forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in alte afectiuni (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-alte-afectiuni/)
-   -   Balonarea (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-alte-afectiuni/balonarea-913.html)

mishutza 26 iul 2009 19:30:31

Balonarea
 
Fetelor,ce remedii aveti pt balonare?
Nu ma refer la constipatie,cu ea nu am probleme,doar ca majoritatea timpului sunt umflata in burta ca si cum as fi gravida.Ma dispera.
Deocamdata,mai gasesc inca cirese,si la mine au efect de clisma.Le pap,in jumate de ora incepe distractia,in 3 ore se termina.Apoi sunt goala la burtica,ma simt cu 5 lg mai slaba si fericita.
Dar in curand nu o sa mai gasesc cirese,si nush ce ma fac atunci:-/

Slabuta 26 iul 2009 23:23:22

Re: Balonarea
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 16538)
Fetelor,ce remedii aveti pt balonare?
Nu ma refer la constipatie,cu ea nu am probleme,doar ca majoritatea timpului sunt umflata in burta ca si cum as fi gravida.Ma dispera.
Deocamdata,mai gasesc inca cirese,si la mine au efect de clisma.Le pap,in jumate de ora incepe distractia,in 3 ore se termina.Apoi sunt goala la burtica,ma simt cu 5 lg mai slaba si fericita.
Dar in curand nu o sa mai gasesc cirese,si nush ce ma fac atunci:-/

Mishutza, problema o ai mereu, adica nu conteaza anotimpul?
Ca remedii poti folosi patrunjelul, in salate, tocanite sau ciorbe sau ceai de patrunjel uscat ;) Pe mine ma mai dezumfla ;)


Dar uite ce am mai gasit:

Uneori ceea ce mancati sau, din contra, anumite afectiuni digestive, precum gastritele, colecistitele, diskineziile biliare, enterocolitele sau chiar parazitii intestinali, determina producerea unor gaze ce contin sulf, care sunt foarte neplacute si dau acea senzatie pe care o cunoasteti: de burtica umflata care abia mai intra in haine!


Evitati balonarea!

In afara afectiunilor amintite, anumite greseli de alimentatie pot determina aparitia senzatiei de balonare.

Cateva greseli frecvente de alimentatie:

* Consumati multa apa minerala, carbogazoasa, sifon sau bere.
* Sunteti fumator si “inghititi” aer sau aveti obiceiul de a vorbi foarte mult cand mancati. Studiile au aratat ca asa-numita “aerofagie” caracterizeaza, de obicei, nevroticii sau persoanele cu tendinta maniacala.
* Obisnuiti sa consumati multe alimente ce contin zaharuri si celuloza. Acestea, prin fermentatie, degaja gaze puternice care se acumuleaza in exces in intestinul gros si subtire si pot conferi o senzatie de apasare spre plamani si inima, producand tulburari de respiratie si dureri toracice.
* Consumati fructe imediat dupa ce ati mancat carne. Se stie ca timpul de fermentatie al carnii este mai lung, motiv pentru care el se va suprapune peste cel al fructelor si va duce la acumularea de gaze in exces.
* Mesele dumneavoastra sunt copioase, contin carne, legume, fructe, prajituri si bauturi alcoolice… Sa nu va mire daca in urma lor veti deveni balonat!
* Varza, mazarea si fasolea contin foarte multa celuloza si se digera greu.

Sfaturi practice

* Ar fi ideal sa renuntati la fumat! Nu doar ca veti preveni aparitia cancerului pulmonar sau a afectiunilor cardiovasculare, dar evitati aerofagia si deci balonarea!
* Renuntati la alimentele tip fast-food si mai ales la cele prajite!
* Evitati cafeaua sau ceaiul negru si reduceti bauturile ce contin cofeina.
* Nu consumati bauturi racoritoare carbogazoase si dulciuri rafinate din comert.
* Este foarte tonic si benefic pentru organism consumul zilnic al unui suc natural din citrice proaspat stoarse, in special portocale si grepfrut. Detoxifica extraordinar de bine organismul si ajuta la eliminarea kilogramelor in plus!
* Evitati laptele, ceapa si ridichiile.
* Stresul este un factor important in aparitia meteorismului, motiv pentru care orice metoda de relaxare este benefica pentru organism. La masa trebuie sa domine linistea si armonia. Orice conflict ar exista, incearcati ca masa ta sa fie una linistita!

Leacurile naturii…

* Preparati o infuzie din coriandru, fenicul, ghimbir si anason, chimion, busuioc, salvie, menta, musetel sau coada calului. Infuzia se face cu oricare din aceste plante sau in combinatii, punand o lingurita de amestec de plante la o cana de apa clocotita. Este bine sa beti doua-trei cani pe zi din acest ceai.
* Foarte buna pentru meteorism este cura cu kefir - doua pahare pe zi, timp de doua saptamani!

mishutza 27 iul 2009 06:06:35

Re: Balonarea
 
Slabutelu,merci de raspuns,eu stiu de ce sunt balonata,e in legatura cu ficatul.Si citind ce mi-ai scris tu poate si de la fumat,adica si de acolo cu siguranta.
In restul nu prea ma regasesc,doar uneori mananc fructele dupa masa.
Deci la mine nu prea functioneaza nimic,decat ciresele.Deocamdata.Patrujel si buruieni folosesc multe in mancare,am sa folosesc mai mult.Si cel mai rau e cand mananc carne,atunci e o distractie.

huhu 27 iul 2009 09:55:48

Re: Balonarea
 
asa, si daca tot vorbim despre asta, voi cu constipatia ce faceti?
eu de doua zile am inceput sa beau ceai verde, cate 3 cani pe zi, ca am inteles ca ajuta...insa nimic...(cate 2 bilute la 2 zile :D), si de azi am am zis ca bag iaurt cu musli in loc de lapte, pentru ca am inteles ca si iaurtul e mai pro poo...da iar nu se-ntampla nimic. si ma enerveaaaza ca nu pot sa ma cantaresc calumea :)
sa caut niste pastilute? ce anume?
a! si am mai facut si combinatii de fructe si lapte- bilute amarate
:)

Extasssy 27 iul 2009 10:06:58

Re: Balonarea
 
Citat:

Anterior postat de huhu (Post 16616)
asa, si daca tot vorbim despre asta, voi cu constipatia ce faceti?
eu de doua zile am inceput sa beau ceai verde, cate 3 cani pe zi, ca am inteles ca ajuta...insa nimic...(cate 2 bilute la 2 zile :D), si de azi am am zis ca bag iaurt cu musli in loc de lapte, pentru ca am inteles ca si iaurtul e mai pro poo...da iar nu se-ntampla nimic. si ma enerveaaaza ca nu pot sa ma cantaresc calumea :)
sa caut niste pastilute? ce anume?
a! si am mai facut si combinatii de fructe si lapte- bilute amarate
:)

Mai nu stiu daca si la altii merge dar eu am scapat de constipatie cu iaurt simplu dietetic + caise + banane, mancate pe post de iaurt cu fructe... Nici nu am terminat de papat si efectul a si survenit...

De atunci nu am mai avut probleme...

huhu 27 iul 2009 10:13:30

Re: Balonarea
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 16617)
Mai nu stiu daca si la altii merge dar eu am scapat de constipatie cu iaurt simplu dietetic + caise + banane, mancate pe post de iaurt cu fructe... Nici nu am terminat de papat si efectul a si survenit...

De atunci nu am mai avut probleme...

mine dimineata asta fac!
sar'na Anca :)

mishutza 27 iul 2009 10:42:14

Re: Balonarea
 
Huhulescule,eu cand is constipata mananc musli cu cate doua banane si lapte,sau un iaurt.Combinatia e mortala pt stomacul meu,adica imi e chiar rau dupa aia de mers la baie.Dar ma si balonez ca naiba.
Si vezi ca gasesti aici prune uscate,la cutie,din Plus eu iar,vreo 2,50 cutia.Mie imi plac,si functioneaza,dar au extrem de multe calorii.Mai ales ca mananc o cutie pe zi.
Eu de obicei daca manac musli cu lapte in fiecare dimineata nu am probleme,dar le urasc din toata inima,si le pap mai rar.
Si daca nu,fa si tu niste combinatii mortale,cum spune si Anca,fructe,lapte,iaurturi.
Si lasa pastilele deoparte,ca e ceva sintetic,si nu fac decat sa agraveze problema dupa.Ceva e in stilul tau de papa.Mananci zilnic legume?

huhu 27 iul 2009 13:33:23

Re: Balonarea
 
mananc zilnic lpte cu musli, fructe si legume. iar azi am schimbat laptele pe iaurt... oricum la mine chestia asta nu e numai de cand am inceput sa tin dieta...aveam si cate 4 zile in care nu faceam nimic. acum e din 2 in 2..
maine dimi o sa bag niste iaurt cu caise :)

Slabuta 27 iul 2009 13:39:37

Re: Balonarea
 
Fetele, deci treaba cu balonarea o am numai vara, si rareori in alte anotimpuri de aceea te-am si intrebat Mishutza :)

Si ca si la tine, ma balonez de la carne, cand iarna mananc carnita si nu ma balonez:-/
Eu am ajuns la o concluzie, ca e proasta digestie vara:-/ si ca mancarea se digera defectuos


Iar cu constipatia aceleasi remedii, lactate cu fructe, efect garantat :) mai laes iaurturi cu fructe, kefir sau sana cu fructe :D

mishutza 27 iul 2009 14:22:51

Re: Balonarea
 
Deci Huhulescule,deja e mai bine acum.
Eu seara beau de multe ori un iaurt,de ala simplu,gen sana,cum zice Slabutoaica,si de obicei mi bine dimineata.:P


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:29:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO