forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu carne (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/)
-   -   Pui cu ciuperci (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/pui-ciuperci-279.html)

andreea_rox 28 mar 2009 19:21:18


pui cu ciuperci!!!

Timp de preparare:
1 ora
Ingrediente pentru 2 portii: 1 piept de pui, 1/2 kg de ciuperci, 4 rosii, 1 ceapa, 4 ardei capia, sare, cimbru si piper dupa gust. Electrocasnice: aragaz
Ustensile de bucatarie: tigaie de teflon adanca.
Taiati ceapa rondele si o rumeniti intr-o tigaie de teflon care permite prajirea fara ulei. Peste 3-4 minute adaugati pieptul de pui taiat suvite si il lasati sa se rumeneasca 10 minute, dupa care adaugati ciupercile tocate si le lasati sa se friga amestecand des, ca sa nu se lipeasca, timp de aproximativ 15-20 de minute. La sfarsit adaugati rosiile taiate felii si le mai lasati inca 10 minute.
Sfatul bucatarului: nu este nevoie sa folositi ulei la aceasta reteta de suvite de pui cu ciuperci, deoarece ingredientele se vor frige in tigaia de teflon, nu se vor praji in ulei. Zeama de la ciuperci si rosiile vor fi suficiente ca sos la mancare.
Presarati cimbru, piper si sare dupa gust si scoateti totul pe o farfurie.

Slabuta 30 mar 2009 13:01:56

Citat:

Anterior postat de rox (Post 2102)

pui cu ciuperci!!!

Timp de preparare:
1 ora
Ingrediente pentru 2 portii: 1 piept de pui, 1/2 kg de ciuperci, 4 rosii, 1 ceapa, 4 ardei capia, sare, cimbru si piper dupa gust. Electrocasnice: aragaz
Ustensile de bucatarie: tigaie de teflon adanca.
Taiati ceapa rondele si o rumeniti intr-o tigaie de teflon care permite prajirea fara ulei. Peste 3-4 minute adaugati pieptul de pui taiat suvite si il lasati sa se rumeneasca 10 minute, dupa care adaugati ciupercile tocate si le lasati sa se friga amestecand des, ca sa nu se lipeasca, timp de aproximativ 15-20 de minute. La sfarsit adaugati rosiile taiate felii si le mai lasati inca 10 minute.
Sfatul bucatarului: nu este nevoie sa folositi ulei la aceasta reteta de suvite de pui cu ciuperci, deoarece ingredientele se vor frige in tigaia de teflon, nu se vor praji in ulei. Zeama de la ciuperci si rosiile vor fi suficiente ca sos la mancare.
Presarati cimbru, piper si sare dupa gust si scoateti totul pe o farfurie.

Foarte buna reteta. :)
Chiar azi la amiaza am testat-o, ce-i drept am inlocuit ardeiul cu praz, si nu am avut rosii si am pus mazare din conserva. Dar a fost tare bun. Data viitoare, imi cumpar toate cele necesare si pregatesc reteta originala.

Franceska 27 iul 2009 13:00:50

Re: Pui cu ciuperci
 
mmmmmmmm.............una din preferatele mele ! Delicios !:x

geoshy 23 aug 2011 21:34:02

Re: Pui cu ciuperci
 
ma poate ajuta cineva ca sa-mi spuana cate kilocalorii are puiul cu ciuperci:d?

danny78 29 oct 2011 19:31:50

Re: Pui cu ciuperci
 
[QUOTE=andreea_rox;2102]
pui cu ciuperci!!!

Maine asta prepar . trebuie incet sa incep sa redevin un om normal . :(


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:17:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO