forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de conserve si muraturi (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-conserve-muraturi/)
-   -   Reteta dulceata dietetica (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-conserve-muraturi/reteta-dulceata-dietetica-5856.html)

andrandra 11 aug 2010 20:06:29

Reteta dulceata dietetica
 
Nu stiti careva o reteta de dulceata dietetica si cat mai naturala? Eu nu pun de obicei conservanti sau gelatina sau ce se pune. Si stiu ca pentru conservarea ei ajunge zaharul, fara sa mai fie nevoie de alte chimicale. Dar daca scot zaharul din reteta, cum fac astfel incat sa fie cat mai natural?

sunshine 11 aug 2010 20:09:14

Re: dulceata dietetica?
 
Citat:

Anterior postat de andrandra (Post 285904)
Nu stiti careva o reteta de dulceata dietetica si cat mai naturala? Eu nu pun de obicei conservanti sau gelatina sau ce se pune. Si stiu ca pentru conservarea ei ajunge zaharul, fara sa mai fie nevoie de alte chimicale. Dar daca scot zaharul din reteta, cum fac astfel incat sa fie cat mai natural?

Cel mai faci pt moment. Daca vrei sa pui in camara pt iarna va trebui sa i pui si ceva, poti pune gelfix de la dr oetker este cu fructoza.
Sau faci de moment, fara zahar, nimic si tii in frigider. Stiu ca mami punea aspirina pe post de conservant dar nu stiu sigur daca merge

andrandra 11 aug 2010 20:33:20

Re: dulceata dietetica?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 285911)

Cel mai faci pt moment. Daca vrei sa pui in camara pt iarna va trebui sa i pui si ceva, poti pune gelfix de la dr oetker este cu fructoza.
Sau faci de moment, fara zahar, nimic si tii in frigider. Stiu ca mami punea aspirina pe post de conservant dar nu stiu sigur daca merge

Da, acum mi-am adus aminte ca se punea aspirina. Dar probabil cel mai sanatos e sa fac pe moment,desi nu e cel mai comod. Dar se pare ca si sanatatea, ca frumusetea, cere sacrificii, nu? :)) Merci pentru sfat :)

Slabuta 13 aug 2010 18:34:36

Re: Reteta dulceata dietetica
 
Citat:

Anterior postat de andrandra (Post 285904)
Nu stiti careva o reteta de dulceata dietetica si cat mai naturala? Eu nu pun de obicei conservanti sau gelatina sau ce se pune. Si stiu ca pentru conservarea ei ajunge zaharul, fara sa mai fie nevoie de alte chimicale. Dar daca scot zaharul din reteta, cum fac astfel incat sa fie cat mai natural?

Andra nu din toate fructele se poate face dulceata fara zahar sau alte adaosuri :)

Dar, in general se face asa (mama mea asa le face :) )

Se aleg fructe coapte si foarte coapte, se spala, se fierb fara zahar pana la "inmuiere" totala, pana cand se ingroasa compozitia (cel mai recomandat este sa faci la abur, intr-o baie de apa).

Apoi se pune dulceata in borcane (spalate si pregatite dinainte), care se mai pun in baie de apa la foc mic cam 25-30 min.

Se lasa cam 24 ore acoperite borcanele si dupa iar se pun intr-o baie cu apa cam 30 min.

Apoi se inchid bine si se tin la frigider.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:48:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO