forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu legume (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/)
-   -   Cartofi ''prajiti'' (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/cartofi-prajiti-863.html)

manuela 17 iul 2009 09:23:09

Cartofi ''prajiti''
 
MIE IMI PLAC TARE MULT CARTOFII PRAJITI,DAR NU AM VOIE,ASA CA FAC ASA:
-imi cumpar cartofi congelati(pt prajit)
-pe o tava pun hartie pt copt
-asez cartofii pe tava in asa fel incat sa nu fie prea muti unii peste altii
-dau la cuptor si cand sunt rumeniti usor ii scot
Sunt foarte buni,mie imi plac si sunt fara nici un strop de ulei.Si sunt ca si cartofii prajiti!
Si inca ceva:nu ii decongelez inainte,ii pun asa inghetati!

mishutza 17 iul 2009 09:57:54

Re: Cartofi ''prajiti''
 
Ba au ulei,pt ca ei sunt deja o tura prajiti in ulei inainte de a ajunge in punga si congelati.
Dar stiu altfel cum pot fi facuti,daca ai timp.Se curata cartofii,se fierbe intregi,dar nu se fierb pana sunt moi,doar pana pe la jumatate,ihihhi.Apoi se racesc,se taie in forma de cartofi prajiti,si se baga la cuptor pana se rumenesc.Si astia chiar nu au gram de ulei.

manuela 17 iul 2009 11:22:03

Re: Cartofi ''prajiti''
 
Mersi Mishuta!!!Chiar nu stiam chestia asta!!!Nu stiam ca sunt dati prin ulei,sau ca sunt chiar prajiti...........:((:((:((Eu care credeam ca sunt ''dietetici''.......:-s:-s:-s:-s

mishutza 17 iul 2009 15:38:02

Re: Cartofi ''prajiti''
 
Manu,mai sunt cartofi pai ce sunt fierti,exact ca cei de ii i tu.Eu insa nu am gasit niciodata.Uita-te pe punga cate e-uri au,si apoi mergi la piata si ia catofi de la tarani.

mad24 18 iul 2009 18:26:37

Re: Cartofi ''prajiti''
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 15571)
.
Dar stiu altfel cum pot fi facuti,daca ai timp.Se curata cartofii,se fierbe intregi,dar nu se fierb pana sunt moi,doar pana pe la jumatate,ihihhi.Apoi se racesc,se taie in forma de cartofi prajiti,si se baga la cuptor pana se rumenesc.Si astia chiar nu au gram de ulei.


mishutza, ma tenteaza si pe mine cartofii astia:">. (nu acum, dupa ce mai slabesc macar 5 kg:D)

am o intrebare: cam cat ii fierbi:-/? ca eu sunt mai incepatoare... si sigur o sa i intep cu furculita din 30 in 30 de sec pana ii nenorocesc:-s

mishutza 18 iul 2009 20:15:07

Re: Cartofi ''prajiti''
 
habar nu am,si iricum la ragazul meu in 20 de minute is fierti ca pt piure.
Deci,fierbe-i si tu cam pe jumatate ca pt piure:))

mad24 18 iul 2009 20:32:42

Re: Cartofi ''prajiti''
 
mersi mishutza:-*

o sa studiez niste retete de piure:))

bebelusha 26 feb 2010 12:49:41

Re: Cartofi ''prajiti''
 
eu fac altceva..tai cartofii mai grosuti, nu ca pentru prajit, si in oala de tuci(adik aia in care fac mamaligutza), pun cartofii si cate un pik de apa(putin de tot)...si se fac repede, si sunt foarte gustosi..tre sa stai pe langa ei, si din cand in cand mai pui un pik de apa..eu ii manac cu varza murata.. :)

andra_aly 26 feb 2010 13:03:39

Re: Cartofi ''prajiti''
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 99256)
eu fac altceva..tai cartofii mai grosuti, nu ca pentru prajit, si in oala de tuci(adik aia in care fac mamaligutza), pun cartofii si cate un pik de apa(putin de tot)...si se fac repede, si sunt foarte gustosi..tre sa stai pe langa ei, si din cand in cand mai pui un pik de apa..eu ii manac cu varza murata.. :)

stai ca nu am inteles... fierbi cartofii in apa?:-/

bebelusha 26 feb 2010 13:39:06

Re: Cartofi ''prajiti''
 
nu ii fierb..ei de fapt se si prajesc un pik din cauza oalei in care ii pun..doar ca pui f putina apa...ii m ai intorci,,mai pui 1 lingurita 2..nu ies fierti..dar nici prajit ca la tigaie..mai ales ca nu folosesc ulei..au un gust foarte bun..te asigur


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:58:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO