Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Urinari dese (30 ori/zi)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 28 sep 2011, 18:46:23
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Red_Rose Vezi mesajul
Salut)) ms de rs. Dar nu are de unde de la tratament, eu urinez des demult tare, poate un an deja, pur si simplu nu stiam ca nu e normal sa urinezi de 10 ori pe zi, doar ultima luna urinez de 20 ori pe zi, pina acum nu chiar asa, iar trat il iau abia de 1,5 sapt, nu are de unde sa fie de la tratament.
Mi-a prescris sa dau la chmalydia, tricomonas si inca citeva insa is scumpe, nu am acum de unde sa le dau, deja am cheltuit muult si inca mai am de cheltuit, daca vad ca medicul iar imi da tratament din cap merg la alta.
Urocultura o poate prescrie medicul de familie?k nimeni nu mi-a zis sa o dau, sa ma fac desteapta in fata lor si sa le zic sa imi dea s-o dau?)) parca vad ca se vor enerva, ca asa e mereu cind le faci o observatie.
E posibil ca tu sa fi urinat mult din totdeauna, nu exista un numar standard de urinari considerat normal. Avand in vedere ca vezica are o capacitate de 200-400ml si nevoia de a urina apare inainte ca vezica sa se umple la capacitatea maxima si ca unii oameni beau mai mult de 2 litri de apa pe zi nu e chiar asa neobisnuit sa urinezi de 10 ori pe zi. In caz de cistita problema se pune altfel, ai senzatia ca trebuie sa urinezi chiar si cand vezica e aproape goala, si cand incerci si nu ies decat cateva picaturi, dar nu e cazul tau din cate am inteles. Leucocite in urina nu inseamna neaparat infectie urinara, cauza poate fi si o infectie genitala. Probabil ca problema mai importanta e inflamatia genitala, poate e mai bine sa faci un efort sa iei probele pt tricomonas si chlamidia sa afli un raspuns clar si eventual sa le excluzi daca ies negative, altfel s-ar putea sa tot dai o gramada de bani in continuare pe la o gramada de alti medici si pana la urma tot acolo sa ajungi. Daca pana la urma se dovedeste ca nu a fost altceva decat candia intreaba doctorita daca nu poate sa-ti dea si tablete (ex. clotrimazul-e aceeasi substanta continuta de unguentul canesten), e drept ca sunt cam naspa pt stomac dar sunt mai eficiente.
Ai mai fost la ginecolog azi?
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #22 (permalink)  
Vechi 28 sep 2011, 19:28:44
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
E posibil ca tu sa fi urinat mult din totdeauna, nu exista un numar standard de urinari considerat normal. Avand in vedere ca vezica are o capacitate de 200-400ml si nevoia de a urina apare inainte ca vezica sa se umple la capacitatea maxima si ca unii oameni beau mai mult de 2 litri de apa pe zi nu e chiar asa neobisnuit sa urinezi de 10 ori pe zi. In caz de cistita problema se pune altfel, ai senzatia ca trebuie sa urinezi chiar si cand vezica e aproape goala, si cand incerci si nu ies decat cateva picaturi, dar nu e cazul tau din cate am inteles. Leucocite in urina nu inseamna neaparat infectie urinara, cauza poate fi si o infectie genitala. Probabil ca problema mai importanta e inflamatia genitala, poate e mai bine sa faci un efort sa iei probele pt tricomonas si chlamidia sa afli un raspuns clar si eventual sa le excluzi daca ies negative, altfel s-ar putea sa tot dai o gramada de bani in continuare pe la o gramada de alti medici si pana la urma tot acolo sa ajungi. Daca pana la urma se dovedeste ca nu a fost altceva decat candia intreaba doctorita daca nu poate sa-ti dea si tablete (ex. clotrimazul-e aceeasi substanta continuta de unguentul canesten), e drept ca sunt cam naspa pt stomac dar sunt mai eficiente.
Ai mai fost la ginecolog azi?
Am fost si m-am dezamagit in ea total, mai mult m-a consultat asistenta decit ea..i-am zis ca am luat tratamentul cela fix in fix cum trebuia si ca nu mi-a trecut, ba din contra s-a transformat in ceva mai rau si ea deodata parca s-a shimbat, nu mai vb ca data trecuta cu mine..s-a uitat acolo la mine 1 min si i-a zis asistentei sa imi faca o procedura nush de care, iar sa platesc aiurea si a mai zis ca ceea ce este in zona anala la mine nu e pe tema lor, e la dermatolog..asta si voi face maine, voi merge la dermatolog cu prob asta iar cu ginecologia voi merge la alt medic.
Analizele alea deja le voi da, mi-a dat indreptare medicul de familie sa le dau gratis, maine inca treb sa merg la o policlinica ca o femeie sa imi explice unde si cind sa le dau si rez deobicei vin ft greu, cam in 2 sapt..ce ma fac pina atunci? ca in vagin s-a facut destul de rosu si crapa piele pe alocuri si asa si spre anus ma simt la pamant, nush pe la care medic sa merg primul..urolog, dermatolog, ginecolog, medic de familie..medicul de familie mi-a prescris antibiotice pt inefctia asta urinara fara a face urocultura si antibiograma, doar dupa analiza de urina si nici nu mi-a zis sa ma duc la urolog..
la dermatolog maine merg insa gincolog inca nu am gasit, nu mai merg la asta de acum ca s-a vazut ca vrea sa ramana cu mainile curate, nici nu mi-a zis nimic, doar s-a uitat acolo fara sa ma atinga, desi eu anume la intrarea in vagin am rosu, nu inafara.
Tu ce spui, ce ar trebui sa fac? ca nu pot sa las asa, nu a trecut si se face mai rau. Sa astept rez analizelor celea pt chlamydia etc. sau sa merg la ginecolog si acum, inainte de rez?
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #23 (permalink)  
Vechi 28 sep 2011, 19:46:33
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Red_Rose Vezi mesajul
Am fost si m-am dezamagit in ea total, mai mult m-a consultat asistenta decit ea..i-am zis ca am luat tratamentul cela fix in fix cum trebuia si ca nu mi-a trecut, ba din contra s-a transformat in ceva mai rau si ea deodata parca s-a shimbat, nu mai vb ca data trecuta cu mine..s-a uitat acolo la mine 1 min si i-a zis asistentei sa imi faca o procedura nush de care, iar sa platesc aiurea si a mai zis ca ceea ce este in zona anala la mine nu e pe tema lor, e la dermatolog..asta si voi face maine, voi merge la dermatolog cu prob asta iar cu ginecologia voi merge la alt medic.
Analizele alea deja le voi da, mi-a dat indreptare medicul de familie sa le dau gratis, maine inca treb sa merg la o policlinica ca o femeie sa imi explice unde si cind sa le dau si rez deobicei vin ft greu, cam in 2 sapt..ce ma fac pina atunci? ca in vagin s-a facut destul de rosu si crapa piele pe alocuri si asa si spre anus ma simt la pamant, nush pe la care medic sa merg primul..urolog, dermatolog, ginecolog, medic de familie..medicul de familie mi-a prescris antibiotice pt inefctia asta urinara fara a face urocultura si antibiograma, doar dupa analiza de urina si nici nu mi-a zis sa ma duc la urolog..
la dermatolog maine merg insa gincolog inca nu am gasit, nu mai merg la asta de acum ca s-a vazut ca vrea sa ramana cu mainile curate, nici nu mi-a zis nimic, doar s-a uitat acolo fara sa ma atinga, desi eu anume la intrarea in vagin am rosu, nu inafara.
Tu ce spui, ce ar trebui sa fac? ca nu pot sa las asa, nu a trecut si se face mai rau. Sa astept rez analizelor celea pt chlamydia etc. sau sa merg la ginecolog si acum, inainte de rez?
Eu zic sa astepti rezultatele, oricat de bun ar fi un medic, fara analize e greu sa-ti dea un tratament corect. Chestia urata e ca daca ai candida antibioticele nu-ti fac decat rau. Din lista de medici eu as incepe cu dermatologul, macar iti da un tratament local sa nu faci complicatii.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #24 (permalink)  
Vechi 28 sep 2011, 20:02:35
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Exclamation Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Eu zic sa astepti rezultatele, oricat de bun ar fi un medic, fara analize e greu sa-ti dea un tratament corect. Chestia urata e ca daca ai candida antibioticele nu-ti fac decat rau. Din lista de medici eu as incepe cu dermatologul, macar iti da un tratament local sa nu faci complicatii.
asa si m-am gindit si eu, la dermatolog merg maine si sa vad la dmna. ceia cind dau analizele tot maine, dar urocultura nu incurca nimic sa o dau acum, nu? si daca iese pozitiva, adica este vrio infectie urinara si treb trat antibiotic ce ma fac? ca doar in urma la asa ceva iese candida, desi acum nu e sigur ca e candida. Si ultima intreabare, cui ii zic ca vreau sa fac urocultura, medic de familie sau urologului? )
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #25 (permalink)  
Vechi 28 sep 2011, 21:06:30
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Red_Rose Vezi mesajul
asa si m-am gindit si eu, la dermatolog merg maine si sa vad la dmna. ceia cind dau analizele tot maine, dar urocultura nu incurca nimic sa o dau acum, nu? si daca iese pozitiva, adica este vrio infectie urinara si treb trat antibiotic ce ma fac? ca doar in urma la asa ceva iese candida, desi acum nu e sigur ca e candida. Si ultima intreabare, cui ii zic ca vreau sa fac urocultura, medic de familie sau urologului? )
Oricare dintre ei iti poate da trimitere pt urocultura, dar daca ai luat deja antibiotice n-o sa iasa nimic.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #26 (permalink)  
Vechi 29 sep 2011, 06:05:44
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Oricare dintre ei iti poate da trimitere pt urocultura, dar daca ai luat deja antibiotice n-o sa iasa nimic.
off am luat antibiotic dar iata ca medicul de familie oricum mi-a prescris antibiotic..de aia si vreau sa dau urocultura, ca sa nu iau antibiotice si la urma s-o patesc ca si cu candida, sa fie altceva si trat sa fie fara sens. Sh la ca la urma acush aflu ca e vrio infectie de genul chlamydia etc. dupa rez si iar o dau in bara..totul odata apare
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #27 (permalink)  
Vechi 29 sep 2011, 09:16:31
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Red_Rose Vezi mesajul
asa si m-am gindit si eu, la dermatolog merg maine si sa vad la dmna. ceia cind dau analizele tot maine, dar urocultura nu incurca nimic sa o dau acum, nu? si daca iese pozitiva, adica este vrio infectie urinara si treb trat antibiotic ce ma fac? ca doar in urma la asa ceva iese candida, desi acum nu e sigur ca e candida. Si ultima intreabare, cui ii zic ca vreau sa fac urocultura, medic de familie sau urologului? )
Buna, stiu ca ce te voi sfatui eu implica bani, dar, ca sa fii sigura, te duci la un laborator privat si dai analizele acolo. Ceri uroculrura si tampon pt candida cu antibiograma. Eventual faci si clamidia, tricomonas (dar astea stiu ca sunt destul de scumpe.
Rezultatele ar trebui sa vina intr-o saptamana, stii sigur ca sunt lucrate corect.
Cu ele te duci la medicul de familie doar pt reteta.
Nu mai e nevoie sa aj si la ginecolog sau urolog.
Urologul cu siguranta nu prea ai de ce sa il vezi in cazul asta pt ca problema ta cea mai grava e cea vaginala.
Sau poate nici macar nu ai o problema vaginala, poate e vreo chestie dermatologica.
Dar nu mai lua nici un tratament fara a face inainte cultura, analize. Si dermatologul poate sa ia o mostra de tesut (nici nu simti) si sa o trimita la laborator pt analize, eventuale culturi.
Cat platesti la ginecolog sau mai stiu eu pe unde, iti faci doar ce te intereseaza la un laborator bun.

Te pup si bafta multa!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #28 (permalink)  
Vechi 29 sep 2011, 09:30:29
Stefanie's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Hipocalorica
Date: 174cm, 84.7kg
Mesaje: 1.918
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 130 ori in 88 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
E posibil ca tu sa fi urinat mult din totdeauna, nu exista un numar standard de urinari considerat normal. Avand in vedere ca vezica are o capacitate de 200-400ml si nevoia de a urina apare inainte ca vezica sa se umple la capacitatea maxima si ca unii oameni beau mai mult de 2 litri de apa pe zi nu e chiar asa neobisnuit sa urinezi de 10 ori pe zi. In caz de cistita problema se pune altfel, ai senzatia ca trebuie sa urinezi chiar si cand vezica e aproape goala, si cand incerci si nu ies decat cateva picaturi, dar nu e cazul tau din cate am inteles. Leucocite in urina nu inseamna neaparat infectie urinara, cauza poate fi si o infectie genitala. Probabil ca problema mai importanta e inflamatia genitala, poate e mai bine sa faci un efort sa iei probele pt tricomonas si chlamidia sa afli un raspuns clar si eventual sa le excluzi daca ies negative, altfel s-ar putea sa tot dai o gramada de bani in continuare pe la o gramada de alti medici si pana la urma tot acolo sa ajungi. Daca pana la urma se dovedeste ca nu a fost altceva decat candia intreaba doctorita daca nu poate sa-ti dea si tablete (ex. clotrimazul-e aceeasi substanta continuta de unguentul canesten), e drept ca sunt cam naspa pt stomac dar sunt mai eficiente.
Ai mai fost la ginecolog azi?
E virgina .Nu are de unde sa aiba Chlamydia.
__________________




Răspuns cu citat
  #29 (permalink)  
Vechi 29 sep 2011, 12:41:04
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de Stefanie Vezi mesajul

E virgina .Nu are de unde sa aiba Chlamydia.
nu este pt ca ea are alte simptome, nu se potriveste cu chlamydia.
Si nici gonoree ca nu se potriveste.
Ambele boli trec destul timp neobservate tocmai pt ca simptomele lor nu dau asa multe batai de cap.
Secretii neobisnuite si mancarimi, eventual piele rosie, dar nu crapaturi cum are ea.

Eu tot tind spre candida care, daca se agraveaza, poate produce si leziuni:

"Simptomele candidozei vaginale: scurgere alba, branzoasa si abundenta, usturimi si mancarimi vaginale, sindrom premenstrual agravat, usturime la urinare, urinari frecvente, infectii ale vezicii urinare, arsuri in timpul contactului sexual.

Atentie!
Daca sistemul imunitar cedeaza, infectia se raspandeste in tot corpul si apar simptome ca: oboseala, ameteala, dezorientare, lipsa puterii de concentrare, schimbarea dispozitiei, dureri de cap, depresie, dureri de urechi, tuse, surzenie, lacrimarea sau senzatia de ardere la nivelul ochilor, dureri musculare, iritabilitate, pofta de dulciuri, eczema, psoriazis, multiple alergii, infectii fungice, sensibilitate crescuta la mancare si substante chimice."

(sursa: farmaciata punct ro)

Asa ca du-te si fa o analiza completa a secretiei la un laborator privat si spune-le ca vrei sa stii si schema de medicamente la care este sensibila.

Te pup!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #30 (permalink)  
Vechi 29 sep 2011, 14:25:37
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Urinari dese (30 ori/zi)

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul


Buna, stiu ca ce te voi sfatui eu implica bani, dar, ca sa fii sigura, te duci la un laborator privat si dai analizele acolo. Ceri uroculrura si tampon pt candida cu antibiograma. Eventual faci si clamidia, tricomonas (dar astea stiu ca sunt destul de scumpe.
Rezultatele ar trebui sa vina intr-o saptamana, stii sigur ca sunt lucrate corect.
Cu ele te duci la medicul de familie doar pt reteta.
Nu mai e nevoie sa aj si la ginecolog sau urolog.
Urologul cu siguranta nu prea ai de ce sa il vezi in cazul asta pt ca problema ta cea mai grava e cea vaginala.
Sau poate nici macar nu ai o problema vaginala, poate e vreo chestie dermatologica.
Dar nu mai lua nici un tratament fara a face inainte cultura, analize. Si dermatologul poate sa ia o mostra de tesut (nici nu simti) si sa o trimita la laborator pt analize, eventuale culturi.
Cat platesti la ginecolog sau mai stiu eu pe unde, iti faci doar ce te intereseaza la un laborator bun.

Te pup si bafta multa!
1. Fetelor, eu m-as duce cu cea mai mare placere la laboratoare etc insa sint din Moldova, aici banii se fac ft greu, parintii nu au de unde imi da pt toate astea iar eu sint studenta. Deja am sa dau analizele pt chlamydia si restul recomandate degraba, cu indreptare de la medicul de familie, marti le dau si poate intr-o sapt vin rez..
2. Problema vaginala la sigur am, am scrugeri albe, e rosu in vagin si ustura daca ating si parca pe alocuri, tot in vagin, e un fel de crapatura dar ft micuta care anume ustura. Mancarimi pe vulva putin am, nu simt pina nu incep a ma scarpina si daca incep nu ma pot opri. Problema cu care am mers la dermatolog insa e aia de linga anus, rosu, uscat si bine se vede unde se termina, deja mi-a dat tratament crema Triderm, erolin si vitamine omega, nu am reteta acum la mine si nu stiu precis ce fel de omega, am lasat-o farmacistei ca nu avea azi si maine merg sa imi dea. O sa iau trat asta 12 zile. Sper ca va trece asta. Cu asta pina cind m-am lamurit.
3. Apoi cu urocultura, voi da maine, deja am fost pe la m. de familie si mi-a zis unde s-o duc maine, poate tot maine vor fi si rez...dar ea oricum mi-a prescris pt infectia asta urinara 2 feluri de pastile. Mai bine sa astept rez de la urocultura si apoi sa vad daca iau sau nu tratamentul recomandat?
4. M-ati speriat cu gonoreea oare de unde as putea asa nebunii avea? nici nu am avut relatii si nici nimeni in familie nu are asa ceva, stiu sigur. Ginicologl spunea ca de la pisica pot lua insa pisica mea e de rasa, am luat-o de la cineva de la bloc, nu e de aia din curte..dar am mai avut inainte de ea una, si a murit ca avea ceva, poate aia sa fi avut vrio nebunie si acum am si eu..
5. referitor la S.O.P. Daca am luat tratament mai demult, vrio juma de an in urma( cu siofor), au trecut chisturile si ciclul e normal si la usg chisturi nu mai am de jumate de an( am facut de mai multe ori usg)mai e nevoie sa merg pe la endocrinolog?
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
30, afectiunile, calorii, dese, dieta, in, ori, renale, retete, sanatos, slabit, urinari, zi

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat anes Pregatirea pentru slabire 50 26 mar 2013 09:23:12
De cate ori pe saptamana se pot manca paste? fllory Alimentatia 15 30 iul 2011 00:21:41
De cate ori pe saptamana se face sport? Sheba Sport 17 07 iun 2011 23:21:00
de trei ori ura pentru brasovencele ambitioase:) Iris66 Judetul Brasov 2 20 apr 2010 14:28:42
Vreau o dieta care sa nu ma tina frustrata zi de zi moni boni Am nevoie de ajutor! 5 06 ian 2010 21:41:50

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole