forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile renale (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-renale/)
-   -   Dieta in insuficienta renala (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-renale/dieta-insuficienta-renala-3641.html)

selena2009 27 apr 2010 08:17:14

Dieta in insuficienta renala
 
Buna ,fetelor am si eu nevoie de ajutor
as dori sa ma ajuta_ti cu o dieta de slabire ,dar sa va spun povestea mea
sufar de insuficienta renala crinica mai pe scurt am ajuns sa fac dializa si in 6 luni m-am ingrasat 10 kg si as dori sa slabesc .am ne voie de o reteta care sa nu nu fie necesar sa consum apa zilnic si sa consum alimente slabe in fosfor si potasiu.Va multumesc de ajutor

jolye79 27 apr 2010 08:34:36

Re: ajutor
 
Buna dimineata, Selena! Cu problema ta... eu zic sa nu te joci si sa tii diete dupa ureche. Mai bine mergi la un medic bun care sa-ti prescrie un regim potrivit tie. E destul de delicat ce ai tu si nimeni de aici nu cred ca s-ar incumeta sa-ti dea vreun sfat sau sa-ti recomande vreo dieta. Pupici si tine-ne la curent.

Sibel H 27 apr 2010 08:42:55

Re: ajutor
 
....Bine ai venit!printre noi...este, bine sa te uiti in forum la toate dietele sa le citesti si sa vezi pentru ce ai opta....SB..este o dieta foarte buna fetele ,apreciaza foarte mult aceasta dieta..s-au poate una dintre fete te poate calauzi mai bine..iti doresc sedere placuta printre noi....:)

andra_aly 27 apr 2010 10:25:39

Re: ajutor
 
Buna selena si bine ai venit printre noi>:D<
cum ti-a spus si joyle, eu zic sa mergi la medic. eu nu ma simt in masura sa iti recomand reo dieta care ar puutea sa iti faca rau:( asteptam si sfaturilei iuliei(driulia). poate ea ne poate ajuta.
ai grija de tine>:D<

Slabuta 27 apr 2010 11:20:27

Re: Dieta in insuficienta renala
 
Citat:

Anterior postat de selena2009 (Post 166709)
Buna ,fetelor am si eu nevoie de ajutor
as dori sa ma ajuta_ti cu o dieta de slabire ,dar sa va spun povestea mea
sufar de insuficienta renala crinica mai pe scurt am ajuns sa fac dializa si in 6 luni m-am ingrasat 10 kg si as dori sa slabesc .am ne voie de o reteta care sa nu nu fie necesar sa consum apa zilnic si sa consum alimente slabe in fosfor si potasiu.Va multumesc de ajutor

Buna Selena si bine ai venit printre noi :)

Este foarte bine ca stii ce trebuie sa eviti in acest caz.

Pentru prima faza eu ti-as recomanda sa iti faci o listuta cu alimente care sunt sarace in fosfor si potasiu. In acest fel, vei avea un "peisaj" clar despre ce urmeaza sa incluzi in dieta ta ;)

Nu cred ca iti vei putea gasi o dieta exact pe necesitatile tale, cea mai buna va fi cea care va incude alimentele din acea listuta, deci, vorbim de o dieta personalizata si nu una standard ;)

Daca vrei, te pot ajuta si eu cu acea listuta si dupa ce intocmim un plan de bataie, discutam despre distributia pe mese a acelor alimente :)

Multa sanatate si succes! :)

DrIulia2010 27 apr 2010 14:45:13

Re: Dieta in insuficienta renala
 
Buna Selena.:)
Dupa cum probabil sti,alimentatia e foarte importanta in cazul tau,trebuie sa-i furnizezi organismului energia necesara fara a forta rinichiul slabit.:)
Din pacate trebuie sa eviti fosforul,asta insemnand o varietate de alimente:derivate din lapte,sparanghel,broccoli,mazare,fasole,porumb,pes te,nuci,alune,produse de panificatie,faina,drojdie.Legumele si fructe sunt mai sarace in fosfor.
Si potasiul trebuie evitat,adica:piersici, avocado, banane, pepene galben, mango, portocale, papaya, prune, stafide,etc
Dar ai mare noroc in proteine care te vor ajuta,dar nici ele nu trebuie consumate in cantitati mari,bineinteles doar proteine "bune"
E complicat de alcatuit un meniu in cazul tau,cel mai bun ajutor il ai din partea medicului tau curant,el iti stie istoricul medical,valorile albuminei,proteine totale,uree,creatinina,etc,si in functie de rezultate va stii sa-ti echilibreze regimul alimentar pentru a nu crea o balanta proteica negativa.
Daca ai intrebari,nelamuriri,cu drag iti raspund.
E posibil,in cazul insuficientei renale sa te confrunti cu o anemie,banuiesc,ca iei suplimente de fier,vit B6 si B12,acid folic,sau alte vitamine hidrosolubile(Vit C,complex de B-uri).
Alimente sarace in potasiu:mere, visine, afine, mure, zmeura, capsuni, struguri, mandarine, pere, pepene rosu, ananas, morcovi, varza, porumb, castraveti, ceapa, patrunjel, ridichi si salata.Legumele si fructele conservate contin mai putin potasiu decat cele in stare naturala,dar,din pacate toate alimentele contin potasiu.

VAmedeea 28 apr 2010 17:00:42

Re: Dieta in insuficienta renala
 
Imi pare rau sa aud asta despre tine. Si eu ma confrunt cu ceva probleme cu rinichhi in sensul ca nu mai filtreza corect si elimin de 10-12 ori mai multe proteine decat ar fi normal. Eu una nu prea am primit nici un sfat de la medic in ceea ce priveste alimentatia, tu vad ca ai fost mai norocoasa. Dar problema mea nu e asa grava asa ca eu m-am apucat de 2 luni de dieta si ma simt bine. Ast sa vad ce imi iese acum la analize. Oricum fac tratament medicamentos si chiar si asa nu pot fi sigura de vindecare.
Cred ca cea mai sigura cale e sa aj tot la medic ca sa iti spuna exact ce sa manaci. Nu te juca cu sanatatea pt nimic in lume, nu cred ca se merita.
Pupici si sper sa fii bine!>:D<

selena2009 29 apr 2010 07:47:18

Re: Dieta in insuficienta renala
 
V a multumesc pentru compasiune ,da intradevar i-au vitamine fier.complexul de vitamine B.Cind am inceput dializa aveam 60 de kg si acum am ajuns la 75 si nu as mai dori sa ma ingras .
Vamadeea nu te juca sfatul meu este sa bei cit mai multe lichide si acum la inceput cind te poti salva consuma 2 l de lichid pe zi.Itia dau un sfat cel mai bune este ceaiul de merisor il gasesti la magazinele de plante medicinale
.Va multumesc si va pup fetelor..

VAmedeea 29 apr 2010 07:55:52

Re: Dieta in insuficienta renala
 
Da, sa stii ca eu beau f. multa apa, mai mult de 2,5 l pe zi. Cred ca am zile cand depasesc 3l. Nici asa nu e bine, dar mi-e sete. Iar la mine toate problemele mi se trag de la lupus. De cand fac tratament mai agresiv se vad ceva imbunatatiri la analize, dr merge atat de greu. Nu stiu cand o sa aj sa normalizez din nou rinichii. Eu sper cat mai curand. Ca daca suntanalizele buna pot sa mai scad doza de medicamente (acum iau 13 zilnic) si concentratia lor. Si sper eu ca incet incet sa aj la mentinere si sa pot apoi sa fac un copil. Dar am impresia ca sunt pe un drum fara sfarsit. Vom vedea.
Asa ca in parte pot sa spun ca te inteleg! Te pup si ai grija de tine!>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:45:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO