forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu carne (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/)
-   -   Chiftelute dietetice (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/chiftelute-dietetice-375.html)

Slabuta 09 apr 2009 23:09:20

Chiftelute dietetice
 
3 ataşament(e)
500 g carne tocata,
450 g legume (ceapa, dovlecei, morcov, cartofi, ardei, usturoi - nu neparat din toate, dar macar 2 feluri de legume).

Legumele se toaca la food processor, se amesteca impreuna cu carnea tocata, se adauga 1 ou, sare, condimente, 1-2 linguri faina si se amesteca bine.

Apoi se modeleaza chiftelutele, se aseaza intr-o tava teflonata, unsa cu putin ulei si se dau incuptorul incins la foc mediu (180 C), pentru vreo jumatate de ora.

Shorty 10 apr 2009 16:21:03

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 3127)
500 g carne tocata,
450 g legume (ceapa, dovlecei, morcov, cartofi, ardei, usturoi - nu neparat din toate, dar macar 2 feluri de legume).

Legumele se toaca la food processor, se amesteca impreuna cu carnea tocata, se adauga 1 ou, sare, condimente, 1-2 linguri faina si se amesteca bine.

Apoi se modeleaza chiftelutele, se aseaza intr-o tava teflonata, unsa cu putin ulei si se dau incuptorul incins la foc mediu (180 C), pentru vreo jumatate de ora.

arata fenomenal...nu stiu cum reusesc sa toc carne acasa ..dar trebuie sa incerc

lia_popescu 17 sep 2009 08:51:32

Re: Chiftelute dietetice
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 3127)
500 g carne tocata,
450 g legume (ceapa, dovlecei, morcov, cartofi, ardei, usturoi - nu neparat din toate, dar macar 2 feluri de legume).

Legumele se toaca la food processor, se amesteca impreuna cu carnea tocata, se adauga 1 ou, sare, condimente, 1-2 linguri faina si se amesteca bine.

Apoi se modeleaza chiftelutele, se aseaza intr-o tava teflonata, unsa cu putin ulei si se dau incuptorul incins la foc mediu (180 C), pentru vreo jumatate de ora.

Eu folosesc 600 gr carne tocata din piept de pui, pe care o amestec cu 1 ou, o lingura de faina de grau integrala si condimete (orice va place), le modelez şi le asez in tava yena cu hartie de copt. Nu pun absolut deloc ulei. Se intoduc la cuptorul incins in prealabil. Se lasa la foc mediu până se rumenesc.
Mie imi plac foarte mult. Pot fi facute si la abur, insa nefiind rumenite nu mai au gust de chiftele, ci de perisoare. De asemenea le puteţi face în sos de rosii.

sunshine 17 mar 2010 11:30:10

Re: Chiftelute dietetice
 
slabuta eu nu am tava teflonata. daca pun hartie de copt , merge asa? sau se lipesc?

Slabuta 17 mar 2010 14:44:48

Re: Chiftelute dietetice
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 120633)
slabuta eu nu am tava teflonata. daca pun hartie de copt , merge asa? sau se lipesc?

Merge si cu hartie de copt :)
Acum sa imi spui de unde iei hartie copt, ca mi-am mai luat o forma de copt si nu e de teflon. :)

Sabine_28 17 mar 2010 14:52:23

Re: Chiftelute dietetice
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 120925)


Merge si cu hartie de copt :)
Acum sa imi spui de unde iei hartie copt, ca mi-am mai luat o forma de copt si nu e de teflon. :)

Slabuta, gasesti peste tot : billa, cora , carefour, real;) poate si la magazinul din colt au;)
>:D<

sunshine 18 mar 2010 09:10:09

Re: Chiftelute dietetice
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 120925)


Merge si cu hartie de copt :)
Acum sa imi spui de unde iei hartie copt, ca mi-am mai luat o forma de copt si nu e de teflon. :)

din carrefour. eu un raion special cu servetele de masa, hartii de copt, tiple alimentare etc. este mai in spate, pe langa raioanele cu detergenti - chestii de masini


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:47:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO