forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu legume (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/)
-   -   Sarmale "lenese" :)) (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/sarmale-lenese-366.html)

Slabuta 09 apr 2009 19:33:27

Sarmale "lenese" :))
 
1 ataşament(e)
Este o reteta pe care o stiu de la mama. :D Se numesc sarmale "lenese" pentru ca aceasta reteta are o compozitie asemanatoare cu sarmale nu mai ca nu este sub forma de sarmale. :)

Deci, ingrediente pentru 4 portii:

piept de pui, 200 - 250 grame
2 linguri ulei de masline
o varza mare
50 grame de orez
3-4 morcovi mari
2 cepe
1 ardei gras
4-5 rosii
sare
piper
patrunjel

Mod de preparare:

Intr-o cratita se pun cele 2 linguri de ulei, se taie pieptul de pui cubulete si se prajeste pana se rumeneste un pic.
Se adauga cepele si ardeiul taiate, rosiile date pe razatoare, morcovii la fel dati pe razatoare. Orezul spalat si scurs de apa se adauga la aceasta compozitie.
Se prajesc toate aceste in jur de 10 minute.
Intre timp se taie varza cat mai marunt. Si se adauga in cratita.
Se amesteca foarte bine, se da pe foc mic, se adauga apa si se lasa la inabusit pana ce morcovii, orezul si varza devin moi. Si apa dispare.

Bineinteles se adauga sarea, piperul, iar la sfarsit patrunjelul tocat.

Incercati-o cu incredere. Eu mi-am facut azi. :) Este foarte gustos.

Sugestie: se poate servi cu o lingurita de smantana slaba. :)

Roxana 09 apr 2009 19:43:42

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 3101)
Este o reteta pe care o stiu de la mama. :D Se numesc sarmale "lenese" pentru ca aceasta reteta are o compozitie asemanatoare cu sarmale nu mai ca nu este sub forma de sarmale. :)

Deci, ingrediente pentru 4 portii:

piept de pui, 200 - 250 grame
2 linguri ulei de masline
o varza mare
50 grame de orez
3-4 morcovi mari
2 cepe
1 ardei gras
4-5 rosii
sare
piper
patrunjel

Mod de preparare:

Intr-o cratita se pun cele 2 linguri de ulei, se taie pieptul de pui cubulete si se prajeste pana se rumeneste un pic.
Se adauga cepele si ardeiul taiate, rosiile date pe razatoare, morcovii la fel dati pe razatoare. Orezul spalat si scurs de apa se adauga la aceasta compozitie.
Se prajesc toate aceste in jur de 10 minute.
Intre timp se taie varza cat mai marunt. Si se adauga in cratita.
Se amesteca foarte bine, se da pe foc mic, se adauga apa si se lasa la inabusit pana ce morcovii, orezul si varza devin moi. Si apa dispare.

Bineinteles se adauga sarea, piperul, iar la sfarsit patrunjelul tocat.

Incercati-o cu incredere. Eu mi-am facut azi. :) Este foarte gustos.

Sugestie: se poate servi cu o lingurita de smantana slaba. :)



hmmm....arata super,cred k o voi incerca si eu zilele astea mai ales k imi este pofta de varza!

Slabuta 09 apr 2009 19:52:16

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 3102)
hmmm....arata super,cred k o voi incerca si eu zilele astea mai ales k imi este pofta de varza!


eu sunt innebunita dupa varza, mai ales cea murata. :D Dar aprob si pe cea gatita. :)

Roxana 09 apr 2009 20:18:43

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 3103)
eu sunt innebunita dupa varza, mai ales cea murata. :D Dar aprob si pe cea gatita. :)

ce pofta mi ai facut de varza murata ...eu obijnuiam sa o mananc asa cum o scotea mama din borcan...rupeam fruza cu frunza si mancam o varza intreaga ;))

Slabuta 09 apr 2009 20:28:28

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 3106)
ce pofta mi ai facut de varza murata ...eu obijnuiam sa o mananc asa cum o scotea mama din borcan...rupeam fruza cu frunza si mancam o varza intreaga ;))


Mie imi spui, am fost acum 3 saptamani acasa, si ai mei pun varza la butoi, o nebunie, am mancat pana nu am mai putut. :))

Roxana 09 apr 2009 20:35:24

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 3112)
Mie imi spui, am fost acum 3 saptamani acasa, si ai mei pun varza la butoi, o nebunie, am mancat pana nu am mai putut. :))


Abia astept sa ajung si eu acasa sa fug la butoiul mamei....din cate stiu varza nu ingrasa,sper sa nu fie nici o problema daca mananc un pic mai exagerat =P~
Oricum reteta ta este super....sper in curand sa o pot incerca si eu!

Slabuta 09 apr 2009 20:39:28

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 3113)
Abia astept sa ajung si eu acasa sa fug la butoiul mamei....din cate stiu varza nu ingrasa,sper sa nu fie nici o problema daca mananc un pic mai exagerat =P~
Oricum reteta ta este super....sper in curand sa o pot incerca si eu!


Bine, muraturile din cate stiu nu sunt chiar agreate in cantitati exagerate, dar poti manca si tu rezonabil :D , Varza murata are cel mai mult vitamina C decat oricare alt aliment. Asta e un aspect foarte important. ;)

cristinaAle 10 nov 2010 00:05:45

Re: Sarmale "lenese" :))
 
Arata super bine si vreau sa pap asta maine la pranz...dar nu am gasit la calculatorul de calorii.Este dar sub alta denumire???Plsss...k mi-ai facut o pofta:D

Slabuta 10 nov 2010 18:36:52

Re: Sarmale "lenese" :))
 
Citat:

Anterior postat de cristinaAle (Post 397591)
Arata super bine si vreau sa pap asta maine la pranz...dar nu am gasit la calculatorul de calorii.Este dar sub alta denumire???Plsss...k mi-ai facut o pofta:D

Buna Cristina :)

Cand am adaugat aceasta reteta la retetar inca nu exista calculatorul de calorii Slabute. :)

Dar, ca sa te ghidezi valorile nutritionale sunt aproape de acestea :)
Calorii: Mancaruri: Sarmale dietetice - Calculator calorii - Slabute.ro

cristinaAle 11 nov 2010 23:55:47

Re: Sarmale "lenese" :))
 
Mersik,maine fac:D:D:DCe papa bun voi avea:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:33:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO