forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Dieta Rina 90's (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-rina-90s/)
-   -   Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina) (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-rina-90s/retete-imagini-ziua-amidonuri-dieta-rina-7676.html)

eveline 28 mai 2010 09:15:49

Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Alta reteta pt. amidonuri... Ardei umpluti la cuptor. Toc marunt o ceapa un ardei gras, un morcov si o felie de telina. Le pun in tigaie cu putin ulei de masline, vegeta si cateva linguri de apa. Cand se inmoaie adaug o cana de orez si mai las 5 minute pe foc. Iau compozitia de pe foc, adaug marar tocat si cimbru dupa gust. Intr-un vas termorezistent pun o ceapa taiata felii, marar tocat, cimbru, un pahar de bulion, vegeta si api asez ardeii umpluti cu orezul pregatit anterior. Completez cu apa cat sa acopere ardeii, acopar vasul si dau la cuptor. Pofta buna!

vadina 09 ian 2011 21:18:11

Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Asteptam cu interes pozele voastre cu mancaruri delicioase :)

crystynyk 11 ian 2011 12:47:09

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
10 ataşament(e)
acesta e procedeul ultima poza e de fapt prima

crystynyk 11 ian 2011 13:34:44

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
2 ataşament(e)
asta mananc eu azi
mmm ce bunatate

bully 12 ian 2011 15:00:48

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
2 ataşament(e)
Reteta mea de azi: Cartofi taranesti la cuptor
Ingrediente: 5oo g cartofi, 1/2 ardei gras, o ceapa rosie, 3 catei de usturoi, 1/2 cutie rosii decojite, o lingura ulei de masline, sare, piper, boia iute.
Se curata cartofii, se taie cuburi se pun la fiert in apa cu sare 15 min. Se taie ceapa rondele, ardeiul gras fasii, rosiile decojite cubulete. Se scurg cartofii de apa, se asaza intr-un vas yena, se pun deasupra, ceapa, ardeiul, rosiile si usturoiul taiat bucati, se stropeste cu lingura de ulei de masline, sarea, piperul si boiaua iute. Se adauga o jumatate de cana de apa, sau supa, si se baga la cuptor pentru 45 min. Se serveste cu patrunjel verde sau marar presarat pe deasupra.
Pofta buna!!! Aveti mai jos pozele. Pupici.

ayssa 12 ian 2011 15:29:39

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Arata bestial... Imi ploua in gura....

alynacrystyna 12 ian 2011 16:53:03

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
1 ataşament(e)
asta e pranzu meu pe azi si cina :D
sincer reteta exacta nu prea stiu sa v-o dau k eu cam pun cantitatea produselor in functie de ce cantitate de papa vreau sa fac:D
va spun ingredientele: o ceapa, ardei rosu, un morcov, orez, foi de dafin, sare, piper si doua linguri de sos de rosii:D...ups..am uitat sa va spun ca am pus si ciuperci :D

crystynyk 12 ian 2011 22:37:25

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 471372)
asta e pranzu meu pe azi si cina :D
sincer reteta exacta nu prea stiu sa v-o dau k eu cam pun cantitatea produselor in functie de ce cantitate de papa vreau sa fac:D
va spun ingredientele: o ceapa, ardei rosu, un morcov, orez, foi de dafin, sare, piper si doua linguri de sos de rosii:D...ups..am uitat sa va spun ca am pus si ciuperci :D

mmmm
abia ast ziua de amidon

ayssa 13 ian 2011 15:11:48

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
2 ataşament(e)
Orez cu Legume.... Cam aceeasi reteta ca si a Alynei...
Am fiert 100 g de orez. Am taiat o ceapa cubulete, un ardei, 1 rosie si le-am pus intr-o tigaie cu un strop de ulei.... rosia lasa mult suc si nu e nevoie de mult ulei. Intr-o alta oala am fiert un sfert de pungulita de legume congelate Dujard...care contine morcovi, praz, telina radacina, mazare, fasole verde, tulpina de telina, conopida (eu nu am gasit nici o bucatica dar asa scrie pe punga :P), patrunjel. Dupa ce au fiert toate le-am amestecat am condimentat cu patrunjel, oregano, sare si piper si am mai adaugat o lingura de pasta de rosii.
Pofta buna.

crystynyk 13 ian 2011 17:55:20

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de ayssa (Post 473006)
Orez cu Legume.... Cam aceeasi reteta ca si a Alynei...
Am fiert 100 g de orez. Am taiat o ceapa cubulete, un ardei, 1 rosie si le-am pus intr-o tigaie cu un strop de ulei.... rosia lasa mult suc si nu e nevoie de mult ulei. Intr-o alta oala am fiert un sfert de pungulita de legume congelate Dujard...care contine morcovi, praz, telina radacina, mazare, fasole verde, tulpina de telina, conopida (eu nu am gasit nici o bucatica dar asa scrie pe punga :P), patrunjel. Dupa ce au fiert toate le-am amestecat am condimentat cu patrunjel, oregano, sare si piper si am mai adaugat o lingura de pasta de rosii.
Pofta buna.

la cat am mancat eu azi si la ce pofta mi-ai facut cu acel orez tuna si fulgera in burta la mine, nu mai zic de cat salivez
miee foameeee


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:28:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO