forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de ciorbe, supe si borsuri (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-ciorbe-supe-borsuri/)
-   -   Ciorba de perisoare (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-ciorbe-supe-borsuri/ciorba-perisoare-162.html)

Slabuta 04 mar 2009 17:44:14

Ciorba de perisoare
 
Ciorba de perisoare (~150-180 kcal/portia)

Aveti nevoie de:
  • 300-400 g carne tocata (pui, porc sau vita). Daca faceti carnea tocata in casa luati o bucata de pulpa de porc.
  • 2 linguri de orez
  • 1 felie de paine
  • ceapa, 1 buc
  • Punga legume congelate pentru ciorba
  • 3 cartofi
  • patrunjel
  • rosii (4-5 bucati sau o cutie de rosii bulion)
  • sare
  • piper
Cum se face:
  1. Se pune o oala cu 2 l de apa la fiert. Se pun legumele congelate, cei 3 cartofi curatati si taiati.
  2. Perisoarele: Se inmoaie felie de paine, se toaca ceapa marunt, se amesteca cu carnea tocata, 2 linguri de orez, sare, piper si un pic patrunjel
  3. Cu mainile umede se fac globulete, nu foarte mari, care se arunca in apa clocotita, atunci cand legumele sunt aproape fierte.
  4. Se mai fierbe 20 minute, se pun rosiile taiate marunt.
  5. La sfarsit dupa ce se stinge focul, se pune patrunjelul marunt tocat.
Sugestie: serviti ciorba de perisoare cu o lingurita de smantana. :)

Shorty 04 mar 2009 18:05:23

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 1024)
Ciorba de perisoare (~150-180 kcal/portia)

Aveti nevoie de:
  • 300-400 g carne tocata (pui, porc sau vita). Daca faceti carnea tocata in casa luati o bucata de pulpa de porc.
  • 2 linguri de orez
  • 1 felie de paine
  • ceapa, 1 buc
  • Punga legume congelate pentru ciorba
  • 3 cartofi
  • patrunjel
  • rosii (4-5 bucati sau o cutie de rosii bulion)
  • sare
  • piper
Cum se face:
  1. Se pune o oala cu 2 l de apa la fiert. Se pun legumele congelate, cei 3 cartofi curatati si taiati.
  2. Perisoarele: Se inmoaie felie de paine, se toaca ceapa marunt, se amesteca cu carnea tocata, 2 linguri de orez, sare, piper si un pic patrunjel
  3. Cu mainile umede se fac globulete, nu foarte mari, care se arunca in apa clocotita, atunci cand legumele sunt aproape fierte.
  4. Se mai fierbe 20 minute, se pun rosiile taiate marunt.
  5. La sfarsit dupa ce se stinge focul, se pune patrunjelul marunt tocat.
Sugestie: serviti ciorba de perisoare cu o lingurita de smantana. :)


Vai ce pofta imi faci cu ciorba de perisoare ...trebuie sa imi fac si eu..numai sa vad cum toc carnea ca nu vreau sa cumpar tocata ca e plina de grasime

Slabuta 05 mar 2009 11:37:48

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 1029)
Vai ce pofta imi faci cu ciorba de perisoare ...trebuie sa imi fac si eu..numai sa vad cum toc carnea ca nu vreau sa cumpar tocata ca e plina de grasime

poate te duci la o macelarie, iti alegi o bucata de pulpa de porc fara grasime si o rogi sa ti-o toace acolo, stiu ca mai practica unele magazine chestia asta.

Shorty 05 mar 2009 11:55:02

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 1093)
poate te duci la o macelarie, iti alegi o bucata de pulpa de porc fara grasime si o rogi sa ti-o toace acolo, stiu ca mai practica unele magazine chestia asta.

da m-am gandit si eu la asta mai ales ca soacra lucreaza la un magazin de genu ...dar ma gandesc ca prin masina aia toaca si grasimi si nu pot sa stau eu sa studiez bucata de carne acolo in magazin prea bine..ca si bucata de vacuta care a mi-a luat-o tata ..am bibilit la ea o ora sa inlatur tot ce era alb...inca nu urlu dupa ciorba de perisoare dar ramane o alternativa viabila pentru perioada de mentinere..cand o fi aia..probabil la anu :))

ali_lumi 15 mar 2010 15:44:15

Re: Ciorba de perisoare
 
Slabuta si cate calorii ti-au iesit la portie ?
Daca mai stii.

ali_lumi 15 mar 2010 15:44:47

Re: Ciorba de perisoare
 
Aaa stai asa ca n-am citit bine ;))
Gata am vazut cate kcal .
sorry.

Lauricius 24 oct 2010 12:07:48

Re: Ciorba de perisoare
 
Wau!... Ce putine calorii. Adica, sigur... are mai mult decat o portie de supa de pui, dar totusi. Gata! Ma apuc sa fac ciorbe si supe pe perioada dietei. Pentru masa de pranz. Nu de alta, dar de cand ma stiu eu nu pot sa pap decat un fel la pranz. Ori-ori. Si vad ca e muuuult mai rentabil sa pap un castron de supa sau de ciorbita.

Iar reteta asta de ciroba de perisoare seamana cu a mamei... Acum mi-e pofta! :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:03:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO