forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu peste (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-peste/)
-   -   Omleta cu somon si dovlecel copt pe aburi (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-peste/omleta-somon-dovlecel-copt-aburi-347.html)

Roxana 08 apr 2009 00:22:09

Omleta cu somon si dovlecel copt pe aburi
 
1 ataşament(e)
OMLETA CU SOMON SI DOVLECEL COPT PE ABURI

6 oua
200g somon fumé
1 lingura marar tocat
zeama de la o jumatate de lamaie
sare
piper
1 dovlecel


· Batem ouale bine. Adaugam sare si piper dupa gust. Punem pe foc la incins o tigaie de teflon cu diametrul de 30cm (fara ulei). Cand este foarte bine incinsa, turnam ouale.
· Intoarcem omleta de pe o parte pe alta ca pe o clatita, avand grija sa nu se rupa. Dupa ce s-a fript o rasturnam pe o farfurie incalzita.
· Taiem somonul fasiute, il presaram cu marar tocat si zeama de lamaie. Le amestecam usor.
· Asezam somonul pe toata suprafata omletei. Pliem omleta de doua ori. O data pe jumatate si inca o data pe sfert.
· Spalam dovlecelul, dar nu il curatam de coaja. Il taiem rondele si-l presaram cu sare. Lasam rondele 30 minute sa se scurga de apa. Le tapetam cu un servetel pentru a le usca. Le asezonam dupa gust cu piper si condimente.
· Pregatim baia de aburi. Fie cea electrica, daca detinem un steamer, fie pe cea improvizata: o cratita de apa deasupra careia fie proptim o sita, fie un cos de bambus special.
· Asezam in sita sau in cosul de bambus rondelele de dovlecel. Acoperim totul cu un capac mare si lasam la inabusit 10 minute.
· Pe un platou asezam omleta impaturita si rondelele de dovlecel.

Shorty 08 apr 2009 11:55:22

Moama ce pofta mi-ai facut :D. Multumesc de reteta >:D<

Dar nu stiu cum resesti sa nu rupi omleta...mie nu imi iese intreaga - fara ulei mi se prinde si o amestec si o fac "frecatei" :) poate nu e asa buna tigaia mea de teflon :-/

Roxana 08 apr 2009 13:16:36

[QUOTE=Bianca;2946]Moama ce pofta mi-ai facut :D. Multumesc de reteta >:D<

Dar nu stiu cum resesti sa nu rupi omleta...mie nu imi iese intreaga - fara ulei mi se prinde si o amestec si o fac "frecatei" :) poate nu e asa buna tigaia mea de teflon :-/
[/QUOTE

incearca k cu un pic ulei de masline.Eu acum incerc,sper sa mi iasa!O sa ti spun cum mi a iesit!

Shorty 08 apr 2009 13:20:50

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 2947)
Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 2946)
Moama ce pofta mi-ai facut :D. Multumesc de reteta >:D<

Dar nu stiu cum resesti sa nu rupi omleta...mie nu imi iese intreaga - fara ulei mi se prinde si o amestec si o fac "frecatei" :) poate nu e asa buna tigaia mea de teflon :-/

incearca k cu un pic ulei de masline.Eu acum incerc,sper sa mi iasa!O sa ti spun cum mi a iesit!

as putea incerca si cu un pic de ulei..dar de obicei fug de ulei..in ultima vreme nici in salata nu mai pun ulei...dar daca nu o sa ti se lipeasca o sa incerc si eu...ca mananc omleta odata pe saptmana maxim ..eventual steg tigaia cu un servetel cu ulei.

Roxana 08 apr 2009 13:29:30

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 2948)
as putea incerca si cu un pic de ulei..dar de obicei fug de ulei..in ultima vreme nici in salata nu mai pun ulei...dar daca nu o sa ti se lipeasca o sa incerc si eu...ca mananc omleta odata pe saptmana maxim ..eventual steg tigaia cu un servetel cu ulei.

o sa incerc prima omleta fara ulei( fac si ptr nepoata si prietenul meu) iar dak mi se va lipi o sa incerc cu un servetel cu ulei!Ms de sugestie,chiar nu ma gandisem sa incerc asa!

Shorty 08 apr 2009 13:41:29

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 2949)
o sa incerc prima omleta fara ulei( fac si ptr nepoata si prietenul meu) iar dak mi se va lipi o sa incerc cu un servetel cu ulei!Ms de sugestie,chiar nu ma gandisem sa incerc asa!


Cu placere - mie mi-a venit acuma in cap ...ma gandeam cum sa reduc la minim cantitatea de ulei

Roxana 08 apr 2009 13:48:22

Bianca,nu mi sa lipit ,am facut compozitia din 2 oua,am incins ff bn tigaia,am pus compozitia in tigaie si ma dat focul un pic mai mic,mi sa lipit un pic pe margine,dar am dezlipit usor si am intors o k pe o clatita...a iesit fff gustos

Roxana 08 apr 2009 13:50:53

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 2952)
Bianca,nu mi sa lipit ,am facut compozitia din 2 oua,am incins ff bn tigaia,am pus compozitia in tigaie si ma dat focul un pic mai mic,mi sa lipit un pic pe margine,dar am dezlipit usor si am intors o k pe o clatita...a iesit fff gustos

Nu am folosit nici o picatura de ulei!!!!

Shorty 08 apr 2009 13:54:01

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 2952)
Bianca,nu mi sa lipit ,am facut compozitia din 2 oua,am incins ff bn tigaia,am pus compozitia in tigaie si ma dat focul un pic mai mic,mi sa lipit un pic pe margine,dar am dezlipit usor si am intors o k pe o clatita...a iesit fff gustos

Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 2953)
Nu am folosit nici o picatura de ulei!!!!


Deci nici nu ai sters tigaia cu servetel imbibat in ulei ?

Mie fara ulei mi se lipeste...am facut de nenumarate ori omleta fara ulei si de fiecare data mi s-a lipit

Roxana 08 apr 2009 14:10:27

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 2954)
Deci nici nu ai sters tigaia cu servetel imbibat in ulei ?

Mie fara ulei mi se lipeste...am facut de nenumarate ori omleta fara ulei si de fiecare data mi s-a lipit


Nu am sters tigaia,nu am folosit deloc ulei...eu am incins ff bn tigaia.Incearca sa o faci intr o tigaie in care faci si clatite!Eu din compozitia de mai sus am facut 3 portii!


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:12:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO