forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de deserturi si dulciuri (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/)
-   -   Clatite low-carb din branza light si scortisoara (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/clatite-low-carb-branza-light-scortisoara-7345.html)

Tina 03 dec 2010 18:21:46

Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
1 ataşament(e)
-200g branza slaba Harghita
-1 ou
-10 tarate psyillium
-2g scortisoara macinata
-indulcitor stevie
Se prajesc in teflon, fara ulei.

P.S - langa e dovleac copt pasat cu scortisoara:D
Calorii 110 kcal/100g
Colesterol - mg/100g
Grăsimi 2.8 g/100g
Carbohidraţi 5.4 g/100g
Proteine 15.4 g/100g

Whaley 03 mai 2011 23:16:30

Re: Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
Dar de ce musai branza light, se schimba consistenta? :-/ Nu ar merge si ceva branza naturala? Suna interesant, o sa le incerc si eu zilele astea cand oi avea timp. ;)

Tina 04 mai 2011 07:18:08

Re: Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
Citat:

Anterior postat de Whaley (Post 641574)
Dar de ce musai branza light, se schimba consistenta? :-/ Nu ar merge si ceva branza naturala? Suna interesant, o sa le incerc si eu zilele astea cand oi avea timp. ;)


Am pus branza light, cu 2% grasime pt ca e nesarata, asta e singurul motiv. Iar eu le vroiam dulci, adica cu stevie indulcitor si scortisoara.

Whaley 04 mai 2011 07:31:41

Re: Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 641631)

Am pus branza light, cu 2% grasime pt ca e nesarata, asta e singurul motiv. Iar eu le vroiam dulci, adica cu stevie indulcitor si scortisoara.

Ah, tu cand zici "branza" la ce te referi? Ca eu ma gandeam la branza de vaci, care poate fi folosita la deserturi si daca e mai grasa, tot nesarata este. O sa incerc cu ce am in casa si va tin la curent cum au iesit ;)

Tina 04 mai 2011 07:43:38

Re: Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
Citat:

Anterior postat de Whaley (Post 641643)


Ah, tu cand zici "branza" la ce te referi? Ca eu ma gandeam la branza de vaci, care poate fi folosita la deserturi si daca e mai grasa, tot nesarata este. O sa incerc cu ce am in casa si va tin la curent cum au iesit ;)


Branza Harghita, 2% grasime in cutii de 200g. Imi place ca e cremoasa si spre deosebire de aia de vaci semidegresata nu face "bobite".
Astept si "testarile" tale.;)

Whaley 04 mai 2011 08:10:28

Re: Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 641662)

Branza Harghita, 2% grasime in cutii de 200g. Imi place ca e cremoasa si spre deosebire de aia de vaci semidegresata nu face "bobite".
Astept si "testarile" tale.;)

Ia s-o caut si eu... nu am vazut-o, se gaseste la frigiderul de lactate, la branza de vaci?
Eu iau Lacteea cu 10%, din acelasi motiv (e cremoasa), si mai am in casa intotdeauna Petit Suisse de la 365, ca pe aia o mananca fiu-miu, cred ca tot 10% are si e foarte cremoasa, ca un quark.
Oricum, tocmai am descoperit ca nu mai am oua, si cum mi-ai facut pofta am trantit o lingurita de scortisoara si una de xylitol peste obisnuitul meu iaurt cu psyllium, tarate si in :)) Not bad, dar trebuie musai sa iau oua si sa incerc... ;)

Tina 04 mai 2011 15:57:15

Re: Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
Citat:

Anterior postat de Whaley (Post 641711)


Ia s-o caut si eu... nu am vazut-o, se gaseste la frigiderul de lactate, la branza de vaci?
Eu iau Lacteea cu 10%, din acelasi motiv (e cremoasa), si mai am in casa intotdeauna Petit Suisse de la 365, ca pe aia o mananca fiu-miu, cred ca tot 10% are si e foarte cremoasa, ca un quark.
Oricum, tocmai am descoperit ca nu mai am oua, si cum mi-ai facut pofta am trantit o lingurita de scortisoara si una de xylitol peste obisnuitul meu iaurt cu psyllium, tarate si in :)) Not bad, dar trebuie musai sa iau oua si sa incerc... ;)


Eu am luat gustarea: iaurt 3.5% cu fulgi de cocos si miez de nuca cruda, normal si stevie indulcitor. :D
Mie imi plac Harghita si Covalact, ambele cu 1-2% grasime pt preparate dulci.
Si imi mai plac Esquisa Creme Quark cu 0.2%, e f . cremoasa cu scortisoara si nuci e yummy low-carb

Whaley 04 mai 2011 16:36:30

Re: Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
Da, imi mai faceam si eu iaurt cu cocos si nuca, e buuun... Io-s cu xilitolu', imi place ceva mai mult ca stevia dar n-am incercat inca sa fac ceva copt cu el...
Mi-am luat oua, daca sta diseara tati cu Piticozauru' fac pancakes... ;)

Tina 04 mai 2011 22:00:39

Re: Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
Citat:

Anterior postat de Whaley (Post 642909)
Da, imi mai faceam si eu iaurt cu cocos si nuca, e buuun... Io-s cu xilitolu', imi place ceva mai mult ca stevia dar n-am incercat inca sa fac ceva copt cu el...
Mi-am luat oua, daca sta diseara tati cu Piticozauru' fac pancakes... ;)


In cazul asta va urez pofta buna!

Whaley 05 mai 2011 08:09:15

Re: Clatite low-carb din branza light si scortisoara
 
Nu le-am facut aseara ca nu am avut timp, le-am incercat acum la micul dejun (ideal breakfast, by the way;) )

Deci: am modificat un pic compozitia, pentru ca barbatu-miu mi-a zis in sictir "tarate sa mananci tu" si si-a luat borcanul de nutella si pachetul de gaufre:)) si le-am facut din 100 g branza grasa Lacteea (care am descoperit ca nu-i asa grasa, are doar 4,5% grasime la 100 g, dar e creamy), 1 ou, 7 g tarate de psyllium, ceva xylitol (dupa gust, nu stiu exact cat) si muulta scortisoara.

Au iesit SUPER (multumesc, Tina, pentru reteta), aproape ca pancake-urile adevarate, singura problema a fost ca am avut proasta inspiratie sa le fac pe rand intr-o tigaie mai mica si intre timp taratele au absorbit lichid si s-a ingrosat compozitia, deci am avut 2 clatite si 2... chiftele :)) Deci sa le faceti repede. Dar merita, sunt chiar bune. ;;)

Next step: jeleul de branza de vaci... :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:26:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO