forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Dieta Dukan faza I (de atac) (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-dukan-faza-i-atac/)
-   -   Crema de vanilie (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-dukan-faza-i-atac/crema-vanilie-9039.html)

glamvintage 03 mai 2011 21:34:44

Crema de vanilie
 
500 ml de lapte degresat 0,1%
2 oua
3 linguri Gustin
6 linguri indulcitor praf
esenta de vanilie

Se amesteca indulcitorul cu gustinul, apoi se adauga pe rand oualele si esenta de vanilie.
Laptele se incalzeste, dar nu se fierbe si se adauga treptat peste compozitia de mai sus. Se pune pe foc si se amesteca incontinuu.
La primul clocot este gata. Se poate consuma si calda si rece, dupa preferinte.

glamvintage 03 mai 2011 21:36:37

Prajitura cu branza
 
Pregatire: 10 min. – La cuptor: 30 min. = 4 portii
Ingrediente:
125 gr. branza degresata
25 gr. zeamil
1/2 pachet de drojdie
coaja rasa de la 1 lamaie
1/2 lingurita de indulcitor
2 galbenusuri + 4 albusuri de ou
Se amesteca toate ingredientele cu exceptia albusurilor. Acestea se bat spuma si se incorporeaza incet in amestecul anterior. Se toarna totul intr-o forma sau intr-o tava mai mica si se lasa la cuptor timp de 30 min. la 200 grade C. Se serveste rece.
PS. – pentru un plus de savoare, adauga la prajitura esenta de vanilie neuleioasa si scortisoara.
Pofta buna!

glamvintage 03 mai 2011 21:37:32

Re: Papanasi
 
300 g branza slaba
2 oua
2, 3 linguri de amidon
un varf de lingura de bicarbonat stins cu zeama de lamaie
indulcitor dupa gust
vanilie

Se amesteca ingredientele si se frig in tigaie, fara ulei, sau la cuptor pe hartie de copt.

glamvintage 03 mai 2011 21:38:18

Re: Crema de cafea
 
Pregatire: 5 min – La cuptor: 20 min = 4 portii
Ingrediente:
600 ml lapte degresat
1 lingurita cafea solubila
3 oua
3 ling indulcitor
Se fierbe laptele impreuna cu cafeaua. Se bat ouale cu indulcitorul si se incorporeaza in amestecul de lapte cu cafea, amestecand continuu. Se toarna continutul in forme si se lasa la cuptor in bain-marie timp de 20 min. la 140 grade. Se serveste rece!
Este absolut delicioasa, seamana la gust cu crema de zahar ars. Se poate pune la cuptor si intr-o oala emailata dar atunci se dubleaza timpul de coacere!
Pofta buna!

Mihaela1006 04 mai 2011 10:15:49

Re: Crema de cafea
 
Glamvintage, primele deserturi au amidon, un aliment super-rafinat cu IG urias care ne submineaza silueta - de acord, face prajituri de neegalat ca gust si consistenta, dar intra in categoria "a se manca de doua ori pe an cel mult" ;)
Ultima merita incercata, doar ca as dori sa stiu indulcitorul, majoritatea sunt nesanatosi... dintre toate substantele dulci, zaharul nu e cel mai nociv pentru organism.

biancax3 04 mai 2011 10:17:08

Re: Crema de cafea
 
Yammi, cred ca este bunuta crema:)

glamvintage 04 mai 2011 17:23:57

Re: Crema de cafea
 
Citat:

Anterior postat de biancax3 (Post 642087)
Yammi, cred ca este bunuta crema:)

Eu ca indulcitor folosesc, de regula, Sucrazit si ptr prajituri folosesc fructoza pe care o poti gasi chiar si in farmacii(in cele care au laborator).

deadcountess 08 aug 2019 19:15:21

Re: Crema de cafea
 
Citat:

Anterior postat de glamvintage (Post 642962)

Eu ca indulcitor folosesc, de regula, Sucrazit si ptr prajituri folosesc fructoza pe care o poti gasi chiar si in farmacii(in cele care au laborator).

Fructoza nu este permisa (este un carbohidrat la fel ca si zaharul).


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:03:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO