forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de deserturi si dulciuri (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/)
-   -   Inghetata de caramel. (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/inghetata-caramel-495.html)

mishutza 30 apr 2009 15:10:36

Inghetata de caramel.
 
2 ataşament(e)
Avem nevoie de:

600 grame lapte
200 g smantana ( am folosit schlagsahne,fara zahar,pe care am facut-o spuma cu mixerul)
150 g de zahar,din care se opresc 5 linguri
5 oua
arome,eu am folosit vanilie

Se pune zaharul la caramelizat(fara cele 5 linguri).Laptele se infierbanta,si cand zaharul este caramelizat de adauga peste el.Am separat albusurile de galbenusuri.am batut galbenusurile,am adaugat putin lapte fierbinte peste el,ca sa nu se face zdrente cand il pun in oala,si apoi le-am adaugat peste zaharul caramelizat cu lapte.Si am mestecat continuu pana s-a ingrosat.Putin mai subtire ca o budinca.
Separat am batut albusurile spuma,am adaugat treptat cele 5 linguri de zahar,pana a rezultat o bezea tare.Am batut frisca,eu am pus si intaritor de frisca.dar nu cred ca e neaparat.Le-am amestecat pe cele doua.Apoi am adaugat treptat,peste compozitia de frisca si bezea,laptele cu zaharul caramel,putin cate putin,ca sa ramana inca pufos.Am pus inca vreo 5 minute pe foc.Am lasat inghetata la racorit si am bagat-o la congelator.Are nevoie cam de 6 ore
Barbatul spune ca are gust de crema de zahar ars,mie mi se pare ca e prea dulce,deci data viitoare mai reduc din zahar,si deci si din calorii.E tare gustoasa,nu e asa pufoasa ca cea de cumparat,gustul e mai plin,noua ne place.

Am cantarit inainte de a baga la congelator,aveam 1200 grame de inghetata.Si 1600 de kcalorii.
Deci 100 grame de inghetata au 133de kcalorii.Nu e mult mai putin ca o inghetata de cumparat,dar cel putin e curata.
Ps:de poate renunta la albusul batut.Si,a iesit anaibii de dulce,deci,data viitoare eu pun jumatate din cantitatea de zahar,ceea ce va sfatuiesc si pe voi.Si a fost tare multa inghetata,si multa a fost,multa am mnacat,data viitoare fac doar jumatate de portie

Slabuta 30 apr 2009 15:19:19

Re: Inghetata de caramel.
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 5495)
Avem nevoie de:

600 grame lapte
200 g smantana ( am folosit schlagsahne,fara zahar,pe care am facut-o spuma cu mixerul)
150 g de zahar,din care se opresc 5 linguri
5 oua
arome,eu am folosit vanilie

Se pune zaharul la caramelizat(fara cele 5 linguri).Laptele se infierbanta,si cand zaharul este caramelizat de adauga peste el.Am separat albusurile de galbenusuri.am batut galbenusurile,am adaugat putin lapte fierbinte peste el,ca sa nu se face zdrente cand il pun in oala,si apoi le-am adaugat peste zaharul caramelizat cu lapte.Si am mestecat continuu pana s-a ingrosat.Putin mai subtire ca o budinca.
Separat am batut albusurile spuma,am adaugat treptat cele 5 linguri de zahar,pana a rezultat o bezea tare.Am batut frisca,eu am pus si intaritor de frisca.dar nu cred ca e neaparat.Le-am amestecat pe cele doua.Apoi am adaugat treptat,peste compozitia de frisca si bezea,laptele cu zaharul caramel,putin cate putin,ca sa ramana inca pufos.Am pus inca vreo 5 minute pe foc.Am lasat inghetata la racorit si am bagat-o la congelator.Are nevoie cam de 6 ore
Barbatul spune ca are gust de crema de zahar ars,mie mi se pare ca e prea dulce,deci data viitoare mai reduc din zahar,si deci si din calorii.E tare gustoasa,nu e asa pufoasa ca cea de cumparat,gustul e mai plin,noua ne place.

Am cantarit inainte de a baga la congelator,aveam 1200 grame de inghetata.Si 1600 de kcalorii.
Deci 100 grame de inghetata au 133de kcalorii.Nu e mult mai putin ca o inghetata de cumparat,dar cel putin e curata.
Ps:de poate renunta la albusul batut.Si,a iesit anaibii de dulce,deci,data viitoare eu pun jumatate din cantitatea de zahar,ceea ce va sfatuiesc si pe voi.Si a fost tare multa inghetata,si multa a fost,multa am mnacat,data viitoare fac doar jumatate de portie

Super tare. Nu pare complicat de facut. :)
Trebuie sa imi iau cele necesare si sa o fac pentru maine. :D Ce ma distrez. :D

O fac pe jumatate de cantitate, ca am de mancat de aici pana ma umflu. :))
Merci, Mishutza. :-*

mishutza 30 apr 2009 15:20:23

Re: Inghetata de caramel.
 
Da,si sa pui mai putin zahar.Iti incarc intr-un mail si doua portii de praji de ieri?:D

Slabuta 30 apr 2009 15:23:47

Re: Inghetata de caramel.
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 5497)
Da,si sa pui mai putin zahar.Iti incarc intr-un mail si doua portii de praji de ieri?:D

Da, zahar pun mai putin, mie nu imi place gustul care ramane in gura dupa ce mananci prea dulce. Trebuie cu masura. :)

Nuuu. nu, doar inghetata imi permit. Daca ma scap cum stiu eu, nu ma opresc cred ca o saptamana din mancat bunatati. :D

Eu m-am obisnuit de vreun an asa, si slava domnului nu dau pe alaturi tare, dar stiu sigur daca incep iar ca inainte, ba cremsnit, apoi baclava.... nu mai mai opresc. :D

Slabuta 30 apr 2009 15:26:09

Re: Inghetata de caramel.
 
PS: pana sa ma mut unde stau acum, aveam blocul fata in fata cu o patiserie, veneau niste mirosuri, innebuneam, m-am facut un balonel, perfect rotund, in doar cateva luni. :">

mishutza 30 apr 2009 15:31:43

Re: Inghetata de caramel.
 
Hahaha.eu lucrez intr-una.:((

cristina22008 11 iul 2010 19:08:45

Re: Inghetata de caramel.
 
merge daca o fac fara smantana ca nu am in casa si tre sa fac in seara asta inghetata? Daca pun iarut...merge?

Slabuta 11 iul 2010 19:50:37

Re: Inghetata de caramel.
 
Citat:

Anterior postat de cristina22008 (Post 249688)
merge daca o fac fara smantana ca nu am in casa si tre sa fac in seara asta inghetata? Daca pun iarut...merge?

Nu prea cred, trebuie incalzit laptele, iaurtul nu prea se incalzeste :)

Smantana dilueaz-o cu apa, si cred ca merge :)

Ana teslariu 06 mai 2011 13:20:34

Re: Inghetata de caramel.
 
Multumesc de reteta de cand caut. Eu o sa inlocuiesc zaharul cu fructoza si o sa pun doar 100 grame, iar laptele cu smantana diluata si uite asa devine monti, si ma delectez si eu in etapa de diversificare, si nu mi se mai pare chiar greu slabitul! Va pup si la mai multe retete de inghetata!


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:48:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO