forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de ciorbe, supe si borsuri (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-ciorbe-supe-borsuri/)
-   -   Ciorba de vacuta (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-ciorbe-supe-borsuri/ciorba-vacuta-126.html)

Shorty 01 mar 2009 16:51:38

Ciorba de vacuta
 
Probabil ca exista multe retete dar eu asta am facut...:). Promit ca o sa calculez si ma intorc sa postez cat calorii are.

Ingrediente:
  • 700g carne vacuta (cat mai tanara si lipsita de urme albe - eu le-am inlaturat cu cutitul pe toate)
  • 2 morcovi mari
  • 1 pastarnac (mare si asta)
  • zarzavat de ciorba (noi avem home made cu ardei,rosii si gogosari pus la sare)
  • 1 ceapa mare
  • 5 cartofi medii
  • 500 ml bors
  • marar,patrunjel verde
  • sare,piper dupa gust

Mod de preparare:

  1. Se spala bine carnea si se taie bucatele (mie imi place bucatele mici) si se pune la fiert.
  2. Cand face spuma aceasta se inlatura cu o lingura/sita.
  3. Se taie morcovii, pastarnacul si ceapa cubulete si se pun alaturi de carne.Daca folositi ardei, gogosari proaspeti acum e momentul sa le puneti taiate cubulete.
  4. Eu aici am pus sarea si piperul.
  5. Se acopera cu un capac (eu am facut la cucta) si se lasa sa fiarba.Timpii nu stiu sa dau..eu de obicei scot o bucatica de carne si niste morcov si il pun pe al meu sa guste daca sunt fierte.
  6. Cand e fiarta carnea pun cartofii taiati cubulete mai maricele si zarzavatul - ca sa il desarez eu il fierb 10 minute in alta apa pe care nu o pun la ciorba.
  7. Cand s-au fiert si cartofii adaug borsul incalzit, mararul si patrunjelul.
  8. Mai lasam sa dea un clocot, gustam de sare si oprim.

Pentru ca noi totusi trebuie sa avem grija ce macam recomand sa nu se puna in farfurie mai mult de 5 cubulete de cartofi - la restu nu e limita.

Slabuta 01 mar 2009 16:56:26

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 679)
Probabil ca exista multe retete dar eu asta am facut...:). Promit ca o sa calculez si ma intorc sa postez cat calorii are.

Ingrediente:
  • 700g carne vacuta (cat mai tanara si lipsita de urme albe - eu le-am inlaturat cu cutitul pe toate)
  • 2 morcovi mari
  • 1 pastarnac (mare si asta)
  • zarzavat de ciorba (noi avem home made cu ardei,rosii si gogosari pus la sare)
  • 1 ceapa mare
  • 5 cartofi medii
  • 500 ml bors
  • marar,patrunjel verde
  • sare,piper dupa gust

Mod de preparare:

  1. Se spala bine carnea si se taie bucatele (mie imi place bucatele mici) si se pune la fiert.
  2. Cand face spuma aceasta se inlatura cu o lingura/sita.
  3. Se taie morcovii, pastarnacul si ceapa cubulete si se pun alaturi de carne.Daca folositi ardei, gogosari proaspeti acum e momentul sa le puneti taiate cubulete.
  4. Eu aici am pus sarea si piperul.
  5. Se acopera cu un capac (eu am facut la cucta) si se lasa sa fiarba.Timpii nu stiu sa dau..eu de obicei scot o bucatica de carne si niste morcov si il pun pe al meu sa guste daca sunt fierte.
  6. Cand e fiarta carnea pun cartofii taiati cubulete mai maricele si zarzavatul - ca sa il desarez eu il fierb 10 minute in alta apa pe care nu o pun la ciorba.
  7. Cand s-au fiert si cartofii adaug borsul incalzit, mararul si patrunjelul.
  8. Mai lasam sa dea un clocot, gustam de sare si oprim.

Pentru ca noi totusi trebuie sa avem grija ce macam recomand sa nu se puna in farfurie mai mult de 5 cubulete de cartofi - la restu nu e limita.


super tare reteta, ms frumos :-*
o fac saptamana viitoare, pentru ca mi-am programat pentru maine ciorba de perisoare, postez si eu reteta. sa vad cum iese mai intai. :)

Shorty 01 mar 2009 16:59:48

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 680)
super tare reteta, ms frumos :-*
o fac saptamana viitoare, pentru ca mi-am programat pentru maine ciorba de perisoare, postez si eu reteta. sa vad cum iese mai intai. :)


Cu placere:*

Si mie imi place ciorba de perisoare la nebunie dar ma feresc de ea...carnea tocata are in general multa grasime...eventual sa cumpar carne si sa toc eu acasa dar nu am cu ce...mai mai gandesc eu..tu sa ne dai reteta.

Slabuta 01 mar 2009 17:05:01

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 683)

Cu placere:*

Si mie imi place ciorba de perisoare la nebunie dar ma feresc de ea...carnea tocata are in general multa grasime...eventual sa cumpar carne si sa toc eu acasa dar nu am cu ce...mai mai gandesc eu..tu sa ne dai reteta.

eu o toc in casa. imi iau o bucata fara grasime, daca mai are o tai cu cutitul (scuze cacafonia). mi-a facut mama de ziua mea cadou o masina de tocat electrica. zici ca e industriala :)) in 3 secunde toata carnea e gata. m-am tot plans ca nu gasesc carne tocata buna la magazin, si ea a zis sa ma inarmeze cu o masina si sa fac in casa :D

maine va spun impresiile si reteta bineinteles. :)

Shorty 01 mar 2009 17:20:46

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 685)
eu o toc in casa. imi iau o bucata fara grasime, daca mai are o tai cu cutitul (scuze cacafonia). mi-a facut mama de ziua mea cadou o masina de tocat electrica. zici ca e industriala :)) in 3 secunde toata carnea e gata. m-am tot plans ca nu gasesc carne tocata buna la magazin, si ea a zis sa ma inarmeze cu o masina si sa fac in casa :D

maine va spun impresiile si reteta bineinteles. :)


foarte fain ca ai masina de tocat electrica..sora-mea avea de la philips si i s-a stricat...asa ca eu nu mi-am mai cumparat...a ta ce marca e?

Slabuta 01 mar 2009 17:25:28

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 686)

foarte fain ca ai masina de tocat electrica..sora-mea avea de la philips si i s-a stricat...asa ca eu nu mi-am mai cumparat...a ta ce marca e?

una nu chiar cunoscuta. :-/ nu chiar am auzit de ei :D

Shorty 01 mar 2009 17:27:33

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 687)
una nu chiar cunoscuta. pe cutie scrie elbee :-/ nu chiar am auzit de ei, sloganul enjoy your life :D

inseamna ca tu ai avut noroc...proabil o sa imi iau si eu vreodata...dar mai degraba vreau aparatul de gatit cu aburi ;)

Slabuta 01 mar 2009 17:34:12

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 688)
inseamna ca tu ai avut noroc...proabil o sa imi iau si eu vreodata...dar mai degraba vreau aparatul de gatit cu aburi ;)

si ala e de la o firma foarte putin cunoscuta :)) . am noroc. trebuie sa bat in lemn ca sa nu mi se strice :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:21:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO