forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu carne (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/)
-   -   musaca de cartofi,331 calorii /portie (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/musaca-cartofi-331-calorii-portie-687.html)

mishutza 01 iun 2009 10:04:56

musaca de cartofi,331 calorii /portie
 
1 ataşament(e)
Avem nevoie de:
1 kg cartofi
250 grame carne tocata(in mod normal,se pune mai multa carne,a mea era de porc,si am preferat sa fie mai putina)
1 ou
3 rosii
1 ceapa
1 ardei gras
2 felii cascaval
usturoi
mirodenii,sare,piper(eu am pus doar marar)
Fierbem cartofii,eu i-am fiert deja taiat felii,apoi ii lasam putin la racit
Taiem 2 dintre rosii,ardeiul,ceapa si usturoiul si apoi le punem la prajit.Nu am adaugat ulei,pt ca,rosiile lasa destula zeama,in felul asta am scapat de prajit.Se poate adauga si cate putina apa.Cand sunt pe jumatate gata,se adauga carnea tocata,si se prajesc impreuna.
Se bate oul spuma si se adauga peste carnea tocata cu legume.
Ungem un vas cu ulei,eu am folosit ulei de masline,dar poate fi uns si cu unt.Se pune primul strat de cartofi.Eu i-am zdrobit putin cu mana,sa formeze o masa cat mai compacta.Apoi am adaugat jumatate din cantitatea de carne.Apoi inca un rand de cartofi,si apoi restul de carne.
Am pus deasupra cascavalul taiat bucatele.

Rosia ramasa am taiat-o felii cat mai subtiri,si am pus-o peste branza rasa.Am dat la cuptor la 150 de grade,cam 30 de minute.
Am taiat-o in 6 portii,fiecare portie avand 331 kcalorii

Slabuta 01 iun 2009 11:32:07

Re: musaca de cartofi,331 calorii /portie
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 9013)
Avem nevoie de:
1 kg cartofi
250 grame carne tocata(in mod normal,se pune mai multa carne,a mea era de porc,si am preferat sa fie mai putina)
1 ou
3 rosii
1 ceapa
1 ardei gras
2 felii cascaval
usturoi
mirodenii,sare,piper(eu am pus doar marar)
Fierbem cartofii,eu i-am fiert deja taiat felii,apoi ii lasam putin la racit
Taiem 2 dintre rosii,ardeiul,ceapa si usturoiul si apoi le punem la prajit.Nu am adaugat ulei,pt ca,rosiile lasa destula zeama,in felul asta am scapat de prajit.Se poate adauga si cate putina apa.Cand sunt pe jumatate gata,se adauga carnea tocata,si se prajesc impreuna.
Se bate oul spuma si se adauga peste carnea tocata cu legume.
Ungem un vas cu ulei,eu am folosit ulei de masline,dar poate fi uns si cu unt.Se pune primul strat de cartofi.Eu i-am zdrobit putin cu mana,sa formeze o masa cat mai compacta.Apoi am adaugat jumatate din cantitatea de carne.Apoi inca un rand de cartofi,si apoi restul de carne.
Am pus deasupra cascavalul taiat bucatele.

Rosia ramasa am taiat-o felii cat mai subtiri,si am pus-o peste branza rasa.Am dat la cuptor la 150 de grade,cam 30 de minute.
Am taiat-o in 6 portii,fiecare portie avand 331 kcalorii


Ceva asemanator am facut si eu saptamana trecuta, pentru prima data. :D

Am pus cartofii pe fund (nefierti), taiati rondele, dupa am pus carte tocata, dupa iar cartofi, am presarat cascaval si am turnat deasupra lapte amestecat cu tot felul de mirodenii si condimente. :) Si a fost foarte bun. :)
Am facut in vas yena.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:11:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO