forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu carne (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/)
-   -   Pui si peste pe sare (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-carne/pui-peste-sare-3933.html)

LicuriciColorat 23 mai 2010 14:38:37

Pui si peste pe sare
 
3 ataşament(e)
Pui/peste/porc pe sare:
Una din cele mai simple metode de a gatii carnea prefetara,eu una o ador si o recomanda cu incredere.(gustul carnii pe sare e influentat foarte mult de condimente,eu recomand sa incercati si carne simpla doar cu piper,si carne cu condimente).
Ingrediente:
-sare de mare grunjoasa
-pui transat in bucati(pulpe,piep de pui,aripioare cu tot cu piele,apoi poate fi indepartata)
-peste(cod)
-mirodenii:depinde de preferinte,piper,boia dulce/iute,eu am folosit,condimente pt peste(am pus si la pui,contine nucsoara si multe altele),nu se pune sare pe carne,trage doar cat trebuie din sarea de mare

Preparare:
Se pune intr-o tava hartie de copt,apoi sare de mare grunojoasa cam 2 degete,trebuie sa acopere toata suprafata tavii.Dupa ce se condimenteaza carne dupa preferinte(pt o culoare frumoasa se pune boia dulce/iute).
Se pune carnea in tava si se da la cuptor,se programeaza 30min,apoi se intoarce carnea cu grija(se poate prinde,asteptati cateva secunde,apoi se desface usor),se mai lasa 20min(depinde de cuptor,oricum trebuie sa arate bine ,sa fie rumenita).
Se ia tava din cuptor,se asteapta 1-2min apoi se scoate carnea pe farfurie,
Se pot servii dupa preferinta cu garnituta de:pireul,pilaf,mamaliga,legume la cuptor,legume la gratar,salate,cu sos de smantana si usturoi,in orce combinatie sunt dementiale.Carnea e buna atat calda cat si cere.

Nota informativa:carnea trebuie bine sucursa(fara pic de apa),exista riscul ca pielea de pe pui sa iasa gumata(eu nu mananc deci nu-mi pasa,dar de obicei e crocanta).Nu va speriati carnea e mai sarata la suprafata(pielea trage sare),carnea e numai buna.
Garatez reusita la:pulpe de pui,cotlete de porc,ceafa de porc,muschi de porc,peste(cod).

incognito 23 mai 2010 16:16:54

Re: Pui si peste pe sare
 
Multumim pt reteta...pare bun si simplu de facut. Voi incerca si eu.:)

codynutza 23 mai 2010 16:20:23

Re: Pui si peste pe sare
 
arata foarte bine laura!:D dar am si eu o curiozitate...nu iese prea sarata mancarea?

LicuriciColorat 23 mai 2010 16:40:12

Re: Pui si peste pe sare
 
Citat:

Anterior postat de incognito (Post 197652)
Multumim pt reteta...pare bun si simplu de facut. Voi incerca si eu.:)

cu placere
sper sa va placa:)

LicuriciColorat 23 mai 2010 16:42:04

Re: Pui si peste pe sare
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 197654)
arata foarte bine laura!:D dar am si eu o curiozitate...nu iese prea sarata mancarea?


nu iese Cody:)))
am specificat:e sarata pielita de pui dar o dai la o parte(tata de exp o papa si zice k e numai buna),iar pestele iese super,
carnea isi trage sare cat are nevoie:),dar noi de obicei punem putina sare in garnitura,deci e echilibrat:)
oricum gusturile nu se discuta:D

codynutza 23 mai 2010 16:53:18

Re: Pui si peste pe sare
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 197666)
nu iese Cody:)))
am specificat:e sarata pielita de pui dar o dai la o parte(tata de exp o papa si zice k e numai buna),iar pestele iese super,
carnea isi trage sare cat are nevoie:),dar noi de obicei punem putina sare in garnitura,deci e echilibrat:)
oricum gusturile nu se discuta:D

asa e! ce bine ca nu iese sarat!:D ca ma gandeam sa incerc reteta

mai mai, devii o bacatareasa tot mai priceputa...se pare ca ai de la cine invata;):-*

LicuriciColorat 23 mai 2010 17:18:32

Re: Pui si peste pe sare
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 197668)

asa e! ce bine ca nu iese sarat!:D ca ma gandeam sa incerc reteta

mai mai, devii o bacatareasa tot mai priceputa...se pare ca ai de la cine invata;):-*

poi da :>
asta a fost facut de tata ca el o fo azi bucatar sef:)))
dar ma descurc
adica stiu sa fac destule retete
mai ales la dulciuri,is experta:)))(dar acum nu le mai fac:-s)

codynutza 23 mai 2010 17:22:59

Re: Pui si peste pe sare
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 197689)
poi da :>
asta a fost facut de tata ca el o fo azi bucatar sef:)))
dar ma descurc
adica stiu sa fac destule retete
mai ales la dulciuri,is experta:)))(dar acum nu le mai fac:-s)

o sa ai timp pe parcurs sa incerci si retete de dulciuri...pe rand, bineinteles:)):)):))
am incredere in calitatile tale de bucatareasa. ma bucur ca ne spui si noua cateva retete! sa ne mai incanti cu ele si pe viitor, ok?:-*

LicuriciColorat 23 mai 2010 18:16:24

Re: Pui si peste pe sare
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 197695)

o sa ai timp pe parcurs sa incerci si retete de dulciuri...pe rand, bineinteles:)):)):))
am incredere in calitatile tale de bucatareasa. ma bucur ca ne spui si noua cateva retete! sa ne mai incanti cu ele si pe viitor, ok?:-*


da debea astept,ca is unele care asteapta acol de mult timp sa le vina randu:)))
am promis ca o sa postez fiecare reteta interesanta:D
:*:*:*,poate mai intereseaza si pe altcineva,cand nu mai stiu ce sa faca de papica:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:45:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO