forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu peste (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-peste/)
-   -   Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-peste/macrou-folie-aluminiu-sos-fresh-rosii-977.html)

Roxana 06 aug 2009 16:28:04

Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Macrou in folie de aluminiu

Ingrediente:
2 pesti intregi
2 catei de usturoi tocati marunti
1 lingurita codimente peste
1 lingura ulei de masline
1 lingura zeama de lamaie
sare
piper

Preparare :

Incalziti cuptorul la 250 de grade!
Se amesteca o lingurita de condimente cu o lingura ulei de masline si o lingura zeama de lamaie,se curata si se spala bine pestii,se ung inauntru cu amestecul obtinut,se aseaza fiecare pe folie de aluminiu,se sareaza si se pipereaza,se infasoara in folia de aluminiu si se baga la cuptor timp de 30-45 minute la 180 -250 grade !

Sos de rosii

1 rosie
1 ardei iute
3 catei de usturoi
1/2 lamaie
3 fire de marar
3 fire de patrunjel
sare

Se toaca marunt rosile,ardeiul,lamaia,mararul si patrunjelul ,se zdrobesc cateii de usturoi ,se aduga sare dupa gustul fiecaruia si se amesteca toate ingredientele.

Se serveste impreuna cu pestele!

Roxana 06 aug 2009 16:31:10

Re: Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Am facut astazi pentru prima data aceasta retea ....si mi a iesit super gustos !
Sincer o recomand persoanelor care adora pestele! :)
Regret ca nu am facut poze,insa data viitoare promit sa postez 1-2 poze cu rezultatul acestei minunate retete!

Slabuta 06 aug 2009 16:35:24

Re: Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Eu sunt fana peste :)
Si mai ales macroul imi place mult :)

Multumesc pentru reteta Roxanica :)

Roxana 06 aug 2009 16:47:00

Re: Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 17589)
Eu sunt fana peste :)
Si mai ales macroul imi place mult :)

Multumesc pentru reteta Roxanica :)



N ai pentru ce Slabuta,pe mine ma invatat iubitul reteta de peste si sora reteta de sos....le am combinat si a iesit o bunatate!

Slabuta 06 aug 2009 16:48:06

Re: Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 17591)
N ai pentru ce Slabuta,pe mine ma invatat iubitul reteta de peste si sora reteta de sos....le am combinat si a iesit o bunatate!

Deci, munca in echipa a castigat :)

Roxana 06 aug 2009 16:55:24

Re: Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Daaaaa,ca daca faceam dupa capul meu.....nu stiu ce ar fi iesit...mai stricam si bunatate de peste,mai ales ca am asteptat atata timp sa apara sezonul de macrou proaspat :)

mishutza 06 aug 2009 17:03:57

Re: Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Si macroul de unde l-ai luat?:((:((:((

Roxana 06 aug 2009 23:58:12

Re: Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 17596)
Si macroul de unde l-ai luat?:((:((:((



Pai sunt un fel de rulote -magazin aici ,sau cum se numesc....si au tot felul de peste proaspat....de exemplu la mine in cartier in fiecare joi vine rulota cu peste proaspat si sta cateva ore in fata supermarketului....sau sunt zone unde gasesti zilnic in anumite perioade aceste magazine mobile...sa le spun asa ;)) .Cred ca si la tine trebuie sa fie ceva de genul acesta ....

mishutza 07 aug 2009 00:01:05

Re: Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Cu peste nu,doar cu pui la rotisor,ihihih,si mai sunt tarani care vin cu produse proprii.
Iar macrou am gasit doar odata intr-un magazin rusesc,dar afumat.As manca si moarta niste macrou,ca deja m-am saturat de somon,pastrav,ton si schrims.Trimiti si la fata vreo 56 de kg de macrou?

Roxana 07 aug 2009 01:28:56

Re: Macrou in folie de aluminiu cu sos fresh de rosii
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 17645)
Cu peste nu,doar cu pui la rotisor,ihihih,si mai sunt tarani care vin cu produse proprii.
Iar macrou am gasit doar odata intr-un magazin rusesc,dar afumat.As manca si moarta niste macrou,ca deja m-am saturat de somon,pastrav,ton si schrims.Trimiti si la fata vreo 56 de kg de macrou?


56 kg :)) ???? Vrei sa lasi suedezi fara macrou :)))


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:13:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO