forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile hepatice (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-hepatice/)
-   -   Remedii fiere lenesa/ficat gras (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-hepatice/remedii-fiere-lenesa-ficat-gras-4073.html)

TheMilady 06 iun 2010 22:29:10

Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
buna fetelor, stie cineva un remediu pt fiere lenesa si ficat gras?

TheMilady 07 iun 2010 05:50:05

Re: Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
am mai citit pe net aseara si pe ceva siteuri ziceau ca functioneaza sa bei dimineatza pe stomacul gol un pahar de apa calduta in care se stoarce 1 lamaie si se adauga o linguritza de ulei de masline.

Tina 07 iun 2010 10:45:24

Re: Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
Ceaiul de papadie sau muuult mai bun este ceaiul de la Dacia-Plant afectiuni hepatice. Are un complex de plante. Eu il folosesc si ma simt bn, chiar daca nu am probeleme cu ficatul, dar preventiv.
Are:anghinare, sunătoare, rostopască, coada şoricelului, armurariu, ţintaură, păpădie, mentă, anason.

Deasemenea sunt utile alimentele amare: grapefruit de ex.

TheMilady 07 iun 2010 23:48:15

Re: Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
nu are gust ca si favibilul? adica asa amar, gretos? eu voi incerca chestia cu lamaia si uleiul de masline sper sa dea rezultate.

Tina 09 iun 2010 10:42:36

Re: Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
Ba da este amara, insa asta e ideea. Te obisnuiesti. Il dai repede pe gat si gata.

incognito 09 iun 2010 18:10:47

Re: Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
Foarte bun subiectul Ma intereseaza si pe mine pentru mama. O sa citesc zilnic ce ati mai scris pe aici.
O seara placuta.:)

ras_cristalin 09 iun 2010 21:35:52

Re: Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
Ceaiul de rostopasca este excelent la durerile de ficat. Am incercat eu.
O lingurita rasa la o cana de 250 ml.
Nu e voie sa bei mai mult de trei zile, aveti grija.

TheMilady 10 iun 2010 00:27:54

Re: Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
am tot citit zilele astea ca sucul de grefuit si lamaie sunt cele mai bune pentru ficat/fiere. oricum eu recomand in fiecare dimi apa caldutza amestecata cu 1 lamaie stoarsa. pe net laudau combinatia asta f mult. de asemenea buna e si tinctura de papadie.

TheMilady 15 iun 2010 22:10:16

Re: Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
Am descoperit ceva fiole, se numesc hepatic forte.....:
Descriere produs HEPATIC FORTE
Recomandari
este un produs creat pe baza experientei milenare a medicinii traditionale chinezesti;plantele chinezesti din compozitia sa prezinta proprietati hepatoprotectoare,demonstrate stiintific in china.protejeaza ficarul in toate afectiunile hepatice(hepatita acute si cronica de etiologie alcoolica,toxica,virala,steatoza hepatica,ciroza)prin protejarea structurii externe a membranei celulei hepatice,blocarea absorbtiei in hepatocite a toxinelor(alcool,droguri,medicamente anticonceptionale,metale grele,pesticide,hormoni,chimio si radioterapie,alti poluanti); reduce nivelul colesterolului hepatic si biliar,creste fractiunea hdl(colesterol bun)scade absorbtia colesterolului la nivel gastro-intestinal; antioxidant(silimarina este un antioxidant de zece ori mai puternic decat vitamina e prin mentinerea nivelului hepatic de glutation si chelarea fierului in exces); ameliorarea tulburarilor digestive:greturi,varsaturi,gust amar,balonari,constipatie,rau de miscare; antiinflamator(colecistite acute si cronice,angiocolite,pancreatite,mastite,prostatite ); intarzie procesul de imbatranire,previne incaruntirea parului,pastrandu-i aspectul tanar si culoarea naturala.

Compozitie
cardui mariani fructus 425mg, zingiber officinale 320mg,daucus carota 235mg, poligonum multiflorum 215mg.principii active:silimarina,silicristina,silibina,carotal,gi ngerol.

Administrare
pentru protejarea celulei hepatice,cate o fiola pe zi; in caz de infectii si inflamatie a ficatului se recomanda administrarea a 3 fiole pe zi asociind consumul a 2-3 cani de ceai hepatic forte,pana la normalizarea functiei hepatice; sau conform recomandarii consultantului de specialitate.
In plus in fiecare dimi beau o ceasca de suc din grapefruit proaspat stors amestecat cu lamaie, iar seara o porto stoarsa cu lamaie. De cand tin acest regim ma simt mult mai bine. O seara faina sa aveti!

TheMilady 13 iul 2010 00:12:10

Re: Remedii fiere lenesa/ficat gras
 
Am facut niste cercetari, se pare ca cea mai puternica substanta activa care ajuta la detoxifierea ficatului si care il ajuta sa functioneze mai bine este silimarina. Puteti gasi suplimente la farmacie sau orice magazin naturist.Bafta


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:47:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO