forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de fripturi (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-fripturi/)
-   -   Aripiroare gen KFC dietetice :) (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-fripturi/aripiroare-gen-kfc-dietetice-1606.html)

ali_lumi 20 oct 2009 21:53:34

Aripiroare gen KFC dietetice :)
 
aveti si voi vro idee cum am putea face pui gen kfc dar mai dietetic :-/... ca uneori mi-e foarttttttttttttte pofta, dar nu vreau sa pap de la fast food....cu toate ca nu stiu cat o sa mai suport:D..deci ..? idei?

Delicious 20 oct 2009 22:11:31

re: Aripiroare gen KFC dietetice :)
 
Ceva ce te-ar putea tenta in cazul in care chiar nu rezisti fara sa mananci acele aripioare ar fi urmatoarea idee,catusi de cat ok.

  • 3 aripioare pui
  • 10 gr. unt
  • 10 gr. miere
  • 2 linguri sos de rosii
  • foarte multe condimente (Chilli printre ele)


A. Se fierb aripioarele de pui.
B. Se ia o tigaie teflonata(dietetic e fara acel 10 gr unt) si topeste untul si se pun aripioarele.
C. Asezonezi cu condimentele si ungi cu acel sos de rosii aripioarele,care la randul lui poate fi picant,depinde de ce pui in el!
D. Pofta buna!


Sau alta varianta mai light...muult mai light,dar si mai slaba caloric:

  • 3 aripioare pui
  • Sos picant(condimente sare,piper negru,chilli si 2 linguri vin)
  • Sos de rosii

Aceeasi metoda doar ca avand tigaie de teflon nu mai este necesar untul/uleiul(daca chiar nu poti pune 10 gr. ulei).Se lasa cateva ore aripioarele in acest sos picant,se ung mai apoi cu sosul de rosii,si se pun in tigaie,sau poti chiar la tava/pe gratar...depinde . In final daca vrei si mai picant piseaza piper negru si niste chilli.



ali_lumi 20 oct 2009 22:17:22

re: Aripiroare gen KFC dietetice :)
 
super ideie !! chiar nu ma gandeam la asta si am tigaie de teflon si deabea o folosesc , la ou ochi dimineata cu cateva picaturi de ulei de masline . o sa le incerc cat de curand>:D<

mishutza 21 oct 2009 06:46:09

re: Aripiroare gen KFC dietetice :)
 
Ali,sau poti sa le bagi la cuptor,si atunci nu mai iti trebuie gram de ulei.Le intorci,sa se faca uniform,si gata.

Luisa 21 oct 2009 21:55:54

re: Aripiroare gen KFC dietetice :)
 
interesant

UluceanuAnaMaria 23 mai 2010 18:10:26

re: Aripiroare gen KFC dietetice :)
 
Suna foarte bine! O sa le incerc maine :D

mariy67 16 iun 2010 05:27:06

re: Aripiroare gen KFC dietetice :)
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 42299)
aveti si voi vro idee cum am putea face pui gen kfc dar mai dietetic :-/... ca uneori mi-e foarttttttttttttte pofta, dar nu vreau sa pap de la fast food....cu toate ca nu stiu cat o sa mai suport:D..deci ..? idei?

inainte de a slabi(15 kg.in 2 luni )mancam zilnic 2 ciocolate si eventual si o prajitura.
fast foodul nu a fost lesinator pentru mine niciodata.
dar am hotarat ca dulciurile nu mai au loc in viata mea,si chiar saptamana trecuta la cumparaturi am vazut niste prajituri"interesante"
am fost uimita cand creierul meu le-a perceput ca ceva nefolositor.
deci se poate scapa de dependenta,dar atunci cand simti nevoia ucigatoare de a manca ceva ce-ti face pofta mult,cumpara-ti si spune-ti gata,mi-am facut pofta.
atat.pofta.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:13:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO