forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile endocrine (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/)
-   -   Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/probleme-tiroida-special-hipotiroidismul-3640.html)

andreus 20 sep 2011 20:05:57

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
e mai bine sa mergi la medic...desi analizele pe care ti le faci sunt destul de scumpe
si ti va da el un tatament...mi-e mi a dat sa iau eutirox, la inceput 3 patile iar mai apoi mi a scazut la 2 pe zi, dimineata inainte de masa cu cel putin 30 d min

andreus 20 sep 2011 20:08:25

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
si mie tot eutirox...la inceut 75 si apoi 25 acum nu-l mai iau dar daca pana acum ma chinuiam sa slabesc acum ma chinui sa ma mentin...si cred ca o sa revin la tratament. tu ai simtit diferente de cand iei pastilele?

andreus 20 sep 2011 21:08:25

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
deci exista o speranta:))
daca tu ai putut si ai avut hipotiroidism..o sa pot si eu?zi-mi ca da:))
felicitari pentru reusita si spor

mishutza 20 sep 2011 21:25:42

Re: hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de andreus (Post 796671)
buna fetelor

sunt Andreea si sunt noua pe aici...nu stiu daca sibiectul pe care incerc sa-l deschid acum e unul nou sau s-a mai vorbit deja despre asta.
de pe la 14 ani ma tot lupt cu kg in plus (acum am 21 de ani) am slabit, m-am ingrasat...iar slabeam iar ma ingrasam...si tot asa
observasem de pe la 15 ani faptul ca slabesc foarte greu desi mancam putin si ca deveneam depresiva si apatica extrem de des.nu ma durea nimic numai ca ma simteam obosita mai mereu si fara chef
acum 3 ani dupa mai multe ture pe la doctor mi s-a zis ca sufar de "hipotiroidism"
sau tiroidita autoimuna...fapt pentru care metabolismul este lent, functiile organismului sunt incetinite
din cauza asta presimt ca oricat de mute regimuri as tine si oricat cat sport as face...nu o sa fiu "slabuta " niciodata...pentru asta am renuntat de multe ori la cure si am incercat sa ma accept asa cum sunt...dar nu reusesc sa ma multumesc cu ce sunt, stiu ca pot mai mult.... prefer sa nu ma dau batuta decat sa ma declar singura invinsa.
voiam sa va intreb daca e cineva pe aici cu acelasi simptom...sau stiti pe cineva care urmeaza un tatament anume pentru asa ceva.
cineva care sa mi spuna ca a reusit sa slabeasca si cu "defectul acesta"...sau ca ea a reusit

Andreus,eu am reusit.E drept ca m-am ingrasat inapoi,dar a fost vina mea.Nu pot sa zic ca am tinut in continuare mancat sanatos si sport si vai,m-am ingrasat.A fost usor sa slabesc atunci,mi-a facut placere si mi-a mers bine.Acum nu mai imi merge,dar nu e vina tiroidei.
Ce am vazut eu la mine,dar eu mai am si altceva in afara de problema cu tiroida,fara sport nu merge.Sportul creste metabolismul,deci el ar trebui sa fie baza.

alexandra trofin 24 feb 2012 02:00:45

Re: hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de andreus (Post 796671)
buna fetelor

sunt Andreea si sunt noua pe aici...nu stiu daca sibiectul pe care incerc sa-l deschid acum e unul nou sau s-a mai vorbit deja despre asta.
de pe la 14 ani ma tot lupt cu kg in plus (acum am 21 de ani) am slabit, m-am ingrasat...iar slabeam iar ma ingrasam...si tot asa
observasem de pe la 15 ani faptul ca slabesc foarte greu desi mancam putin si ca deveneam depresiva si apatica extrem de des.nu ma durea nimic numai ca ma simteam obosita mai mereu si fara chef
acum 3 ani dupa mai multe ture pe la doctor mi s-a zis ca sufar de "hipotiroidism"
sau tiroidita autoimuna...fapt pentru care metabolismul este lent, functiile organismului sunt incetinite
din cauza asta presimt ca oricat de mute regimuri as tine si oricat cat sport as face...nu o sa fiu "slabuta " niciodata...pentru asta am renuntat de multe ori la cure si am incercat sa ma accept asa cum sunt...dar nu reusesc sa ma multumesc cu ce sunt, stiu ca pot mai mult.... prefer sa nu ma dau batuta decat sa ma declar singura invinsa.
voiam sa va intreb daca e cineva pe aici cu acelasi simptom...sau stiti pe cineva care urmeaza un tatament anume pentru asa ceva.
cineva care sa mi spuna ca a reusit sa slabeasca si cu "defectul acesta"...sau ca ea a reusit


Hei, Andreea! Si eu am tot 21 de ani si mi s-a descoperit hipotiroidita autoimuna la 15 ani. De atunci, iau zilnic Euthyrox de 100.

Intradevar, noua, celor care suferim de hipotiroidism, ne este mai greu sa slabim. Mult mai greu. Dar nu e imposibil! Spre exemplu, pe la 16 ani am slabit 9-10 kg (ajunsesem la 53 de kg) si am reusit sa ma mentin pana anul trecut, cand m-am lasat de fumat.

Cred ca, oricum ar fi, cea mai importanta regula ar fi cea legata de importanta sportului. Eu o sa ma apuc de dieta Dukan saptamana viitoare si o sa-mi fac si abonament la sala. Se poate, dar iti trebuie multa vointa si ambitie! Eu te sustin si te incurajez sa incepi lupta impotriva kilogramelor! :D

Dydee21 13 mar 2014 23:02:59

Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 168870)


Buna :)

Eu am luat alge marine, era sub forma de praf. :)
Am suferit si eu cu tiroida dar cu tratament adecvat am reusit sa scap de aceste probleme.

Da, este vorba despre lipsa iodului :)
Stiu ca la un moment dat, doctora mi-a sugerat sa fac "gardulete" cu iod luat de la farmacie, pe talpa. Si sa fac asa in fiecare seara, pana cand dimineata nu voi vedea ca acel gardulet nu s-a "absorbit" :) Atunci e suficient. :)

Si eu eram mereu obosita, molesita, nu problemele cu greutatea nu mai spun, de 2 ori pe an luam l-tyroxin si atunci era dezastru, tot ce slabeam iar se punea la loc, aveam niste pofte :((

Da si balonari si retentie de apa aveam, mi se umflau picioarele de la genunchi in jos, nici nu puteam merge. :(

Obligatoriu tratament corect, astfel de probleme nu se lasa, trebuie actionat la timp :)

Buna.Nu mai gasesc exact mesajul tau dar spuneai acolo ca atunci cand aveai hipotiroida foloseai o crema cu iod pentru gat,Poti sa-mi spui te rog ce fel de crema?Vreau sa-mi iau si eu.Ms


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:17:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO