forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu legume (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/)
-   -   Rulada cu ciuperci (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/rulada-ciuperci-3343.html)

sunshine 03 apr 2010 20:24:48

Rulada cu ciuperci
 
3 ataşament(e)
Pentru ca nu imi place drobul de miel, la masa de Paste am ales sa fac o rulada cu ciuperci. A iesit o bunatate!

Ingrediente
- 2 cepe medii - 192 gr - 1 lingura ulei masline - 10 ml
- 4 oua - 170 gr
- 4 linguri faina integrala - 42 gr
- 1 legatura marar - 10 gr
- 2 conserve de ciuperci taiate - 289 gr
- urda - 42 gr ( se poate alege orice sortiment de branza/cascaval)
- sare, piper


Mod de preparare
Se toaca ceapa marunt si se pune la calit cu uleiul si o cescuta cu apa. S caleste pana ce scadea toata apa. Separat se mixeaza spuma ouala. Se adauga ceapa calita, condimentele si mararul tocat fin, si se amesteca bine. Se adauga, treptat, cate o lingura de faina si amesteca incet pana se incorporeaza. Se scurg bine de apa ciupercile, si se adauga peste ouale mixate. Se unge o forma de chec cu unt si se tapeteaza cu faina. Se pune compozitia in tava si se da la cuptor, la foc mediu, 30-40 min.
Pofta buna!




Calorii: Calorii Rulada cu ciuperci, by Sunshine


Poze:

Sabine_28 03 apr 2010 20:35:31

Re: Rulada cu ciuperci
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 137060)
Pentru ca nu imi place drobul de miel, la masa de Paste am ales sa fac o rulada cu ciuperci. A iesit o bunatate!

Ingrediente
- 2 cepe medii - 192 gr - 1 lingura ulei masline - 10 ml
- 4 oua - 170 gr
- 4 linguri faina integrala - 42 gr
- 1 legatura marar - 10 gr
- 2 conserve de ciuperci taiate - 289 gr
- urda - 42 gr ( se poate alege orice sortiment de branza/cascaval)
- sare, piper


Mod de preparare
Se toaca ceapa marunt si se pune la calit cu uleiul si o cescuta cu apa. S caleste pana ce scadea toata apa. Separat se mixeaza spuma ouala. Se adauga ceapa calita, condimentele si mararul tocat fin, si se amesteca bine. Se adauga, treptat, cate o lingura de faina si amesteca incet pana se incorporeaza. Se scurg bine de apa ciupercile, si se adauga peste ouale mixate. Se unge o forma de chec cu unt si se tapeteaza cu faina. Se pune compozitia in tava si se da la cuptor, la foc mediu, 30-40 min.
Pofta buna!




Calorii: Calorii Rulada cu ciuperci, by Sunshine


Poze:

Arata f bine, bravo!>:D<

Sand 04 apr 2010 21:06:33

Re: Rulada cu ciuperci
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 137060)
Pofta buna!

Domle' eu cand am vazut titlul - pac mi s-a aprins beculetul ca ce prind fara carne - nu iert. Dupa ce am citit si cum se face (adica mizilic) m-am sculat efectiv de la computer, am scos de prin frigider una-alta si am trantit rulada ta in acel moment.

Am folosit faina neagra si de soia (2 linguri si 2 linguri), in loc de branza de a ta am pus telemea sarata, in loc de marar m-am multumit cu patrunjel, nu i-am pus sare, am prajit ceapa in condimente indiene (picante si iuti) si am bagat totul la cuptor intr-un vas de Jena ca sa se faca mai repede. Ce vezi rosu in imagine este sfecla rosie (fiarta si taiata cubulete). O folosisem pentru vopsitul oualelor (care au iesit un vax albinax-() si daca tot era la indemana - am trantit-o in compozite fara sa stau pe ganduri prea mult.

Uite poza.:D Saru' mana SI piciorul pentru reteta, sa-ti dea Dumnezeu sanatate! Te-am pomenit si eu si sotul meu in timp ce ne infruptam.>:D< Eu am mancat chestiunea cu iaurt (0% grasime) si cu o chiftea de soia langa. Foarte bun, pe bune, un deliciu!

sunshine 05 apr 2010 09:04:42

Re: Rulada cu ciuperci
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 137393)
Domle' eu cand am vazut titlul - pac mi s-a aprins beculetul ca ce prind fara carne - nu iert. Dupa ce am citit si cum se face (adica mizilic) m-am sculat efectiv de la computer, am scos de prin frigider una-alta si am trantit rulada ta in acel moment.

Am folosit faina neagra si de soia (2 linguri si 2 linguri), in loc de branza de a ta am pus telemea sarata, in loc de marar m-am multumit cu patrunjel, nu i-am pus sare, am prajit ceapa in condimente indiene (picante si iuti) si am bagat totul la cuptor intr-un vas de Jena ca sa se faca mai repede. Ce vezi rosu in imagine este sfecla rosie (fiarta si taiata cubulete). O folosisem pentru vopsitul oualelor (care au iesit un vax albinax-() si daca tot era la indemana - am trantit-o in compozite fara sa stau pe ganduri prea mult.

Uite poza.:D Saru' mana SI piciorul pentru reteta, sa-ti dea Dumnezeu sanatate! Te-am pomenit si eu si sotul meu in timp ce ne infruptam.>:D< Eu am mancat chestiunea cu iaurt (0% grasime) si cu o chiftea de soia langa. Foarte bun, pe bune, un deliciu!

sand esti de groaza :)) ma faci sa rad. ma bucur mult ca ti a placut. si mami mi-a laudat o :D
initial reteta vroiam sa o trec la retete monti, sa fie conforma, dar nu am gasit faina de soia :( si am cautat ceva... aveam doar de naut, dar aia ii schimba gustul. m am multumit cu faina neagra


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:43:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO