forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile hepatice (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-hepatice/)
-   -   Regim dupa operatie de colecist (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-hepatice/regim-dupa-operatie-colecist-4251.html)

Rheea 23 iun 2010 13:36:22

Regim dupa operatie de colecist
 
Buna tuturor!
As avea o intrebare legata de un regim alimentar. Am fost operata de colecist (fiere) de o luna si nu mai stiu ce sa mananc. Stie cineva un regim care l-as putea urma:-/
Multumesc anticipat.
Andreea

LicuriciColorat 23 iun 2010 13:47:34

Re: Regim dupa operatie de colecist
 
poi doctorul nu ti-a dat regim?
mama a fost operata la sf lu noiembrie
si 6 luni a tinut regim de la doctor:-/
tu mananci normal?

Rheea 23 iun 2010 21:43:18

Re: Regim dupa operatie de colecist
 
Nu am primit un regim exact. Mi s-a spus ce sa nu mananc si cam atat.

LicuriciColorat 23 iun 2010 22:46:11

Re: Regim dupa operatie de colecist
 
Citat:

Anterior postat de Rheea (Post 229891)
Nu am primit un regim exact. Mi s-a spus ce sa nu mananc si cam atat.


poi in cazu ala evita ce ti-a spus ca ar fii de evitat
tine o personalizata
nu te infometa,sa nu scazi sub 1000cal
manaca santos,fara dulciuri,bea multa apa,nu papa sarat
ai grija si cu sportul sa nu te obosesti,nu ar trebui decat sa faci plimbari:) lungi

TheMilady 13 iul 2010 00:14:16

Re: Regim dupa operatie de colecist
 
Incearca sa nu mananci oua, dulciuri, prajeli, muraturi, grasimi, mananca cat mai natural si evita tot ce este gras si mancaruri preparate. Iti recomand silimarina ca supliment alimentar si dimineata, un pahar de apa calduta si lamaie pentru a tonifia ficatul, multa bafta!

Rheea 14 iul 2010 07:47:30

Re: Regim dupa operatie de colecist
 
Am incercat sa evit alimentele interzise, dar nu stiu exact un regim.
Ce regim a primit mama ta de la medic ?? (LicuriciColorat)

TheMilady 14 iul 2010 22:14:09

Re: Regim dupa operatie de colecist
 
nu cred ca trebuie sa ti musai un anumit tip de regim, deoarece fiecare corp reactioneaza diferit la mancaruri, eu zic sa respecti regula generala de a evita unele mancaruri si in rest sa mananci ce iti pica tie bine in cantitati mici dar des. ideea e sa te simti bine, multa bafta!

LicuriciColorat 14 iul 2010 22:17:46

Re: Regim dupa operatie de colecist
 
Citat:

Anterior postat de Rheea (Post 252937)
Am incercat sa evit alimentele interzise, dar nu stiu exact un regim.
Ce regim a primit mama ta de la medic ?? (LicuriciColorat)


poi a primit un regim cu alimentele pe care ar fii bine sa le evite
dar a tinut strict cam 4-5 luni
acum descopera singura de exp pe regim scria sa nu pape dulce(ea manca dulce si n-are nic) de la varza i-a fost rau,a mancat si mici(bine doar 2) si nu i-a fost rau,deci depinde,dar mama i-a si dupa fiecare masa mai grea(mici,mai multa carne de porc) pastile pt stomac:)
acum ce sa zic depinde de fiecare:)
in mare tra sa eviti:varza,capsunile,strugurii,rosiile(mama manca max1pe zi),murele adica fructele cu samburei,vinetele si nici painea neagra sau graham nu e indicata.

aa acu am vazut ca esti operata recent
poi in primele 3 luni tra sa nu manci legume si fructe in stare cruda,doar fierte,multe supe,pireuri,ceai si iaurt la greau....carne slaba,lactate slabe,

LicuriciColorat 14 iul 2010 22:21:11

Re: Regim dupa operatie de colecist
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 254341)
nu cred ca trebuie sa ti musai un anumit tip de regim, deoarece fiecare corp reactioneaza diferit la mancaruri, eu zic sa respecti regula generala de a evita unele mancaruri si in rest sa mananci ce iti pica tie bine in cantitati mici dar des. ideea e sa te simti bine, multa bafta!


sa stii ca sunt persoane care nu au tinut regim(sefa mamei mele) si acu dupa 1 an de la operatie ii este foarte foarte rau,de la orce,pt ca si-a permis prea multe,mama a tinut regim destul de strict si nu are treaba acuma,e foarte oki,o mai supara uneori(dar de la efort nu de la papica)

Rheea 15 iul 2010 10:41:54

Re: Regim dupa operatie de colecist
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 254345)
poi a primit un regim cu alimentele pe care ar fii bine sa le evite dar a tinut strict cam 4-5 luni acum descopera singura de exp pe regim scria sa nu pape dulce(ea manca dulce si n-are nic) de la varza i-a fost rau,a mancat si mici(bine doar 2) si nu i-a fost rau,deci depinde,dar mama i-a si dupa fiecare masa mai grea(mici,mai multa carne de porc) pastile pt stomac:) acum ce sa zic depinde de fiecare:) in mare tra sa eviti:varza,capsunile,strugurii,rosiile(mama manca max1pe zi),murele adica fructele cu samburei,vinetele si nici painea neagra sau graham nu e indicata.

aa acu am vazut ca esti operata recent
poi in primele 3 luni tra sa nu manci legume si fructe in stare cruda,doar fierte,multe supe,pireuri,ceai si iaurt la greau....carne slaba,lactate slabe,

Cu capsunile, merele, piersicile, caisele, nectarinele, bananele, stugurii nu am avut probleme. Nici cu rosiile si porumbul.Cu ardeiul nu m-am inteles, iar varza si castravete nici nu am incercat. Fructe am mancat crude, dar dupa 3 saptamani de la operatie, pana atunci fierte. Cu lactatele merge bine, nu mancam eu grase nici inainte. Am incercat sa evit dulciurile concentrate, gen ciocolata. Cu orice nu exagerez e ok.


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:34:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO