forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice pentru mese de sarbatori (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/)
-   -   Slabutelor, ce mancam de Craciun? (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/slabutelor-mancam-craciun-1778.html)

pamy 22 dec 2009 13:40:34

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 58877)
Eu sper,ca noi toate de fapt,doar sa nu ma ingras de sarbatori.Problema e ca am soacra la mine,care deja venise cu planuri mari.
Astazi am stabilit meniul,are voie sa faca o singura prajitura de Craciun,care mie nici nu imi place,deci m-am scos:))In rest voi face o ciorba de perisoare,fara cartofi si taietei,deci e ok,cu smantanica.Mai am niste sarmale in congelator,pe care le voi manca doar cu smantana,ca painea oricum nu imi mai e indispensabila.Si imi voi pastra obiceiul de a gati atunci pe loc ce mananc.Voi face probabil o friptura ,doua,cu salata si ceva cartofi la cuptor sau piure.Problema pentru mine vor fi dulciurile ce sunt ascunse prin cadourile lor si cand vor iesi la iveala va fi jale.
Momentan ma felicit ca am fost destul de ferma sa ii interzic socrei accesul in vreun fel in bucatarie,la gatit sau spalat vase.Asa ca i-am limitat chefulde gatit.Si momentan e inca fascinata de gustul mancarii mele fara ulei,delikat si alte chimicale.Sper sa o tina in continuare minunea.
Deci fetelor,eu zic asa,mancati din toate,dar cu masura.Lasati cate putin timp intre mese si mai mancati din altceva ce poftiti.Atata timp cat inainte nu erati la infmetare e cred ca nu avem cum sa ne ingrasam prea tare in 2 saptamani.Deci,nu va frustrati,dar cu masura.Si va urez sa nu va ingrasati si sa va simtiti vinovate>:D<>:D<

ai noroc ca nu iti zice ca ii infometezi feciorul ... a mea se uita ciudat la mine cand gateam dietetic ... dar ea nici nu stie sa gateasca si cand gateste gateste gras si prost ... oricum eu stau in casa cu sotul meu de 9 ani asa ca el e invatat cu stilul meu de gatit ...

eu de la prostiile mancate prin oras m-am ingrasat ca de gatit niciodata nu am gatit gras

mishutza 22 dec 2009 14:08:59

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Mai,fiu-su oricum e un sclifosit la mancare gatita,eu nush cu ce l-a facut mare,ca in afara de lapte si cereale nu mananca acasa decat maxim 3 ori pe saptamna.Asa ca probabil as invita-o sa ii faca de mancare de vreo 3 ori,cu conditia sa il si convinga sa manance.Si aici ma refer la tocanite,ciorbe,mancarea clasica de acasa.

pamy 22 dec 2009 14:39:19

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 58886)
Mai,fiu-su oricum e un sclifosit la mancare gatita,eu nush cu ce l-a facut mare,ca in afara de lapte si cereale nu mananca acasa decat maxim 3 ori pe saptamna.Asa ca probabil as invita-o sa ii faca de mancare de vreo 3 ori,cu conditia sa il si convinga sa manance.Si aici ma refer la tocanite,ciorbe,mancarea clasica de acasa.

inseamna ca eu sunt norocoasa ... al meu mananca ORICE si cand e gatit e si mai fericit

poate fiindca maicasa ii dadea doar cartofi prajiti cu ou prajit sau vreo ciorba grasa

dar el e invatat sa manance slab cum gatesc eu, chiar daca el mananca cu paine si baga si dulciuri la desert ... s-a dezvatat de mancarea grasa si nici nu ii mai place

mishutza 22 dec 2009 15:37:38

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Calin uraste tot ce inseamna mancare gatita,e ok o friptura cu garnitura,salate,pizza,si lapte,cat mai mult lapte,de aia tot ma mir cu ce l-a facut asa de mare.Dar dupa primele luni de locuit impreuna mi-am luat gandul de la speranta de a-l face sa manance,asa e el si nu am ce sa ii fac.Lucrul bun e ca la mine se gateste extrem de putin,cat mananc eu odata,asa ca....ar trebui sa am mai mult timp liber,hihihi,dar tot nu am.

dianatavi 27 dec 2009 11:01:08

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
A trecut Craciunul si am luat decat 300 de grame. Sunt multumita! Am mancat cate putin din fiecare inclusiv din dulciuri:D. Sper sa fie ok si de Revelion.

mvthebest 28 nov 2010 19:37:43

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Slabutelor voi cu ce inlocuiti prajiturile de Craciun?:-s:-s:-s

Tina 28 nov 2010 20:10:17

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Eu o sa mananc:
- sarmalute cu pui si ciuperci
- drob de pui si vita
- pui pe sticla
- peste la cuptor
- muraturi

Prajiturici facute de mine, fara zahar:
- negresa cu mere
- clatite din branza light si scortisoara
- aluat pt lipie cu magiun de Topoloveni
- dovleac copt/gutui coapte
Nimic cu zahar, cartofi, orez, faina alba. E pacat sa dau cu piciorul la ce am realizat pana acum.
Si ...
- ciocolata peste 70%cacao, fara zahar
- niste fructe de sezon in cantitati rezonabile

O sa aleg din cele de mai sus cateva si o sa am un Craciun delicios, dpdv gustativ.

mvthebest 28 nov 2010 20:59:32

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 419533)
Eu o sa mananc:
- sarmalute cu pui si ciuperci
- drob de pui si vita
- pui pe sticla
- peste la cuptor
- muraturi

Prajiturici facute de mine, fara zahar:
- negresa cu mere
- clatite din branza light si scortisoara
- aluat pt lipie cu magiun de Topoloveni
- dovleac copt/gutui coapte
Nimic cu zahar, cartofi, orez, faina alba. E pacat sa dau cu piciorul la ce am realizat pana acum.
Si ...
- ciocolata peste 70%cacao, fara zahar
- niste fructe de sezon in cantitati rezonabile

O sa aleg din cele de mai sus cateva si o sa am un Craciun delicios, dpdv gustativ.

>:D<>:D<Merci
Nici eu nu vreau ca sa dau cu piciorul peste tot. De aia ma tot gandeam ce sa-mi fac bun pentru atunci. Nu am cum sa ma uit la mama cum ea mananca x prajitura cu ff multe calorii/zahar,mai bine imi fac si eu ceva mai putin caloric si delicios:x

Mihaela1006 29 nov 2010 11:40:18

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 419490)
Slabutelor voi cu ce inlocuiti prajiturile de Craciun?:-s:-s:-s

cea mai dietetica prajitura la care ma gandesc este un pandispan cu visine la care ma gandesc sa nu mai pun si zahar... sper sa imi iasa... si o placinta cu mere la care tot asa nu pun deloc zahar, doar o condimentez cu scortisoara, o fac cu faina integrala si pun cat mai putin ulei in coca.

Tina 04 dec 2010 14:30:44

re: Slabutelor, ce mancam de Craciun?
 
Salate de fructe , varianta de iarna
- 1 portocala medie
- 1 mar ionatan
- 1/2 lingurita scortisoara
- 3 linguri de iaurt simplu
- indulcitor stevie
- nucsoara

Se maruntesc fructele , se adauga toppingul dietetic... E delicioasa!;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:21:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO