forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu carne (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/)
-   -   Pui cu masline negre (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/pui-masline-negre-340.html)

Roxana 07 apr 2009 23:38:09

Pui cu masline negre
 
2 ataşament(e)
Ingrediente:

-2 pulpe (fiecare pune cite vrea si cite are, depinde ptr cate portii doriti sa gatiti)
-3 rosii
-o ceapa
-masline negre
-sare
-piper
-un catel usturoi
-2 linguri ulei
-jumatate pahar vin alb

Mod de preparare:

Incepem cu spalat si "dezpielitatul" pulpelor, dupa care le taiem in doua. Intr-o tava punem uleiul si adaugam pulpele, apoi ceapa taiata fidelute, maslinele, rosiile spalate si taiate feliute. Punem in tava si usturoiul, saram, piperam si turnam vinul peste carne.
Acoperim cu o folie de aluminiu si bagam la cuptor la 200 de grade pentru circa o ora. Prima jumatate de ora lasam acoperit, dupa care lasam fara folie ca sa scada sucul si sa se rumeneasca foarte putin carnea. Atentie, mai urmariti sa nu scada tot sucul din tava.

Shorty 08 apr 2009 14:12:46

Foarte bine suna reteta asta si nu numai asta..tot citesc de ceva vreme retete postate de tine si tin sa te felicit si sa iti multumesc...imi mai dai si mie idei ..ca deja incepusem sa tot repet felurile de mancare...

ca sa fie mai dietetica reteta de mai sus cred ca nu o sa pun ulei si o sa pun apa ..ca pulpele de pui oricum isi lasa ele un pic de grasime

Roxana 08 apr 2009 14:27:19

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 2958)
Foarte bine suna reteta asta si nu numai asta..tot citesc de ceva vreme retete postate de tine si tin sa te felicit si sa iti multumesc...imi mai dai si mie idei ..ca deja incepusem sa tot repet felurile de mancare...

ca sa fie mai dietetica reteta de mai sus cred ca nu o sa pun ulei si o sa pun apa ..ca pulpele de pui oricum isi lasa ele un pic de grasime


N ai pentru ce,imi face mare placere ,aseara am cautat aceste retete si am postat ce mi sa parut mai dietetic,nici eu nu folosesc ulei cand fac carne la cuptor!:x:x:x

Shorty 08 apr 2009 14:33:03

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 2960)
N ai pentru ce,imi face mare placere ,aseara am cautat aceste retete si am postat ce mi sa parut mai dietetic,nici eu nu folosesc ulei cand fac carne la cuptor!:x:x:x


Chiar am niste pulpe de pui la congelator - cand termin mancarica de piept de pui pe care o am incerc si reteta asta ca suna fenomenal de buna :D...si am si 1 kg de masline negre acasa :D

Roxana 08 apr 2009 14:42:30

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 2962)
Chiar am niste pulpe de pui la congelator - cand termin mancarica de piept de pui pe care o am incerc si reteta asta ca suna fenomenal de buna :D...si am si 1 kg de masline negre acasa :D

Eu cred k o voi incerca maine!Sunt curioasa cum va iesi!;;)

Shorty 08 apr 2009 15:18:56

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 2965)
Eu cred k o voi incerca maine!Sunt curioasa cum va iesi!;;)

imi ploua in gura de pofta =P~

Roxana 08 apr 2009 16:03:52

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 2967)
imi ploua in gura de pofta =P~

si eu abia astept...parca trece mai usor dieta atunci knd putem gati mancaruri mai speciale

Slabuta 08 apr 2009 16:23:50

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 2921)
Ingrediente:

-2 pulpe (fiecare pune cite vrea si cite are, depinde ptr cate portii doriti sa gatiti)
-3 rosii
-o ceapa
-masline negre
-sare
-piper
-un catel usturoi
-2 linguri ulei
-jumatate pahar vin alb

Mod de preparare:

Incepem cu spalat si "dezpielitatul" pulpelor, dupa care le taiem in doua. Intr-o tava punem uleiul si adaugam pulpele, apoi ceapa taiata fidelute, maslinele, rosiile spalate si taiate feliute. Punem in tava si usturoiul, saram, piperam si turnam vinul peste carne.
Acoperim cu o folie de aluminiu si bagam la cuptor la 200 de grade pentru circa o ora. Prima jumatate de ora lasam acoperit, dupa care lasam fara folie ca sa scada sucul si sa se rumeneasca foarte putin carnea. Atentie, mai urmariti sa nu scada tot sucul din tava.


Foarte buna reteta. Cu conditia sa inlaturam orice urma de grasime, pielita, pentru ca in general pulpele contin mai multe grasimi decat pieptul.
Si trebuie vin alb sec nu demidulce.

In rest este foarte reusita reteta. Merita incercata. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:10:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO