forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Dieta Atkins - Faza I, Inductia (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-atkins-faza-i-inductia/)
-   -   Mancaruri dieta Atkins (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-atkins-faza-i-inductia/mancaruri-dieta-atkins-3548.html)

lovemyself 20 apr 2010 18:35:18

Mancaruri dieta Atkins
 
S-a cam pus praful pe aici.asa ca m-am gandit sa adaug vreo doua retete noi pentru inductie.


Supa de pui


Se pune la fiert piept de pui(merg f bine si pulpele) la care se adauga sare,condomente de tot felul(cimbru,bucuioc,ghimbir,boia dulce+pipir-cam astea is condimnetele mele preferate).
Dupa ce a inceput sa clocoteasca se ia spuma si se lasa pana in monetul in care carnea a fiert.
Se scoate pieptul dupa ce a fiert,se pune iar supa pe foc.
Separat se bat la mixer 3 oua+150 g cascaval ras prin razatoarea aia mica.
In alta tigaie se pune la inmuiat aporx 20 g unt+1oo-150 g ciuperci crude tocate marunt+condimete.
Dupa ce s-au inmuiat ciupercutele se amesteca cu mixerul la care se adauga si ouale si cascavalul.
Intre timp supa trebuie sa clocoteasca,se aduga in ploaie amestecandu-se incontinu intreaga cantitate in respectiva supa.
Mestecati incontinuu...mai lasati cateva clocote..tocati un pic de marara si patrunjel verde puneti pe deasupra inchideti ochiul si puneti un capac pe oala.
Dupa aprox 10 min se poate safura.


Salata cu piept de pui

Cu pieptul de pui din reteta de mai sus faceti o salata care suna cam asa:
-taiati bucatele carnea,eu o tai cubulete+2 oua fierte+2 castraveti murati+2 lingurite de maioneza..home made sii yamyy..e delicoasa:)

lovemyself 20 apr 2010 18:39:50

Re: Deserturi pentru Atkins
 
Ups..acum am vazut ca ma postat la deserturi.dar nu vad o rubrica cu alte retete pt acesta faza..what can I do?:-s

Slabuta 20 apr 2010 18:42:08

Re: Mancaruri dieta Atkins
 
Trebuia sa creezi un subiect nou :)
Ti le-am mutat eu :)

lovemyself 20 apr 2010 18:44:35

Re: Mancaruri dieta Atkins
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 158543)
Trebuia sa creezi un subiect nou :)
Ti le-am mutat eu :)


Mc din suflet..esti tare dragutza:)

Sibel H 21 apr 2010 08:12:09

Re: Mancaruri dieta Atkins
 
Super,delicioase par retetele ,dupa cum le-ai scris...am sa le incerc si eu ....si am sa-ti zic parerea...:)

lovemyself 21 apr 2010 08:32:41

Re: Mancaruri dieta Atkins
 
Citat:

Anterior postat de Sibel H (Post 159052)
Super,delicioase par retetele ,dupa cum le-ai scris...am sa le incerc si eu ....si am sa-ti zic parerea...:)

Buna dimineatza Sibel:*
Sa stii ca sunt f bune.
Si acum mai vin cu o reteta:

"Pachetele surpriza"din piept de pui

-piept de pui
-sunca mai slaba taiata felii
-cateva felii de cascaval
-scobitori
-condimente
-2 oua batute

Se ia una bucata pipet de pui,dezosat.
Se spala si scurge si se taie fasii asa mai lungi.
Fiecare bucata din piept de pui se condimenteaza
Si de aici incepe distractia:p
Se ia o bucata din piept de pui peste care se adauga o felie de sunca si deasupra o felie de cascaval..se iau capetele bucatelei din piept de pui se "prind"cu doua scobitori astfel incat sa prindeti si cascavalul si sunca.
Asa faceti cu toate bucatile de pui..iar la sfarsit le dati prin ou.

Pregatiti o tava peste care puneti o hartie de copt..le asezati frumos una langa alta si le dati la cuptor.
Iese o nebunie..credeti-ma pe cuvant:D

lovemyself 21 apr 2010 08:43:27

Re: Mancaruri dieta Atkins
 
1 ataşament(e)
Si acum si o imagine:


Scuzati claritatea imaginii,dar e facuta cu tel.

Sibel H 21 apr 2010 10:51:48

Re: Mancaruri dieta Atkins
 
~o)Buna dimineata! ...o ,zi minunata iti doresc ,la prinz in meniu am frigarui de pui dar fara cascaval...arata apetisanta farfuria ta... sa avem, pofta buna....[*69*]

lovemyself 21 apr 2010 12:59:00

Re: Mancaruri dieta Atkins
 
Citat:

Anterior postat de Sibel H (Post 159402)
~o)Buna dimineata! ...o ,zi minunata iti doresc ,la prinz in meniu am frigarui de pui dar fara cascaval...arata apetisanta farfuria ta... sa avem, pofta buna....[*69*]

O si mai frumoasa iti doresc si eu:)
Ma bcur ca iti plac frigaruii mei:D

Creizilup 12 iun 2011 08:19:05

Re: Mancaruri dieta Atkins
 
Reteta pentru faza I: Omleta cu ton
Ingrediente: 3 oua (eu am folosit doar galbenusurile, ca imi ramasesera de la http://forum.slabute.ro/retete-dieta...kins-9370.html ), o cutie de ton sau doua daca folositi oul intreg, scurse bine de ulei sau apa ( cutia mea a avut 52 gr net ton si era in ulei), smantana (dupa gust, dar fara exagerari ), sare, piper, putin patrunjel ca sa dea culoare.
Intr-un bol se amesteca ingredientele pana devin o pasta uniforma. Pasta se toarna intr-o tigaie incinsa cu putin ulei de masline, se prajeste pe ambele parti pana se rumeneste si se serveste apoi cu un castravete murat in casa, daca mai aveti, daca nu, veselia e ingredientul de pus langa omleta :)
Pofta buna!>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:22:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO