forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de panificatie si patiserie (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-panificatie-patiserie/)
-   -   Covrigi cu susan si mac (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-panificatie-patiserie/covrigi-susan-mac-10484.html)

andra_aly 26 oct 2011 18:27:57

Covrigi cu susan si mac
 
2 ataşament(e)
Ataşament 8916Ataşament 8917

Ingrediente:
  • faina - 500 gr
  • un ou
  • sare
  • susan
  • mac
  • drojdie - daca puneti de aceea poaspata, atunci cam 25 gr. eu am pus la pliculet , deci 1 plic de 7 gr. (cele la plic sunt diferite asa ca e bine sa urmati instructiunile de pe pliculet)
  • ulei de masline - jumate de pahar din acela micut, de plastic. puteti folosi si ulei de floarea soarelui;) la mine a fost 30 ml
  • lapte , 250 ml
  • unt (nu este obligatoriu) , 30-40 gr.

Se cerne faina, se face o adancitura iar acolo in mijloc se pune drojdia dizolvata in putina apa calduta, apoi laptele caldut in care am topit untul si o lingura de sare. se framanta un aluat elastic.
Se adauga uleiul apoi se framanta bine pana nu se mai lipseste deloc de maini. si se las la dospit la loc cadut pana creste vizibil coca:D
Dupa ce s-a dospit aluatul, modelam covrigii cum vrem. rotunzi, in opturi, impletiti, subtiri, mai grosuti, etc..

Ii lasam la dospit inca 10-15 minute asa modelati.
Intre timp punem o oala cu apa la fiert si pe rand oparim covrigii cate 1-2 minute fiecare.
Apoi ii asezam in tava, cu hartie de copt dedesubt. ungem cuvrigii cu ou, cu ajutorul unei pensule, prasaram cu sare, apoi susan si mac, dupa preferinta.
se da la cuptor cam 20-25 min pana se rumenesc. daca e nevoie ii intoarcem pe partea cealalta. eu nu i-am intors.
Si uite asa...am facut eu covrigi in Italia:D :P

Sabine_28 26 oct 2011 19:10:33

Re: Covrigi cu susan si mac
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 828145)
Ataşament 8916Ataşament 8917

Ingrediente:
  • faina - 500 gr
  • un ou
  • sare
  • susan
  • mac
  • drojdie - daca puneti de aceea poaspata, atunci cam 25 gr. eu am pus la pliculet , deci 1 plic de 7 gr. (cele la plic sunt diferite asa ca e bine sa urmati instructiunile de pe pliculet)
  • ulei de masline - jumate de pahar din acela micut, de plastic. puteti folosi si ulei de floarea soarelui;) la mine a fost 30 ml
  • lapte , 250 ml
  • unt (nu este obligatoriu) , 30-40 gr.

Se cerne faina, se face o adancitura iar acolo in mijloc se pune drojdia dizolvata in putina apa calduta, apoi laptele caldut in care am topit untul si o lingura de sare. se framanta un aluat elastic.
Se adauga uleiul apoi se framanta bine pana nu se mai lipseste deloc de maini. si se las la dospit la loc cadut pana creste vizibil coca:D
Dupa ce s-a dospit aluatul, modelam covrigii cum vrem. rotunzi, in opturi, impletiti, subtiri, mai grosuti, etc..

Ii lasam la dospit inca 10-15 minute asa modelati.
Intre timp punem o oala cu apa la fiert si pe rand oparim covrigii cate 1-2 minute fiecare.
Apoi ii asezam in tava, cu hartie de copt dedesubt. ungem cuvrigii cu ou, cu ajutorul unei pensule, prasaram cu sare, apoi susan si mac, dupa preferinta.
se da la cuptor cam 20-25 min pana se rumenesc. daca e nevoie ii intoarcem pe partea cealalta. eu nu i-am intors.
Si uite asa...am facut eu covrigi in Italia:D :P

Yummy, ce bine arata, imi ploua in gura :))
O sa fac si eu, dar cand ajung la mentinere :D
Pup

andra_aly 26 oct 2011 21:26:13

Re: Covrigi cu susan si mac
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 828192)
Yummy, ce bine arata, imi ploua in gura :))
O sa fac si eu, dar cand ajung la mentinere :D
Pup

Nu va luati de mine, ci de Slabuta. ea era curioasa de reteta:D
Eu am facut dar nu am papat decat unul rotund si destul de mic si altul de ala subtire - ce a iesit crocant;)
sunt tare buni...dar voi ca aveti covrigi la toate colturile, nu mi tebuie sa va mai chinuiti. stiu euce zic, aia am mancat in vara cat am fost in Ro :">
Bine, mai sanatos e ceva facut cu manuta ta:)

kika9 27 oct 2011 08:49:49

Re: Covrigi cu susan si mac
 
E multe calorie ? ;;):P
Ca acu ca ai pus vrea si kika :D, pot nu? E ptr diata da? ;;);)

Arata super Andruca, poate daca fac cu integrala si apa poate-poate :>

andra_aly 27 oct 2011 10:20:07

Re: Covrigi cu susan si mac
 
Citat:

Anterior postat de kika9 (Post 828740)
E multe calorie ? ;;):P
Ca acu ca ai pus vrea si kika :D, pot nu? E ptr diata da? ;;);)

Arata super Andruca, poate daca fac cu integrala si apa poate-poate :>

Pai sunt destule...nu am calculat ca nu la toate am cantarit. nu e chiar de dieta:P dar asa de pofta unul in weekend merge:D
Poti sa il faci si dietetic. nu mai pui unt, ulei pui doar la sfarsit, inainte sa ii bagi la cuptor ii ungi putin.
si oul il poti elimina.

koryna83 27 oct 2011 10:25:03

Re: Covrigi cu susan si mac
 
eu ma bucur ca a-i postat reteta ca poate asa fac si eu. chiar daca nu sunt la mentinere nu o fi foc daca mananc unul si apoi restul zilei ma incadrez in nr de kcal caci eu tin hipocalorica.
am mancat unul si cand am fost acasa. am mancat un covrig cald cu lapte sana:"> si a fost mmmmm.....yammy
poate ptr cei din Romania li se pare o prostie dar noi care traim in afara intelegem........ iti lipsesc cele mai banale lucruri cum ar fi un covrig, o eugenie, o legatura de marar proaspat...........s.a.m.d

kika9 27 oct 2011 10:26:31

Re: Covrigi cu susan si mac
 
Capitto!!! :-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*

andra_aly 27 oct 2011 10:42:14

Re: Covrigi cu susan si mac
 
Corina, tu nu ai magazin romanesc pe acolo? eu da:D dar covrigi calzi nu sunt:)) de aia visez de ceva vreme:|
sambata trebuia sa fac dar am zis ca mai aman. iar duminica dimineata m-am trezit din pat si m-am apucat.:P
Normal ca nu este nimic...important e sa nu mananci 10;))

kika9 27 oct 2011 13:28:15

Re: Covrigi cu susan si mac
 
Sa va zic ... sa nu va zic .... :-s:-s:-s
Acasa ajunsa toate bune si frumoase in prima saptamana, in a doua criza de timp si-a spus cuvantul, am zis sa luam MD pe colt :> acolo unde este o patiserie cu covrigi vanilati proapeti si fierbinti ... moooaaamaaa si cand am dat de gust--------------------------------------------------------- s-a rupt filmul. Erau acolo si cabanosi inveliti in acelasi aluat dulce si pufos :((:((:((:(( iar ca si cum asta nu era suficient, alaturi erau si eclere, savarine etc prospete asa cum numai la noi gasesti... restul cred ca il imaginati :">:">:">:">:">

Poate daca invat sa fac nu mai dau iama la din astea, iar facute in casa controlez cantitati, etc. in mod mai dietetic, sper eu ...

koryna83 28 oct 2011 12:58:01

Re: Covrigi cu susan si mac
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 828914)
Corina, tu nu ai magazin romanesc pe acolo? eu da:D dar covrigi calzi nu sunt:)) de aia visez de ceva vreme:|
sambata trebuia sa fac dar am zis ca mai aman. iar duminica dimineata m-am trezit din pat si m-am apucat.:P
Normal ca nu este nimic...important e sa nu mananci 10;))

am si eu un magazin romanesc in care gasesti aproape orice, numai covrigi nu sunt (in afara de cei micuti la pungi)
covrigul impletit cald:"> cu putin mac pe deasupra.......:D.......yammy


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:35:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO