forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in alte afectiuni (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-alte-afectiuni/)
-   -   Alimente permise bolnavului de guta (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-alte-afectiuni/alimente-permise-bolnavului-guta-11878.html)

Hera41 13 sep 2012 09:50:42

Alimente permise bolnavului de guta
 
Buna ziua!

Am nevoie de ajutor!

Acum o saptamana am fost diagnosticata cu aceasta boala, guta. Este vorba despre acidul uric foarte mare in organism care a format cristale de urati ce s-au depus pe incheieturile de la maini si picioare, ceea ce le face foarte dureroase.
Poate nu m-as fi panicat foarte tare, dar am un singur rinichi iar acele cristale de urati pot forma si pietre la rinichi.
Nu sunt omul exceselor, dar poate si faptul ca un singur rinichi nu a reusit sa elimine acidul uric din organism a dus catre aceasta boala.

V-as ruga, care ati trecut prin asa ceva sau aveti cunostinta, sa ma ajutati cu o lista de alimente permise, eventual un regim saptamanal...
Stiu ca purina din proteina creste acidul uric.
Medicul a interzis total consumul de carne rosie si bauturi alcoolice de orice fel.
As manca peste, dar pana si salaul are proteine multe...
Multumesc, astept sfaturi de voi. Ah... am slabit 4 kg in ultima saptamana incercand sa mananc cat mai putine proteine...:">

Bianca 14 13 sep 2012 13:35:20

Re: Alimente permise bolnavului de guta
 
Citat:

Anterior postat de Hera41 (Post 1130116)
Buna ziua!

Am nevoie de ajutor!

Acum o saptamana am fost diagnosticata cu aceasta boala, guta. Este vorba despre acidul uric foarte mare in organism care a format cristale de urati ce s-au depus pe incheieturile de la maini si picioare, ceea ce le face foarte dureroase.
Poate nu m-as fi panicat foarte tare, dar am un singur rinichi iar acele cristale de urati pot forma si pietre la rinichi.
Nu sunt omul exceselor, dar poate si faptul ca un singur rinichi nu a reusit sa elimine acidul uric din organism a dus catre aceasta boala.

V-as ruga, care ati trecut prin asa ceva sau aveti cunostinta, sa ma ajutati cu o lista de alimente permise, eventual un regim saptamanal...
Stiu ca purina din proteina creste acidul uric.
Medicul a interzis total consumul de carne rosie si bauturi alcoolice de orice fel.
As manca peste, dar pana si salaul are proteine multe...
Multumesc, astept sfaturi de voi. Ah... am slabit 4 kg in ultima saptamana incercand sa mananc cat mai putine proteine...:">

Sincer imi pare rau ca nu te pot ajuta.Dar nu stiu daca am inteles eu bine.Ai slabit 4 kilograme intr-o saptamana?

Hera41 13 sep 2012 14:01:37

Re: Alimente permise bolnavului de guta
 
Pai aveam 74 de kilograme. Incepand de pe 4 sept. nu am mai mancat nimic prajit, carne doar putina de peste, legume la cuptor, orez, ciorbe slabe si multa apa. Azi dimineata aveam 70 kg.
Culmea, cand ma straduiam sa slabesc nu reuseam.
Acum vreau doar sa elimin cat mai repede nenorocitul asta de acid uric din organism....:(
Dar deja imi este greu si as mai varia meniul, insa nu mai stiu ce sa mananc...

Bianca 14 13 sep 2012 14:05:01

Re: Alimente permise bolnavului de guta
 
Citat:

Anterior postat de Hera41 (Post 1130326)
Pai aveam 74 de kilograme. Incepand de pe 4 sept. nu am mai mancat nimic prajit, carne doar putina de peste, legume la cuptor, orez, ciorbe slabe si multa apa. Azi dimineata aveam 70 kg.
Culmea, cand ma straduiam sa slabesc nu reuseam.
Acum vreau doar sa elimin cat mai repede nenorocitul asta de acid uric din organism....:(
Dar deja imi este greu si as mai varia meniul, insa nu mai stiu ce sa mananc...

In 9 zile 4 kg=445 g pe zi :-o sincer eu rezultatul asta il am in 3-4 zile nu intr-una singura.Si eu slabesc cam mult 1 kg pe saptamana.Oricum pun slabitul asta rapid pe seama eliminarii de apa de toxine etc. dar tot mi se pare cam mult

Hera41 13 sep 2012 14:12:39

Re: Alimente permise bolnavului de guta
 
La asta ma gandesc si eu, ca e cam mult. Tot pe net am citit ca un regim hipocaloric poate declansa crize dureroase de guta.
De asta disper, ca nu stiu ce sa mananc sa am aport suficient de calorii si totodata sa nu contina proteine animale...

coco23 13 sep 2012 17:23:55

Re: Alimente permise bolnavului de guta
 
Din cate stiu, trebuie sa reduci foarte mult proteina animala, mai ales cea din carne de orice fel, nu doar cea rosie.

Poti consuma pt proteina: fasole, linte, soia, mazare, ciuperci. :P


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:42:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO