forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile endocrine (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/)
-   -   Slabit cu hipotiroidie (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-endocrine/slabit-hipotiroidie-3045.html)

mailin 09 mar 2010 14:35:10

Slabit cu hipotiroidie
 
Buna fetelor, as dori sa stiu daca mai sunt fete cu probleme legate de tiroida. Daca da, spuneti-mi cum va descurcati, ce faceti, cum slabiti. >:D<

Zoe 09 mar 2010 14:58:39

Re: Slabit cu hipotiroidie
 
eu am hipotiroidie. diagnosticata in '90, subacuta.
de prin 2000, sub tratament cu n***ral (nu pun numele, sa nu se creada ca e cine stie ce reclama).

cum slabesc... daca mananc sanatos si cumpatat, slabesc. nu foarte repede, evident.
cel putin asa mi s-a intamplat pana acum. cum am scapat in dulciuri, sucuri si mancare de prin oras (fast food sau chiar restaurant), cum am pus kilograme.
plus sedentarismul, care ma omoara.

mailin 09 mar 2010 15:04:25

Re: Slabit cu hipotiroidie
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 112123)
eu am hipotiroidie. diagnosticata in '90, subacuta.
de prin 2000, sub tratament cu n***ral (nu pun numele, sa nu se creada ca e cine stie ce reclama).

cum slabesc... daca mananc sanatos si cumpatat, slabesc. nu foarte repede, evident.
cel putin asa mi s-a intamplat pana acum. cum am scapat in dulciuri, sucuri si mancare de prin oras (fast food sau chiar restaurant), cum am pus kilograme.
plus sedentarismul, care ma omoara.

ce inseamna subacuta? stii cumva ce inseamna si subclinica?
Pe mine m-au cam zapacit medicii, au zis ca am hipotiroidie subclinica, am luat o perioada eutirox si dupa mi-a zis altul sa nu mai iau. Cert este ca nu se intampla nimic la cantar (nici cu medicamente si nici fara) si vorba ta, cum nu am grija putin, cum imediat se vede la cantar in plus. De cand cu treaba asta nu am reusit pana acum sa slabesc mai nimic, indiferent de ce am facut. De doua luni numar calorii, si normal ar fi fost sa se vada ceva, cu inulgenta as putea spune ca s-au dus 2 kg....Dar greutatea fluctueaza atat de mult si de des, incat nici nu mai imi dau seama daca s-au dus, sau e doar retinere de apa.

DrIulia2010 09 mar 2010 15:05:49

Re: Slabit cu hipotiroidie
 
Ce tratament iei?
Trebuie sa eviti grasimile(unt,carne grasa,prajituri,etc)cafea,fumat, conservanti si coloranti alimentari.
Alimentatia ta,in cazul asta trebuie sa fie constituita din fructe de mare(contin Iod si tu ai nevoie)peste,pui(fara piele)fructe,legume proaspete si cum spuneam alimente bogate in Iod,seleniu si zinc(alge,creveti,fasole verde,soia,ton,oua,germeni de grau,lactate,ciuperci,etc)

Ce valori aveau T4 si T3?

Apropo,la ce medic ai fost?

Te-am ametit cu intrebarile :D

mailin 09 mar 2010 15:16:35

Re: Slabit cu hipotiroidie
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 112137)
Ce tratament iei?
Trebuie sa eviti grasimile(unt,carne grasa,prajituri,etc)cafea,fumat, conservanti si coloranti alimentari.
Alimentatia ta,in cazul asta trebuie sa fie constituita din fructe de mare(contin Iod si tu ai nevoie)peste,pui(fara piele)fructe,legume proaspete si cum spuneam alimente bogate in Iod,seleniu si zinc(alge,creveti,fasole verde,soia,ton,oua,germeni de grau,lactate,ciuperci,etc)

Ce valori aveau T4 si T3?

Apropo,la ce medic ai fost?

Te-am ametit cu intrebarile :D

Multumesc de raspuns Iulia, le iau pe rand:

Am renuntat la fumat de vreo 2 luni, nu ca as fi fost fumatoare inraita, dar se fuma mult in jurul meu si am ales sa fiu fumator activ nu pasiv. Dar eu de una singura nu am fumat, doar in anturaj.
Am renuntat si la cafea tot de vreo 2 luni. Mult timp inainte nu beam cafea, dar in ultimul an am observat ca am inceput sa beau tot mai mult, asa ca am zis stop la inceputul lui 2010. De vreo 2 saptamani am baut iar, dar foarte rar, chiar doar cand am simtit ca nu mai pot de somn de ex, si mai aveam de lucru.
Carne grasa nu, aproape exclusiv doar carne de pui si peste sau creveti mananc, daca e carne, max 3x / sapt. Fructe de mare mai rar, nu ma omor dupa ele.
Prajitura da, mananc, dar ma stradui sa o las si mai moale.
Lapte de soia netratata genetic il consum dimineata la cereale.
FT3 spre limita superioara
FT4 valoare ok
Anti TPO 10x mariti
vol tiroida 9,75

:D si eu te-am napadit cu raspunsuri

DrIulia2010 09 mar 2010 15:17:15

Re: Slabit cu hipotiroidie
 
"stii cumva ce inseamna si subclinica?"

Subclinica inseamna fara manifestari.

mailin 09 mar 2010 15:19:15

Re: Slabit cu hipotiroidie
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 112152)
"stii cumva ce inseamna si subclinica?"

Subclinica inseamna fara manifestari.

multumesc, nu iau nici un tratament momentan :)

DrIulia2010 09 mar 2010 15:23:07

Re: Slabit cu hipotiroidie
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 112150)
Multumesc de raspuns Iulia, le iau pe rand:

Am renuntat la fumat de vreo 2 luni, nu ca as fi fost fumatoare inraita, dar se fuma mult in jurul meu si am ales sa fiu fumator activ nu pasiv. Dar eu de una singura nu am fumat, doar in anturaj.
Am renuntat si la cafea tot de vreo 2 luni. Mult timp inainte nu beam cafea, dar in ultimul an am observat ca am inceput sa beau tot mai mult, asa ca am zis stop la inceputul lui 2010. De vreo 2 saptamani am baut iar, dar foarte rar, chiar doar cand am simtit ca nu mai pot de somn de ex, si mai aveam de lucru.
Carne grasa nu, aproape exclusiv doar carne de pui si peste sau creveti mananc, daca e carne, max 3x / sapt. Fructe de mare mai rar, nu ma omor dupa ele.
Prajitura da, mananc, dar ma stradui sa o las si mai moale.
Lapte de soia netratata genetic il consum dimineata la cereale.
FT3 spre limita superioara
FT4 valoare ok
Anti TPO 10x mariti
vol tiroida 9,75
bucuras si amzar si as vrea acum la recomandare aidei sa merg la zabos
:D si eu te-am napadit cu raspunsuri


Nu m-ai ametit,ai respectat in principiu.


Stii unde il gasesti,nu?

mailin 09 mar 2010 15:26:57

Re: Slabit cu hipotiroidie
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 112165)
Nu m-ai ametit,ai respectat in principiu.


Stii unde il gasesti,nu?

da, la 5 min de mine :)), ;;)
thx :-*, am sperat eu ca poate poate isi revine corpul singur, dar nimic nimic, sau mult prea putin

DrIulia2010 09 mar 2010 15:29:02

Re: Slabit cu hipotiroidie
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 112171)
da, la 5 min de mine :)), ;;)
thx :-*, am sperat eu ca poate poate isi revine corpul singur, dar nimic nimic, sau mult prea putin


Din pacate in cazuri de astea nu-si prea revine singur organismul,pentru ca este afectat si sistemul imunitar.


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:44:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO