forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice pentru mese de sarbatori (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/)
-   -   Vine Pastele ! - retete dietetice (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mese-sarbatori/vine-pastele-retete-dietetice-8723.html)

marina19 31 mar 2011 11:10:17

Vine Pastele ! - retete dietetice
 
Slabutelor, vine pastele !!!
daca aveti idei de retete dietetice va invit sa le postati aici...eu am cautat pe net si nu prea am agsit nimic :(
asa ca....va astept ;;)

justbelieve 31 mar 2011 15:18:42

Re: Vine Pastele ! - retete dietetice
 
Mie imi este frica sa nu ma ingras prea mult de Paste.Pe de o parte de abia astept Pastele,Invierea,sa stam toata familia la masa,dar pe de alta parta nu vreau sa ma ingras.Stiu ca de abtinut nu o sa ma pot abtine de la pasca sau cozonac,dar daca mananc cu masura si mi-am propus sa-mi fac timp si de sport sper ca o sa fie bine.
Uite aici cateva retete din anii trecuti:)

http://forum.slabute.ro/retete-diete...aste-3169.html
http://forum.slabute.ro/retete-diete...009-a-383.html

marina19 31 mar 2011 15:38:24

Re: Vine Pastele ! - retete dietetice
 
de asta ma tem si eu..sa nu ma ingras..:-<..ar fi o prostie din partea mea sa dau cu piciorul al regim pentru ce ?! ...pentru cateva minute de placere pentru papilele mele gustative...nu stiu...mai vedem..mai e pana atunci..om trai si om vedea

AnDrAdAxl 31 mar 2011 15:59:22

Re: Vine Pastele ! - retete dietetice
 
Buna fetelor!Si eu vorbeam cu mami zilele acestea la meniul de Paste.Nu stiu daca o sa facem friptura de miel,dar eu am in cap urmatoarele retete:
-salata de vinete(vinete,ceapa,sare si ulei de masline)
-salata a la rouse cred ca ii zice(fara carne de vita)cu naut in locul cartofului.
-in loc de drob(eu nu mananc organe de nici un fel)o sa fac in forma de drob buseuri de spanac cu ou fiert in mijloc;).Ce ziceti?Mie mi-au placut foarte mult buseurile!:-X
-rulouri de pui/porc cu ciuperci si cascaval.
O sa mai fac si niste aranjamente de mezeluri mai safe din ce am de ales(muschi,sunca pui/curcan,etc),salata cred ca va fi de sezon(verde,rosii,castraveti,ridichi).Poate fac si un aranjament cu fructe micut pentru fata mai mult si pentru sot ca ii plac mult fructele.
Si o sa incerc sa fac cozonac si inca o prajitura cu fructoza.As incerca sa fac cozonac cu faina integrala:-/Oare imi iasa cozonaci sau pietroaie cum i-au iesit la mami?=))
O sa va urmaresc sa ma inspir de la voi!>:D<

GiuliaD 31 mar 2011 17:37:16

Re: Vine Pastele ! - retete dietetice
 
Cu mancarea nu o sa am probleme..dar cu dulciurile daaa :D am invatat cat de cat sa ma controlez dar totusi..
o sa-mi fac eu ceva dulce dietetic ...m-am gandit la un CheeseCake si la niste fursecuri
acum sa vad cum voi rezista in fata cozonacului proaspat scos din cuptor >:)

LicuriciColorat 31 mar 2011 17:44:48

Re: Vine Pastele ! - retete dietetice
 
Citat:

Anterior postat de GiuliaD (Post 600243)
Cu mancarea nu o sa am probleme..dar cu dulciurile daaa :D am invatat cat de cat sa ma controlez dar totusi..
o sa-mi fac eu ceva dulce dietetic ...m-am gandit la un CheeseCake si la niste fursecuri
acum sa vad cum voi rezista in fata cozonacului proaspat scos din cuptor >:)

ai grija nu cumva sa'ti faci si dietetice si sa papi si din cozonac:)))
eu zic ca nu e mare bai daca papi putin cozonac,eventual faci unu cu fructoza daca chiar vrei:),chessecakeul suna bine:x

GiuliaD 31 mar 2011 17:58:18

Re: Vine Pastele ! - retete dietetice
 
o sa gust si eu din el..dar nu voi manca () cantitati mari..oricum imi place doar cald :P
nu am pretentia sa slabesc in perioada aia ci doar sa ma mentin

justbelieve 31 mar 2011 18:07:45

Re: Vine Pastele ! - retete dietetice
 
Asta vreau si eu,sa ma mentin.Ca de slabit nici nu se pune problema..
Eu sigur nu rezist in fata dulciurilor de Paste,ma cunosc foarte bine si din pacate nu pot rezista nici cozonacului nici celor 3 feluri de pasca pe care le face mama :))

marina19 31 mar 2011 19:04:39

Re: Vine Pastele ! - retete dietetice
 
Citat:

Anterior postat de GiuliaD (Post 600243)
Cu mancarea nu o sa am probleme..dar cu dulciurile daaa :D am invatat cat de cat sa ma controlez dar totusi..
o sa-mi fac eu ceva dulce dietetic ...m-am gandit la un CheeseCake si la niste fursecuri
acum sa vad cum voi rezista in fata cozonacului proaspat scos din cuptor >:)

hhm..suna bine cheescake`ul si fursecurilee =p~
vreau si eu retetele ;;)
>:D<

jessik 31 mar 2011 23:08:33

Re: Vine Pastele ! - retete dietetice
 
ehe.. eu nu voi gati nimic, ca nu sunt in romania. o sa mananc doar putin la niste romani, dar cat poti manca la o masa.. asa ca o sa gust din toate. ce ma intereseaza. ca eu nu ma apuc acuma sa gatesc, ca si asa sotul e ptretentios. si ne facem pofta si gata.
nu am stress
eu va zic sa mancati din toate ca dupa aia de craciun mai mancati asa bunatati.
oricum dupa reveniti la mancatul sanatos. dc sa te abtii sa vezi bucatele si sa inghiti in sec.si oricum mancarea de pasti nu e asa multa si grasa ca de craciun


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:40:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO