forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice pentru mese de sarbatori (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/)
-   -   Slabutelor, ce mancam de Craciun? (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/slabutelor-mancam-craciun-1778.html)

dorutza 22 nov 2009 20:36:43

Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Mi-e cam groază de Sarbatori (de ce o sa mananc de Sarbatori de fapt)si caut mancaruri. Plus că e primul Crăciun alături de sotiorul meu, la casa noastră.
pana acuma am hotarat sa fac

Drob de ciuperci
care e asa

se prajesc in ulei de masline 2 cepe taiate marunt
se adauga 1 sau 2 kg de ciuperci taiate marunt sau macinate
se pun la racit
se adauga mărar, pătrunjel taiat marunt
compozitia se amesteca cu 3 galbenusuri de ou si cu albusurile de la ou bătute spumă
se mai condimentează (sare, delikat etc) după gust

se face o foaie de taietei subtire
se aseaza in tava de chec iar apoi se adauga compozitia
se pune la cuptor

Poate si niste sarmalute cu soia(daca fac drobul de ciuperci) sau cu ciuperci-

Voi, ce măncăruri faceti de Craciun?

madaEM 22 nov 2009 20:49:30

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
ufff dorutza buna intrebare...e dezastru atunci de sarbatori:Deu una ma duc la mama la roma...si o sa facem impreuna mancare..si salata beouf sigur facem:(plus friptura si sarmalute cred...na eu am sa incerc sa nu pap multe sarmalte...multa salata...sau macar daca am sa pap am sa fac si mult sport...si intentionez sa imi fac salata de telina cu piept de pui...preferata mea...insa de data asta fara maioneza..;)si in plus piept de pui...fiert nu prajit...aaa si am mai gandesc la ceva cu groaza....la pastele facute de mama cu fructe de mare:((nus cum am sa le rezist:)poate am sa pap doar fructele de mare si gata;)
p.s. pare delicios drobul tau:)

dorutza 22 nov 2009 20:56:41

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
eu una is inebunita dupa el
si nu mananc decat la Craciun si de Pasti
deci nu o sa ma satur de el in veci

da ce are salata de beuf? daca faci maioneza mai light (eu o fac cu galbenus, mustar si iaurt, si doar 1 lingura ulei) si fara carne (ca sa nu amestecam proteine cu carbo)- bine nu se mai numeste salata de beuf da noah. si daca pun doar putina maioneza o sa o pot manca si fara paine

bun deci se adauga si salata de beuf

dorutza 22 nov 2009 20:59:11

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
da, am pus-o de sarbatori

cu mnacrea hai sa zicem ca ma descurc

dar cu praji ce fac? mami face praji bun bun- nu cred ca o sa ma pot abtine sa nu mananc mai mute bucati (una tot mananc/ pe zi... sper), plus ca trebuie sa fac si eu praji, daca avem musafiri sa am ce sa le dau

madaEM 22 nov 2009 21:06:53

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 50885)
da, am pus-o de sarbatori

cu mnacrea hai sa zicem ca ma descurc

dar cu praji ce fac? mami face praji bun bun- nu cred ca o sa ma pot abtine sa nu mananc mai mute bucati (una tot mananc/ pe zi... sper), plus ca trebuie sa fac si eu praji, daca avem musafiri sa am ce sa le dau

:((vai da ...am uitat de prajituri:((astea chiar a sunt o pb...uf....de astea chiar nu stiu cum sa ne ferim...oricum dorutza eu cred ca sigur vom pune cateva grame in plus...daca nu chiar kg...da speram sa nu punem mai mult de 1-2 kg...dar nu avem ce face..odata pe an sunt sarbatori...dupa sarbatori intram la dieta si le dam jos:Dnu cred ca am putea rezista sa nu mancam nici o bunatate...:)

ms tare mult pt reteta la maioneza...aia era pb la salata de beouf...ca eu o fac cu multttttttttttttt ulei:D

dorutza 22 nov 2009 21:12:23

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
dar sa stii ca nu are consistenta aia ca si maioneza de la mama ei de acasa cu mult ulei
eu una nu am simtit nici o mare diferenta la gust... mi-am facut salata de vinete asa
si la sotior i-a placut

da i-am dat sa guste la mami mea/ si o zis ca nu-i bun
dar io zic ca in loc de uleiul ala multttttttt se merita

madaEM 22 nov 2009 21:16:10

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 50887)
dar sa stii ca nu are consistenta aia ca si maioneza de la mama ei de acasa cu mult ulei
eu una nu am simtit nici o mare diferenta la gust... mi-am facut salata de vinete asa
si la sotior i-a placut

da i-am dat sa guste la mami mea/ si o zis ca nu-i bun
dar io zic ca in loc de uleiul ala multttttttt se merita

da da bn inteles ca se merita:)mai ales daca e la fel de buna...doamne..deja mie pofta de salata de beouf...desi am mancat si vineri:))si am mancat de aia cu multtttt ulei:))sa imi fie rusine:">

Slabuta 23 nov 2009 15:21:33

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Tocmai vroiam zilele astea sa deshid acest subiect :D
Suntem in acelasi gand :)

Si eu inca nu mi-am stabilit meniul, dar nu vreau sa gatesc la fel de mult ca in anii trecuti si dupa sa pap inca cateva saptamani acele mancaruri.

Oricum din decembrie ma apuc de studiu, de obicei imi fac un plan, pentru aperitive, salate, ceva fierbinte (sarmale, fripturi), sandwichuri, dulciuri..... de bautura se ocupa domnul :)

Anul asta o sa pozez fiecare fel de mancare facut :D trebuie sa ma gandesc ce fac mai dietetic....

roseadria 23 nov 2009 15:44:24

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Eu daca vin in tara o sa incerc sa gust aproape din de toate , atit cit sa nu ma ingras si pe urma cind ma-ntorc aici sa reiau cura.
Dar daca nu vin, nu-mi fac nici un fel de probleme. Singurul lucru care va fi diferit va fi ca am un brad in casa si ca vom iesi la un restaurant mai ....special si atunci voi comanda friptura de vita slaba cu o salata mai pricopsita....
Deci va doresc multa bafta !

dianatavi 13 dec 2009 09:57:09

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Este o mare problema...Eu stau la un bloc distanta de mama si facem mancarea impreuna de sarbatori. Meniul consta in sarmale, ciorba de perisioare si nelipsita salata de boeuf...facuta cu muuuult ulei...Sper sa facem si un gratar ca altfel nu stiu ce voi manca. De Revel e mai bine pt ca il fac la restaurant, e mancare ca la nunta si voi alege pieptul de pui cu ceva salata si pestele. Anul trecut am trecut fara nici un gram in plus peste Craciun, am papat pulpa la gratar si f putina salata de boeuf, am gustat o bucata de prajitura si un bol de ciorbita. A doua si a treia zi nu a fost problema pentru ca am lucrat si am mancat normal. Sper sa ma mentin si de Craciunul. Va urez succes si voua slabutelor. :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:06:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO