forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de paste si pizza (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-paste-pizza/)
-   -   Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-paste-pizza/paste-gen-cannelloni-cuptor-umplute-carne-6896.html)

andra_aly 29 oct 2010 18:02:15

Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
4 ataşament(e)
Ingrediente:
  • Paste gen cannelloni. eu am folosit mai scurte: Paste Paccheri
  • Pasta pulpa de rosii
  • Parmezan
  • oua
  • carne macinata(eu am folosit de vita ca e mai slaba ca cea de porc)
  • pesmet
  • ulei
  • sare
  • ceapa
Se toaca marunt o bucatica de ceapa(mie nu imi place foarte multa caci apoi imi cade rau la stomacel:() si se pune la calit in tigaie cu putin ulei. Apoi se adauga carnea si se lasa cu capacul pus pana isi lasa putin suc.Se ia capacul si se lasa la pe foc pana cand a scazut acel suc. se adauga sosul de rosii si se lasa pe foc cu capacul pus 5 min apoi se ia capacul simai lasam pentru inca 5 minute aprox. Se adauga sare dupa gust:)
Cand acest "sos" este gata, putem sa umplem fiecare pasta pe rand si o asezam intr-o tava(eu am pus intr-un vas de yena). Facem un strat cu paste umplute, apoi acoperim cu putin sos de rosii(din acela simplu, fara carne. ) , presaram putin pesmet si putin parmezan.
Apoi mai facem un strat de paste umplute si aceeasi chestie si pentru acest strat. doar ca deasupra , presaram si putin ou batut.
eu am pus numai unul , dar putem nici sa nu punem.
Apoi lasam la cuptor pana cand se rumeneste putin:)
Pofta buna:)

Ataşament 5705Ataşament 5706Ataşament 5707Ataşament 5708

VentoFreddo 29 oct 2010 18:10:53

Re: Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
:xfelicitari, esti o gospodina desavarsita, zici ca sunt lasagne:x:)
:-*

ali_lumi 29 oct 2010 18:14:54

Re: Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
Vai andra ! arata criminal:)) abea am mancat si sunt full, dar nu as refuza o portie din pastele tale :P

andra_aly 29 oct 2010 18:19:07

Re: Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
Eu de abia astept sa pap:D Ms fetele. imi pare rau ca nu am cuptor:( ca le-am facut la microunde:( bine... are functia combinata(micro+grill) , dar totusi nu ies ca la cuptorul traditional:x

ali_lumi 29 oct 2010 18:30:08

Re: Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
ai idee cam cate calorii ar avea :D?
ps- oricum arata bine ":>

andra_aly 29 oct 2010 18:36:00

Re: Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 384690)
ai idee cam cate calorii ar avea :D?
ps- oricum arata bine ":>

Hai ca o sa fac un calcul aproximativ:):D
Ca m-am grabit sa termin inainte sa ajunga mama. si n-am mai stat la cantarit tot.

ali_lumi 29 oct 2010 18:45:20

Re: Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
Eh stai linistita nu le mai calcula, intrebam ca idee ca oricum cred ca au ceva calorii la suta de gr.

andra_aly 29 oct 2010 18:50:01

Re: Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 384701)
Eh stai linistita nu le mai calcula, intrebam ca idee ca oricum cred ca au ceva calorii la suta de gr.

Cred ca au cam 200 kcal:) aproimativ. am calculat asa in mare:P

andra_aly 29 oct 2010 18:54:18

Re: Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
Ce ma calculat eu acolo mi-a iesit cam 2500 kcal:D sper sa nu fii gresit. dar si 3000 sa aiba imi iasa numai 180 si ceva calorii:-/ cred ca am gresit eu:P
dar s-ar putea sa fie si asa, ca am pus mult sos de rosii. 750 gr:D si pastele au avut doar 250 gr:) carnea cam 600 gr:)

Livia89 29 oct 2010 21:54:18

Re: Paste (gen cannelloni) la cuptor umplute cu carne
 
pup, Andra :-*
asta era "bomba" de care mi-ai zis tu azi? :)) ma asteptam la o praji mai speciala, cum mai faceai tu :P

te refereai la faptul ca se combina paste cu carne? :) eh, lasa, sunt sigura ca poti face o exceptie, la cat de bine arata =P~

cu moderatie, sunt sigura ca se accepta

bv pt reteta >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:20:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO