euthyrox toata viata....Dar sa zicem ca m-am obisnuit cu ideea. Insa, nu ma pot obisnui cu ideea ca nu slabesc?! Sau cu ideea ca ma apuca de cand iau Euthyrox niste pofte de mancare nebune seara :O:O:O:OO:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o.Si parca nu ma satur! Cred ca as putea manca o piza de 1600 g:)))).E din cauza Euthyroxului? Cum sa ma abtin de la mancare? nu pot intrerupe Euthyroxul ca nu e bine pt sanatatea mea....dar nici pt mine nu e bine sa mananc ca nesatula seara in jur de 7 de parca n-am mancat de 2 zile:|? Daca stiti ceva "trucuri" sa ma tin departe seara de mancare, sunt bine venite.Multumesc>:D<

si eu iau eutyrox dar nu am pofte , si am reusit sa si slabesc , e drept destul de greu , :D

roxis 22 feb 2011 21:33:04

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de Coccolino (Post 536050)
si eu iau eutyrox dar nu am pofte , si am reusit sa si slabesc , e drept destul de greu , :D

ai facut sport?cum ai reusit?;;) eu merg ff des la sala si in afara de ceva muschi....nimic:|

Lavinia17 22 mar 2011 21:03:20

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Salut.Am fost la un control endocrinologic,mi-am facut analizele de TSH,FT4,ATPO si Ac anti Tiroglobulina.Mi-a dat medicul sa iau euthyrox 50.2 sapt jumate d ecomprimat dupa care pastila intreaga.Am mai citit pareri cum ca provoaca palpitatii ale inimii,pofta de mancare.Eu merg maine sa iau pastilele,dar mi-e putin teama dupa ce am citit ce au scris unele persoane.Analizele au iesit asa:Tsh=1.48,FT4=14,71 Atpo=14,67 si tiroglobulina aia =18,33.
Imi spuneti o parere ,ceva?Mersi.Pupici

MissCelia100 23 mai 2011 13:45:06

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Salut slabutelor,

si eu am hipotiroida cu hashimoto am fost la peste 6 medici si nimeni nu mia putut regla hormoni. Am doua preparate una de eutyrox 100 si und de 75. Am si eu pofte seara si parca nu slabesc. Plus ca starile de oboseala ...ma obosesc.... Pt ca stau in germania si din pacate inca nu am gasit medic sa imi faca o diagnosa ca lumea si sa imi daie un tratament o sa incerc in Romania. In rest sunt la un homeopat care imi da injecti in tiroida cu procaina sa vedem daca tratametul ajuta. Pe moment ma duc la fuga in fiecare zi si in weekend ma duc de doua ori la salsa si am grija ce manac si sa beau minim 2 litri de apa pe zi. E un drum lung....Ce ma enerveaza e faptul ca mam ingrasat fara sa mananc mai mult. Am si eu picioarele umflate din cand in cand si inainte nu aveam asa ceva. Va doresc o zi buna

andreus 20 sep 2011 18:34:52

hipotiroidismul
 
buna fetelor

sunt Andreea si sunt noua pe aici...nu stiu daca sibiectul pe care incerc sa-l deschid acum e unul nou sau s-a mai vorbit deja despre asta.
de pe la 14 ani ma tot lupt cu kg in plus (acum am 21 de ani) am slabit, m-am ingrasat...iar slabeam iar ma ingrasam...si tot asa
observasem de pe la 15 ani faptul ca slabesc foarte greu desi mancam putin si ca deveneam depresiva si apatica extrem de des.nu ma durea nimic numai ca ma simteam obosita mai mereu si fara chef
acum 3 ani dupa mai multe ture pe la doctor mi s-a zis ca sufar de "hipotiroidism"
sau tiroidita autoimuna...fapt pentru care metabolismul este lent, functiile organismului sunt incetinite
din cauza asta presimt ca oricat de mute regimuri as tine si oricat cat sport as face...nu o sa fiu "slabuta " niciodata...pentru asta am renuntat de multe ori la cure si am incercat sa ma accept asa cum sunt...dar nu reusesc sa ma multumesc cu ce sunt, stiu ca pot mai mult.... prefer sa nu ma dau batuta decat sa ma declar singura invinsa.
voiam sa va intreb daca e cineva pe aici cu acelasi simptom...sau stiti pe cineva care urmeaza un tatament anume pentru asa ceva.
cineva care sa mi spuna ca a reusit sa slabeasca si cu "defectul acesta"...sau ca ea a reusit

andreus 20 sep 2011 20:05:57

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
e mai bine sa mergi la medic...desi analizele pe care ti le faci sunt destul de scumpe
si ti va da el un tatament...mi-e mi a dat sa iau eutirox, la inceput 3 patile iar mai apoi mi a scazut la 2 pe zi, dimineata inainte de masa cu cel putin 30 d min

andreus 20 sep 2011 20:08:25

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
si mie tot eutirox...la inceut 75 si apoi 25 acum nu-l mai iau dar daca pana acum ma chinuiam sa slabesc acum ma chinui sa ma mentin...si cred ca o sa revin la tratament. tu ai simtit diferente de cand iei pastilele?

andreus 20 sep 2011 21:08:25

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
deci exista o speranta:))
daca tu ai putut si ai avut hipotiroidism..o sa pot si eu?zi-mi ca da:))
felicitari pentru reusita si spor

mishutza 20 sep 2011 21:25:42

Re: hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de andreus (Post 796671)
buna fetelor

sunt Andreea si sunt noua pe aici...nu stiu daca sibiectul pe care incerc sa-l deschid acum e unul nou sau s-a mai vorbit deja despre asta.
de pe la 14 ani ma tot lupt cu kg in plus (acum am 21 de ani) am slabit, m-am ingrasat...iar slabeam iar ma ingrasam...si tot asa
observasem de pe la 15 ani faptul ca slabesc foarte greu desi mancam putin si ca deveneam depresiva si apatica extrem de des.nu ma durea nimic numai ca ma simteam obosita mai mereu si fara chef
acum 3 ani dupa mai multe ture pe la doctor mi s-a zis ca sufar de "hipotiroidism"
sau tiroidita autoimuna...fapt pentru care metabolismul este lent, functiile organismului sunt incetinite
din cauza asta presimt ca oricat de mute regimuri as tine si oricat cat sport as face...nu o sa fiu "slabuta " niciodata...pentru asta am renuntat de multe ori la cure si am incercat sa ma accept asa cum sunt...dar nu reusesc sa ma multumesc cu ce sunt, stiu ca pot mai mult.... prefer sa nu ma dau batuta decat sa ma declar singura invinsa.
voiam sa va intreb daca e cineva pe aici cu acelasi simptom...sau stiti pe cineva care urmeaza un tatament anume pentru asa ceva.
cineva care sa mi spuna ca a reusit sa slabeasca si cu "defectul acesta"...sau ca ea a reusit

Andreus,eu am reusit.E drept ca m-am ingrasat inapoi,dar a fost vina mea.Nu pot sa zic ca am tinut in continuare mancat sanatos si sport si vai,m-am ingrasat.A fost usor sa slabesc atunci,mi-a facut placere si mi-a mers bine.Acum nu mai imi merge,dar nu e vina tiroidei.
Ce am vazut eu la mine,dar eu mai am si altceva in afara de problema cu tiroida,fara sport nu merge.Sportul creste metabolismul,deci el ar trebui sa fie baza.

alexandra trofin 24 feb 2012 02:00:45

Re: hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de andreus (Post 796671)
buna fetelor

sunt Andreea si sunt noua pe aici...nu stiu daca sibiectul pe care incerc sa-l deschid acum e unul nou sau s-a mai vorbit deja despre asta.
de pe la 14 ani ma tot lupt cu kg in plus (acum am 21 de ani) am slabit, m-am ingrasat...iar slabeam iar ma ingrasam...si tot asa
observasem de pe la 15 ani faptul ca slabesc foarte greu desi mancam putin si ca deveneam depresiva si apatica extrem de des.nu ma durea nimic numai ca ma simteam obosita mai mereu si fara chef
acum 3 ani dupa mai multe ture pe la doctor mi s-a zis ca sufar de "hipotiroidism"
sau tiroidita autoimuna...fapt pentru care metabolismul este lent, functiile organismului sunt incetinite
din cauza asta presimt ca oricat de mute regimuri as tine si oricat cat sport as face...nu o sa fiu "slabuta " niciodata...pentru asta am renuntat de multe ori la cure si am incercat sa ma accept asa cum sunt...dar nu reusesc sa ma multumesc cu ce sunt, stiu ca pot mai mult.... prefer sa nu ma dau batuta decat sa ma declar singura invinsa.
voiam sa va intreb daca e cineva pe aici cu acelasi simptom...sau stiti pe cineva care urmeaza un tatament anume pentru asa ceva.
cineva care sa mi spuna ca a reusit sa slabeasca si cu "defectul acesta"...sau ca ea a reusit


Hei, Andreea! Si eu am tot 21 de ani si mi s-a descoperit hipotiroidita autoimuna la 15 ani. De atunci, iau zilnic Euthyrox de 100.

Intradevar, noua, celor care suferim de hipotiroidism, ne este mai greu sa slabim. Mult mai greu. Dar nu e imposibil! Spre exemplu, pe la 16 ani am slabit 9-10 kg (ajunsesem la 53 de kg) si am reusit sa ma mentin pana anul trecut, cand m-am lasat de fumat.

Cred ca, oricum ar fi, cea mai importanta regula ar fi cea legata de importanta sportului. Eu o sa ma apuc de dieta Dukan saptamana viitoare si o sa-mi fac si abonament la sala. Se poate, dar iti trebuie multa vointa si ambitie! Eu te sustin si te incurajez sa incepi lupta impotriva kilogramelor! :D

Dydee21 13 mar 2014 23:02:59

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 168870)


Buna :)

Eu am luat alge marine, era sub forma de praf. :)
Am suferit si eu cu tiroida dar cu tratament adecvat am reusit sa scap de aceste probleme.

Da, este vorba despre lipsa iodului :)
Stiu ca la un moment dat, doctora mi-a sugerat sa fac "gardulete" cu iod luat de la farmacie, pe talpa. Si sa fac asa in fiecare seara, pana cand dimineata nu voi vedea ca acel gardulet nu s-a "absorbit" :) Atunci e suficient. :)

Si eu eram mereu obosita, molesita, nu problemele cu greutatea nu mai spun, de 2 ori pe an luam l-tyroxin si atunci era dezastru, tot ce slabeam iar se punea la loc, aveam niste pofte :((

Da si balonari si retentie de apa aveam, mi se umflau picioarele de la genunchi in jos, nici nu puteam merge. :(

Obligatoriu tratament corect, astfel de probleme nu se lasa, trebuie actionat la timp :)

Buna.Nu mai gasesc exact mesajul tau dar spuneai acolo ca atunci cand aveai hipotiroida foloseai o crema cu iod pentru gat,Poti sa-mi spui te rog ce fel de crema?Vreau sa-mi iau si eu.Ms


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:09:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO