forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice pentru mese de sarbatori (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/)
-   -   Masa de Pasti 2009 (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/masa-pasti-2009-a-383.html)

Slabuta 10 apr 2009 17:54:22

Masa de Pasti 2009
 
Fetelor propun in acest topic sa adunam retete, bineinteles dietetice, pe care le putem pregati pentru masa de Pasti, in asa fel incat sa nu ne punem in pericol silueta de sarbatori. :D

Shorty 10 apr 2009 20:16:52

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 3208)
Fetelor propun in acest topic sa adunam retete, bineinteles dietetice, pe care le putem pregati pentru masa de Pasti, in asa fel incat sa nu ne punem in pericol silueta de sarbatori. :D

misto idee ..imi usurati mie munca :D

Shorty 10 apr 2009 20:18:08

glumesc - promit sa contribui si eu cu o idee doua [*23*]

Slabuta 10 apr 2009 20:39:24

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 3226)
glumesc - promit sa contribui si eu cu o idee doua [*23*]

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 3225)
misto idee ..imi usurati mie munca :D



:))) :)) Eu tocmai vroiam sa zic ca am creat topicul sa il completai voi. :)) Glumesc. :P

Slabuta 10 apr 2009 20:43:31

Friptura de miel
 
Consider reteta Roxanei cu Friptura de miel foarte potrivita pentru masa de Pasti.

Friptura de miel

Pentru friptura cele mai bune sunt pulpele din spate.

Se spala carnea, se sareaza si se aseaza intr-o tava. Cu un cutit ascutit se fac crestaturi din loc in loc si se introduc catei de usturoi; se pot adauga si condimente speciale pentru carne de miel, apoi se pun cateva linguri de ulei (preferabil masline in cazul nostru) si apa, atat cat sa stea carnea jumatate acoperita.

Se baga la cuptor si din cand in cand se umezeste carnea cu sosul format, el va scadea cu timpul si atunci completam cu vin alb.

Shorty 10 apr 2009 20:43:33

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 3237)
:))) :)) Eu tocmai vroiam sa zic ca am creat topicul sa il completai voi. :)) Glumesc. :P


=)) nu stim cum sa il pasam de la una la alta .. poate Roxana are mai multa inspiratie.. ca de cateva zile tot umple sectiunea de retete

Shorty 10 apr 2009 20:44:45

eu ma gandesc la niste rulori din piept de pui umplute cu ceva,,ciuperici, branza.. ardei gras...daca inventez ceva dau de veste

Slabuta 10 apr 2009 20:44:58

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 3239)
=)) nu stim cum sa il pasam de la una la alta .. poate Roxana are mai multa inspiratie.. ca de cateva zile tot umple sectiunea de retete

da, e foarte harnicuta. ii multumesc tare mult pentru contributia la sectiunea retete. :">

Slabuta 10 apr 2009 20:46:08

Citat:

Anterior postat de Shorty (Post 3240)
eu ma gandesc la niste rulori din piept de pui umplute cu ceva,,ciuperici, branza.. ardei gras...daca inventez ceva dau de veste

stiu, stiu eu... rulouri din carne de curcan. :D Caut imediat in carticica mea si o public. :D

Shorty 10 apr 2009 20:47:55

Mi-a venit o idee ciudata...stiti rudele alea de sunca cu condimente inauntru?..ma gandea acuma cand rulam in mintea mea rulourile umplute cu ..ceva.. daca nu ar merge orulada din piept de pui de genu suncilor respective... ceva de genu sa tai puiu felii foarte subtiri, eventual si batut su umplut cu diverse chestii maruntite bine + condimente rulat legat eventual si bagat la cuptor...ce ziceti ? (probabil ca am prea mult timp liber :)) )


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:54:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO