forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de deserturi si dulciuri (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/)
-   -   Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat) (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/inghetata-mascarpone-low-carb-high-fat-9222.html)

mishutza 23 mai 2011 15:42:19

Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
1 ataşament(e)
500 g mascarpone
400 ml smantana lichida
100 ml lapte integral(3.8 )
indulcitor(fara calorii)


Se amesteca toate si se da la congelator.Din jumatate in jumatate de ora se amesteca,pentru a obtine o consistenta mai cremoasa.Daca aveti masina de inghetata nu mai faceti nimic.
Eu in jumatate din ea am adaugat cacao,dar ea nu e trecuta la calorii.Si migdale prajite de mine cu indulcitor am folosit pt decor,ele nu sunt trecute la ingrediente.
Obtineti 960 grame de inghetata din ingredientele de mai sus.

mishutza 23 mai 2011 15:44:23

re: Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
Am uitat,pe suta de grame are 330 de calorii.Aici e in calculator: Calorii: Dulciuri: Inghetata de mascarpone (low carb,high fat) - Calculator calorii - Slabute.ro

ancad26 24 mai 2011 19:57:52

Re: Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
delicios :((:((

Slabuta 24 mai 2011 21:08:33

Re: Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
Arata super bine :)
Cred ca a fost si buna :x

mishutza 24 mai 2011 22:48:43

Re: Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
Fetelor,a fost chiar tare buna,si mai este inca,deci va invit la cate o bucatica.Si a iesti cremoasa exact ca cea de cumparat,bine,cu o masina de inghetata ar iesi si mai buna.Ma gandesc data viitoare sa o fac cu mai putin mascarpone si mai mult laptic,sa fie un pic mai putin grasa:D

laurra 27 mai 2011 12:53:22

Re: Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 666880)
500 g mascarpone
400 ml smantana lichida
100 ml lapte integral(3.8 )
indulcitor(fara calorii)


Se amesteca toate si se da la congelator.Din jumatate in jumatate de ora se amesteca,pentru a obtine o consistenta mai cremoasa.Daca aveti masina de inghetata nu mai faceti nimic.
Eu in jumatate din ea am adaugat cacao,dar ea nu e trecuta la calorii.Si migdale prajite de mine cu indulcitor am folosit pt decor,ele nu sunt trecute la ingrediente.
Obtineti 960 grame de inghetata din ingredientele de mai sus.

cum arata branza mascarpone?:-/

mishutza 27 mai 2011 13:17:09

Re: Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
Nush daca e branza,scrie oricum pe cutie.E ca o crema extrem de groasa,cred ca are cam 40%grasime.

laurra 27 mai 2011 13:37:54

Re: Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 670856)
Nush daca e branza,scrie oricum pe cutie.E ca o crema extrem de groasa,cred ca are cam 40%grasime.

ca o branza topita?ce gust are?

mishutza 27 mai 2011 14:09:03

Re: Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
nu are nici un gust,e doar grasa,nesarata,neindulcita,nu o poti manca in starea care e,se foloseste doar in combinatii.cel putin din cate stiu eu.

laurra 27 mai 2011 14:30:47

Re: Inghetata de mascarpone (low-carb, high fat)
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 670909)
nu are nici un gust,e doar grasa,nesarata,neindulcita,nu o poti manca in starea care e,se foloseste doar in combinatii.cel putin din cate stiu eu.

interesant...oare pe la noi se gaseste?:-/


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:55:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO