forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de paste si pizza (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-paste-pizza/)
-   -   Cuscus (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-paste-pizza/cuscus-12270.html)

Lauragirl 20 apr 2013 06:44:50

Cuscus
 
Buna fetelor,ma gandeam sa fac la pranz o salata de cuscus si legume,asa ca am cautat pe net sa vad cum se prepara corect dar nu am gasit nimic concret:( Poate ma ajutat voi:)

ieucumine 20 apr 2013 08:05:34

Re: Cuscus
 
Citat:

Anterior postat de Lauragirl (Post 1253212)
Buna fetelor,ma gandeam sa fac la pranz o salata de cuscus si legume,asa ca am cautat pe net sa vad cum se prepara corect dar nu am gasit nimic concret:( Poate ma ajutat voi:)


Pai pui niste apa la fiert, si cand clocoteste, torni cus-cus si il lasi vreo 5 minute. Il gusti si tu si vezi daca a fiert sau nu:)

Slabuta 20 apr 2013 09:28:50

Re: Cuscus
 
Citat:

Anterior postat de Lauragirl (Post 1253212)
Buna fetelor,ma gandeam sa fac la pranz o salata de cuscus si legume,asa ca am cautat pe net sa vad cum se prepara corect dar nu am gasit nimic concret:( Poate ma ajutat voi:)

Couscous cu menta, “Slabuta” - Slabuta.ro

simonet 22 apr 2013 12:51:09

Re: Cuscus
 
Buna dragelor!!
Eram curioasa si eu cum se gateste acest cucus pt ca am cumparat insa nu am gasit o reteta care sa ma incante!!

Ieucumine asta stiam si eu, ideea e de combinatii de legume. ca se fierbe nu mi se pare o idee excelenta! tu ai mancat doar fiert? ti-a placut?:P

Slabuta mie nu imi place menta, asa ca voi sari cu regret peste reteta de cuscus cu menta!

Lauragirl 22 apr 2013 13:25:54

Re: Cuscus
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 1253723)
Buna dragelor!!
Eram curioasa si eu cum se gateste acest cucus pt ca am cumparat insa nu am gasit o reteta care sa ma incante!!

Ieucumine asta stiam si eu, ideea e de combinatii de legume. ca se fierbe nu mi se pare o idee excelenta! tu ai mancat doar fiert? ti-a placut?:P

Slabuta mie nu imi place menta, asa ca voi sari cu regret peste reteta de cuscus cu menta!

La asta ma gandeam si eu despre niste combinatii cu cuscus,L-am facut azi(fiert) si am mancat cu piept de pui la gratar si mi-a placut,era ceva gen orez:D

otiliaa 22 apr 2013 13:36:59

Re: Cuscus
 
Eu il fac cu legume(dovlecei,vanata,ceapa,)trase in tigaie cu putin ulei,cand sunt gata le mestec cu cuscus-ul (deja umflat).Ne place tare mult :)...

simonet 22 apr 2013 14:47:37

Re: Cuscus
 
Cam asa am inteles si eu din retetele de pe net, ca se face ca pilaful, cu legume.
Eu pt astazi am mancare dar o sa incerc si eu maine sa fac.
Nu pare greu si e o varianta pt meniurile de are eu m-am saturat:)
Multumesc.

simonet 29 apr 2013 10:38:34

Re: Cuscus
 
Buna!
Am facut cucus.
l-am fiert in apa cu sare.
separtat am calit legume: pastai, mazare, morcov, etc, apoi am pus un pic de apa sa se fiarba bine, am pus condimente, piper, curry, sare, apoi am pus cuscusul fiert in tigaia in care am calit legumele si le-am mai tinut 2 min pe plita.
a fost bun, seamana cu pilaful, si sotului meu i-a placut!

Lauragirl 29 apr 2013 13:30:02

Re: Cuscus
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 1256029)
Buna!
Am facut cucus.
l-am fiert in apa cu sare.
separtat am calit legume: pastai, mazare, morcov, etc, apoi am pus un pic de apa sa se fiarba bine, am pus condimente, piper, curry, sare, apoi am pus cuscusul fiert in tigaia in care am calit legumele si le-am mai tinut 2 min pe plita.
a fost bun, seamana cu pilaful, si sotului meu i-a placut!

mmmm...si suna delicios!:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:45:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO