forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu legume (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/)
-   -   "Piperchi tzargasiti (mancare macedoneasca de ardei) (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/piperchi-tzargasiti-mancare-macedoneasca-ardei-11753.html)

Pumpkin 30 iul 2012 14:45:58

"Piperchi tzargasiti (mancare macedoneasca de ardei)
 
1 ataşament(e)
De curand am descoperit o reteta macedoneasca foarte interesanta, delicioasa si foarte simpla, insa nu am posibilitatea sa o adaug in calculatorul nutritional pt ca nu am cantar de bucatarie:(
Reteta este foarte simpla si usor de facut, ingredientele principale fiind ardeiul si rosiile. Deja suna interesant, nu?;;)

Piperchi targasiti este o reteta pe care toate aromancele o prepara vara si o transmit din generatie in generatie, aceasta varianta fiind foarte populara in Dobrogea.

Ingrediente(pentru 4 portii):
-6 ardei grasi mari
-un pahar de suc de rosii (daca aveti rosii proaspete, si mai bine)
-putin ulei
-un ou(optional-eu nu am pus niciodata)
-branza telemea de oi

Spalati si taiati ardeii cubulete, prajiti-i in ulei pana cand se rumenesc usor. Presarati putina sare peste ei cand ii prajiti. Puneti sucul de rosii la fiert. Eu ii mai adaug si o lingura de pasta de ardei(optional). Daca aveti rosii proaspete, mixati-le si apoi fierbeti-le pana cand sosul scade bine. Cand sosul de rosii este destul de gros, adaugati ardeii prajiti. Amestecati bine si lasati sa fiarba la foc mic cateva minute. Daca doriti ca reteta sa fie de post, ati terminat. Opriti focul si pregatiti cateva felii de paine prajita pentru aceasta mancare de ardei prajiti.
Daca doriti varianta mai bogata, atunci bateti un ou si adaugati-l in mancare cand e gata. Amestecati bine si opriti focul cand vedeti ca s-a coagulat oul si sosul s-a ingrosat (adica in maxim un minut). Radeti branza si adaugati-o in mancare, dupa ce mancarea s-a racit putin (foarte important). Branza trebuie sa nu se topeasca de tot in sos, ci sa se simta cand mancati.

sursa: mondocucina.ro

simonet 31 iul 2012 15:50:11

Re: "Piperchi tzargasiti (mancare macedoneasca de ardei)
 
Buna!
Am vazut reteta asta la o emisiune la tv!
Chiar m-a incantat pe moment insa dupa aceea am uitat-o! aveam impresia ca trebuie fierte f mult. dau comnada de acest fel de mancare pentru maine:))) si va spun cum a iesit:D

Multam ca mi-ai reamintit-o:)

simonet 01 aug 2012 11:03:04

Re: "Piperchi tzargasiti (mancare macedoneasca de ardei)
 
Hei!!
Piperchi targasiti sunt gata:D
tipa care imi gateste spune ca a iesit f putin ca si cantitate si ca probabil trebuiau ardei rosii ... eu am avut verzi si ca a iesit un pic acrisor:)
Abia astept sa ajung acasa sa degust acest fel de mancare!!

daca mai ai retete gustoase si usoor de facut, incanta-ne cu ele:)

simonet 01 aug 2012 20:36:04

Re: "Piperchi tzargasiti (mancare macedoneasca de ardei)
 
Foarte bun! si dietetic!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:58:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO