forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de panificatie si patiserie (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-panificatie-patiserie/)
-   -   Strudel dietetic si delicios cu mere (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-panificatie-patiserie/strudel-dietetic-delicios-mere-3224.html)

VentoFreddo 22 mar 2010 00:49:46

Strudel dietetic si delicios cu mere
 
9 ataşament(e)
Gata strudelul meu, a iesit o minunatie ca aspect si miros:P, da acu e prea tarziu sa guste sotzu asa ca..verdictul maine;;)
Pana atunci am facut poze cu toti pasii retetei..in canutza de portelan care se vede la urma e sucul strans de la scurs pt cine prefera mai insiropat:D

VentoFreddo 22 mar 2010 01:09:17

Re: Strudel dietetic si delicios cu mere
 
Reteta:
3 mere mari golden curatate de coaja si seminte-785 gr
stafide-30 gr
zaharbrun(optional ca iese si fara)-1 lingura
ulei de floarea soarelui-o lingura
Se taie cubulete merele si se calesc intr-o tigaie de teflon cu o lingura ulei, una zahar si jumatate pahar apa pana se ingalbenesc si inmoaie bine, se stinge focul, se amesteca cu stafidele, se scurg intr-o strecuratoare(eu am pus strecuratoarea peste un castron, asa am pastrat sucul care s-a scurs), se lasa sa se raceasca bine, altfel se inmoaie foaia si se rupe.Cand sunt reci se intinde foaia, se intind merele deasupra, se ruleaza, se fac 3 taieturi, se baga in cuptorul incalzit cca 20 -25 min la 180 de grade.Se scoate si se pudreaza cu zahar vanilat(optional) cand e calda.SE stropeste cu siropul scurs(pt cine vrea-eu nu vreau)

Din aceste ingrediente mi-a iesit un strudel de 834 gr, care avea 1944 calorii.Deci 100 gr=233 calorii, daca il taiem in 8 felii , o felie va avea 104.25 cal:D, deci merge ca dulce dietettic..daca ne oprim doar la o feliutza:))

Slabuta 22 mar 2010 02:06:21

Re: Strudel dietetic si delicios cu mere
 
Emilia ai pus in calcul si foile?

Sabine_28 22 mar 2010 09:35:58

Re: Strudel dietetic si delicios cu mere
 
Aoleu, ce bine arata, Emilia!@-)@-)@-)
Ce zici, merge si cu faina integrala? Eu o sa-mi fac, dar abia la mentinere, nu acum!:D

>:D<

VentoFreddo 22 mar 2010 19:56:13

Re: Strudel dietetic si delicios cu mere
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 125033)
Emilia ai pus in calcul si foile?

Da slabu, am pus si foile in calcul..

ali_lumi 22 mar 2010 20:01:32

Re: Strudel dietetic si delicios cu mere
 
Vaii....
arata senzational=P~

VentoFreddo 22 mar 2010 20:06:15

Re: Strudel dietetic si delicios cu mere
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 125124)
Aoleu, ce bine arata, Emilia!@-)@-)@-)
Ce zici, merge si cu faina integrala? Eu o sa-mi fac, dar abia la mentinere, nu acum!:D

>:D<

Da, eu zic ca merge, nu vad de ce nu..

Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 125744)
Vaii....
arata senzational

ms, A,li, sa vezi ce bun a iesit la gust..=P~

iirriinnuuccaa 04 dec 2010 15:32:13

Re: Strudel dietetic si delicios cu mere
 
Mai trebuia sa pui o fotografie cu sectiunea :)

Oricum, arata foarte bine, banuiesc ca e si delicios
Multumiri pentru reteta! >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:41:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO