forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de deserturi si dulciuri (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/)
-   -   Dulciuri cu putine calorii (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/dulciuri-putine-calorii-780.html)

ianna 19 iun 2009 14:58:13

Dulciuri cu putine calorii
 
1 ataşament(e)
Cumparati ciocolata neagra cu caloriile cele mai putine posibile.:D Topitzi-o intr-un vas lasati-o sa se raceasca putin si cand a ajuns un pic mai tare(nu lichida) inmuiati capsunile in ea. Pe o alta tava lasati sa se usuce ciocolata pe capsuni.

cca 150 calorii

cum mai descopar va mai adaug;;)

ianna 19 iun 2009 15:14:27

Re: Dulciuri cu putzine calorii
 
mi-am adus aminte:D

Spuma de capsuni (zmeura - ce va place mai mult)

1 pahar caspuni - 55 calorii
1/2 pahar zahar brun (eu pun si mai putzin ptr ca imi place gustul capsunilor cat mai natural) - cca 321 calorii
1 albus de ou - 52 calorii

Se pune totul intr-un vas si se mixeaza ...pana se face o spuma groasa. Se lasa la racit 1 ora si apoi se pune in pahare. Puteti pune si la congelator sa va iasa ca o inghetzata daca doriti. Va garantez e o gustare delicioasa!.

Or sa va iasa cca 4 pahare mari:D, adica cca 107 calorii de pahar;;)

Adella 19 iun 2009 15:18:34

Re: Dulciuri cu putzine calorii
 
hmmm suna bine rau ,cum termin dieta asa ma voi rasfata:)
ms frumos ptr retete:)
bine eu voi renunta la zahar detot(m-am obisnuit de ceva timp fara)mai ales ca sunt bune capsunile simple

ianna 29 iun 2009 18:56:55

Re: Dulciuri cu putine calorii
 
Ciocolata calda cam pentru o cana

o linguritza de pudra de cacao se amesteca cu o linguritza indulcitor (ca sa evitatzi zaharul), se adauga jumate lapte cald (cel mai slab), jumate apa fierbinte.

daca vretzi putetzi presara scortzisoara sau (cu mai multe calorii) nuca/alune pudra (bucatzele mici mici)


lalita 29 iun 2009 18:59:25

Re: Dulciuri cu putine calorii
 
ianna asa bravo mai invata-ne cate ceva bun:>b-) dar ai incercat si tu retetele astea?

ianna 29 iun 2009 19:00:36

Re: Dulciuri cu putine calorii
 
Iaurt cu fructe

intr-o cupa se pune un strat de iaurt (cel mai slab) si un strat de fructe (taiate bucatele nu foarte mici sa nu se scufunde detot in iaurt) . Pe deasupra se poate presara nuca marunta.

ianna 29 iun 2009 19:01:51

Re: Dulciuri cu putine calorii
 
Citat:

Anterior postat de lalita (Post 13865)
ianna asa bravo mai invate-ne cate ceva bun:>b-) dar ai incercat si tu retetele astea?


daaaa:Dasta sunt dulciurile pe care le fac eu...ca la cozonac sau torturi sunt varza...ultimul chiec care l-am facut si de atunci m-am dat batuta a iesit atat de tare ca spargeai geamu cu el :)))

lalita 29 iun 2009 19:03:59

Re: Dulciuri cu putine calorii
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 13867)
daaaa:Dasta sunt dulciurile pe care le fac eu...ca la cozonac sau torturi sunt varza...ultimul chiec care l-am facut si de atunci m-am dat batuta a iesit atat de tare ca spargeai geamu cu el :)))

pai vezi ca la ceva folosea totusi :))))))

dariaivanca 30 iun 2009 19:31:45

Re: Dulciuri cu putine calorii
 
Buna! Bine v-am gasit!
Sunt moarta dupa dulciuri, asa ca ma intereseaza care dulciuri au putine calorii. :)
In ce priveste preparatul dulciurilor, prefer sa cumpar in cantitate mica,inghetata de fructe sau ciocolata amaruie ,ca daca gatesc, sunt pericol public, nu ma pot opri la o portie:)

mishutza 30 iun 2009 19:54:36

Re: Dulciuri cu putine calorii
 
Citat:

Anterior postat de dariaivanca (Post 14048)
Buna! Bine v-am gasit!
Sunt moarta dupa dulciuri, asa ca ma intereseaza care dulciuri au putine calorii. :)
In ce priveste preparatul dulciurilor, prefer sa cumpar in cantitate mica,inghetata de fructe sau ciocolata amaruie ,ca daca gatesc, sunt pericol public, nu ma pot opri la o portie:)

Ei,eu prefer sa le fac eu,sa imi iau eu portia,si restul ori ajung cadou,ori ajnung in gunoi:))Asta de cand ma tin de pierdut kile,ca in rest.......:D:">


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:19:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO