forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de panificatie si patiserie (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-panificatie-patiserie/)
-   -   Paine proteica (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-panificatie-patiserie/paine-proteica-890.html)

Slabuta 21 iul 2009 18:33:42

Paine proteica
 
Painea proteica

  1. 1 cana apa calda
  2. 1 lingura de drojdie uscata
  3. 1/2 lingurita sare
  4. 1 lingurita zahar
  5. 1/2 lingurita otet de mere
  6. 1/2 cana de faina de soia
  7. 1/4 cana faina de gluten
  8. 1 1/2 cana de faina de grau integrala
  • Turnati apa in castron, presarati drojdia uscata peste apa si lasati-o pana se dizolva, cam 5 minute, adaugati sarea, zaharul, otetul de mere si amestecati bine, pe urma incorporati treptat faina de soia si de gluten, apoi cea de grau integral, amestecati incet, cand aluatul se intareste si nu se mai lipeste de castron, presarati putina faina pe o planseta si puneti aluatul pe ea
  • framantati-l vreo 5 minute pana devine elastic
  • luati o forma de paine de teflon, puneti aluatul in ea, acoperiti-o cu un servet si puneti-o la loc cald (2-3 ore)
  • preincalziti cuptorul la 165 C si coaceti painea cam 1 ora

Liviutzza 27 ian 2010 23:25:49

Re: Paine proteica
 
Slabuto ai facut vreodata painea asta?E gustoasa?Cate calorii are?sau nu ai socotit?>:D<

Slabuta 27 ian 2010 23:32:34

Re: Paine proteica
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 72722)
Slabuto ai facut vreodata painea asta?E gustoasa?Cate calorii are?sau nu ai socotit?>:D<

Paine asta o aveam scrisa in agenda mea din "tinerete" :))
Atunci am facut-o, dar cine a stat sa numere calorii, nici nu prea stiam ce-i cu ele. :))

Liviutzza 27 ian 2010 23:33:16

Re: Paine proteica
 
dar era gustoasa?sa stiu daca o incerc sau nu:D

Slabuta 27 ian 2010 23:36:42

Re: Paine proteica
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 72725)
dar era gustoasa?sa stiu daca o incerc sau nu:D


Livi a fost acum 6 ani :D Tu crezi ca eu mai tin minte. :))
Eu zic ca a fost buna. De obicei daca un fel de mancare e prost il tin minte :d

deadcountess 26 dec 2011 23:19:16

Re: Paine proteica
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 15981)
Painea proteica

  1. 1 cana apa calda
  2. 1 lingura de drojdie uscata
  3. 1/2 lingurita sare
  4. 1 lingurita zahar
  5. 1/2 lingurita otet de mere
  6. 1/2 cana de faina de soia
  7. 1/4 cana faina de gluten
  8. 1 1/2 cana de faina de grau integrala
  • Turnati apa in castron, presarati drojdia uscata peste apa si lasati-o pana se dizolva, cam 5 minute, adaugati sarea, zaharul, otetul de mere si amestecati bine, pe urma incorporati treptat faina de soia si de gluten, apoi cea de grau integral, amestecati incet, cand aluatul se intareste si nu se mai lipeste de castron, presarati putina faina pe o planseta si puneti aluatul pe ea
  • framantati-l vreo 5 minute pana devine elastic
  • luati o forma de paine de teflon, puneti aluatul in ea, acoperiti-o cu un servet si puneti-o la loc cald (2-3 ore)
  • preincalziti cuptorul la 165 C si coaceti painea cam 1 ora

Oare cu ce as putea inlocui faina de soia :-/

sherpika 26 dec 2011 23:36:55

Re: Paine proteica
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 884166)
Oare cu ce as putea inlocui faina de soia :-/

Poti inlocui cu faina integrala de grau, secara, spelta sau cu tarate, de ce nu? :) Sau faina de hrisca, desi eu una, recunosc, nu sunt mare fan, sau cu faina de amarant, ovaz sau naut. Cred ca orice combinatie merge si oricum, nu are ce sa iasa rau. Toate sunt sanatoase ;)

deadcountess 27 dec 2011 00:13:34

Re: Paine proteica
 
Citat:

Anterior postat de sherpika (Post 884169)


Poti inlocui cu faina integrala de grau, secara, spelta sau cu tarate, de ce nu? :) Sau faina de hrisca, desi eu una, recunosc, nu sunt mare fan, sau cu faina de amarant, ovaz sau naut. Cred ca orice combinatie merge si oricum, nu are ce sa iasa rau. Toate sunt sanatoase ;)

Ma gandeam la un inlocuitor cat mai low-carb :-/ Dar nu ma prea pricep la faina :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:32:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO