forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu legume (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/)
-   -   Legume Mediteraneene Delicioase (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/legume-mediteraneene-delicioase-2721.html)

Kitkat 12 feb 2010 02:05:33

Legume Mediteraneene Delicioase
 
Este o reteta absolut delicioasa!! :x :x :x Nu e reteta de regim, dar intamplator se potriveste la South Beach. E una din cele mai gustoase mancaruri pe care le-am gustat vreodata! Trebuie s-o incercati ;)
Pacat ca nu am unde sa o postez s-o vada toti, nu doar cei care intra la South Beach. :D


Ingrediente:
(Pt 2 portii)

Pt crutoane
(in faza I a regimului nu se pun crutoanele)- 2 lipii
- 2-3 linguri de ulei de masline extra virgin

Pt legumele gratinate
- 1 zucchini (dovleceii micuti cu coaja verde inchis) dar pt ca se gasesc greu merg si 1-2 dovlecei normali cat mai mici.
- 1 ardei gras rosu sau galben
- 1 ceapa rosie destul de mare
- 1 vanata
- 8-10 ciuperci chamignon
- 2 linguri de ulei de masline
Pt salata:
- 10 rosii cherry taiate in doua
- 3-4 catei de usturoi taiai foarte mic
- frunze de busuioc proaspat
- otet balsamic (cantitate dupa gust)
- ulei de masline (cantitate dupa gust)
- sare (cantitate dupa gust)
- 200 g branza telemea sau telemea sau feta amestecata cu branzica proaspata de vaci

Preparare

1. Incalziti cuptorul la 150 C/ Gas 2 si taiati lipia in bucatele mici (triunghiuri o inghititura)
2. Puneti triunghiurile de lipie intr-un castron, adaugati uleiul de masline si amestectile pana sunt toate bucatelele unse. Lasati-o la o parte pana mai tarziu.
3. Pentru legumele gratinate, taiati zucchiniul/dovlecelul in rondele de ~ 1 cm grosime
4. taiati ardeiul in sferturi, curatati-l semintele si taiati in bucati de marimea unei inghitituri.
5. Curatati ceapa si taiati-o in rondele de ~ 1 cm grosime
6. Spalati vinetele si taiati-le in rondele de ~1 cm grosime
7. Puneti o picatura de ulei intr-o tigaie grill de teflon si apoi cu un servetel manjiti toata tigaia cu picatura aia de ulei, si puneti tigaia sa se incalzeasca la foc mediu. (eu n-am avut tigaie grill si am folosit una normala de teflon, a mers perfect :D)

8. Ungeti toate legumele pregatite cu uleiul de masline pe peste tot.
9. Puneti legumele (cate incap din ele, veti avea mai multe "transe" :)) in tigaia incalzita si lasati-le cam 5 minute, sau pana se vad dungi negre lasate de tigaia grill pe legume (eu nu m-am uitat niciodata la ceas). Apoi intorceti-le pe cealalta parte si lasati-le din nou pana fac dungi negre.
10. Repetati pasul 8 pentru toate legumele pe care le-ati taiat, si pe masura ce le scoateti din tigaie, puneti-le pe toate intr-un castron mare.

11. Puneti bucatelele de lipie pregatite in tava si bagati-le in cuptorul incins timp de 8-10 minute, pana se fac aurii-maronii si neaparat crocante.
12. Puneti rosioarele cherry in castronul cu legumele gratnate, adaugati usturoiul m
maruntit, si crutoanele de lipie, si rupeti frunzele de busuioc si adaugati-le in castron
13. Adaugati ulei de masline, otet balsamic, si sare.
14. Amestecati salata bine de tot
15. Puneti salata pe farfurii mari intinse (puneti-o cu mana e cel mai bine, asa arata si in clipul cu reteta :P), si pe deasupra puneti bucatele de branza telemea sau telemea amestecata cu branzica proaspata de vaci sau feta cu branzica de vaci


Et... voi! Bon appétit!


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:10:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO