forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de paste si pizza (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-paste-pizza/)
-   -   Pizza mamaliga - reteta italiana (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-paste-pizza/pizza-mamaliga-reteta-italiana-6354.html)

andra_aly 19 sep 2010 22:33:17

Pizza mamaliga - reteta italiana
 
Ingrediente :
pentru mamamliga :
  • 1 cana de malai
  • 3 cani apa
  • un virf de lingurita de sare grunjoasa
pentru sos :
  • Sos de rosii de la borcan(cu ceapa si busuioc)
  • mozzarella
  • Parmezan sau alt cascaval (optional )
Pregatim mamaliga fiecare dupa cum ii place
Cind mamaliga este gata o varsati intr-o tava de Jenna /Pirex sau pe o tava sau un fund de lemn acoperite cu hirtie de copt. Nivelati si lasati sa se raceasca apoi taiati discuri cu forma speciala de taiat pasta sau cu un pahar . Puneti discurile intr-o tava cu hirtie de copt si pe fiecare dintre ele asezati pulpa de rosii. Lasati al cuptorul gata incalzit si la temperatura maxima 2-3 minute timp in care taiati cuburi cit mai mici mozzarella si radeti cascavalul. Scoateti tava si pe fiecare disc asezti cuburi de mozzarella, apoi suprapuneti discurile cite 3 ca sa formati turnuri dar nu foarte inalte. Presarati cascaval / parmezan si puneti din nou la cuptor la foc mare numai pina cind brinza se topeste si mamamliga se rumeneste putin pe margini ....

Serviti calda ornata cu frunze de busuioc .
Pofta Buna:)
http://3.bp.blogspot.com/_TBRvwpGvmW...+611picnik.jpg

sursa: lacucinadicrista.blogspot.com

andra_aly 20 sep 2010 11:06:33

Re: Pizza mamaliga - reteta italiana
 
Mie nu imi place mamaliga, dar chiar vreau sa incerc:D ca arata tare bine:x

CezaraCezarului 20 sep 2010 12:03:38

Re: Pizza mamaliga - reteta italiana
 
Chiar arata extraordinar, imi cam ploua in gura. :)) Tu poti sa incerci oricand Andra, eu deocamdata mananc doar pixelii de pe monitor, la mentinere atentez si eu la mamaliga-pizza sau pizza-mamaliga.

>:D<

andra_aly 20 sep 2010 12:04:52

Re: Pizza mamaliga - reteta italiana
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 335046)
Chiar arata extraordinar, imi cam ploua in gura. :)) Tu poti sa incerci oricand Andra, eu deocamdata mananc doar pixelii de pe monitori, la mentinere atentez si eu la mamaliga-pizza sau pizza-mamaliga.

>:D<

Di, dar si la dieta se poate:) important este sa papi una mica asa:P nu e tragedie:D
asa , un rasfat de, duminica;;)

CezaraCezarului 20 sep 2010 12:08:15

Re: Pizza mamaliga - reteta italiana
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 335047)

Di, dar si la dieta se poate:) important este sa papi una mica asa:P nu e tragedie:D
asa , un rasfat de, duminica;;)

Eheee, stiu ca se poate manca una mica, dar POT eu sa mananc doar una si dupa sa trag fermoarul gurii? Mai ales ca daca pregatesc in casa, doar eu mananc, ai mei nu se ating de lucruri care nu au carne si ulei pe ele. :-j

Niciun rasfat de duminica, rasfat la 69 de kilograme! :)) Ma port cu mine ca-n armata, dar altfel o iau pe aratura. :D

Oricum, o reteta de tinut minte.

Slabuta 27 sep 2010 10:32:16

Re: Pizza mamaliga - reteta italiana
 
Vai, cum arata :((
Fug de aici ca nu am voie asa ceva 2 saptamani :D

andra_aly 30 sep 2010 23:50:29

Re: Pizza mamaliga - reteta italiana
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 343868)
Vai, cum arata :((
Fug de aici ca nu am voie asa ceva 2 saptamani :D

Hai ca trec repede 2 saptamani:P si apoi te poti rasfata macar o data:D eu nu prea le am cu mamaliga, dar arata tare bine;;) o sa incerc si eu. in cel mai rau caz, papa altcineva:))

Seleena 09 feb 2012 09:00:45

Re: Pizza mamaliga - reteta italiana
 
ce bine arata mi-ai facut o pofta :x

andra_aly 15 feb 2012 22:17:16

Re: Pizza mamaliga - reteta italiana
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 931135)
ce bine arata mi-ai facut o pofta :x

Din cand in cand...merge sa iti faci pofta. cu simnt, binenteles:D

nicoleta100 15 feb 2012 23:25:10

Re: Pizza mamaliga - reteta italiana
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 940540)

Din cand in cand...merge sa iti faci pofta. cu simnt, binenteles:D

arata ............wow.........super bine!!!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:11:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO