forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de salate (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-salate/)
-   -   Salata bulgareasca (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-salate/salata-bulgareasca-277.html)

Roxie 28 mar 2009 18:14:47

Salata bulgareasca
 
In primul rand vreau sa salut pe toti membrii acestui forum>:D<. Sunt noua aici si sper sa ma primiti in mica voastra comunitate;;)

Asa...sa va povestesc despre salata mea favorita pe care o consum cam de trei ori pe saptamana. Cred ca toti o cunoasteti si ati savurat-o cel putin o data. Salata Bulgareasca

http://i320.photobucket.com/albums/n...ulgareasca.jpg

Timp de preparare:
15 min
Ingrediente:
rosii, castraveti, ardei gras, brinza, oua, masline, salata verde, jumatate de lamaie stoarsa, o lingura de ulei de masline
Mod de preparare:
Se curata castravetii, se taie rosiile cuburi, se taie ardeiul gras, se rupe salata verde. Se pun intr-un bol, deasupra se pune sunca presata, se orneaza cu brinza rasa, ou fiert si masline. Se pune sare, piper dupa gust. De asemenea puteti stoarce o jumatate de lamaie pentru gust/ inlocuieste eficient otetul si se adauga si o lingura de ulei de masline extravirgin. Se serveste rece. Pofta buna!:)



Sunteti liberi sa adaugati cam ce doriti in salata. De exemplu puteti adauga cascaval, crochete, se poate inlocui salata verde cu varza, lamaia cu sosul vinegreta etc. Eu prefer sa o mananc mai light, fara otet, crochete si cascaval!:P

Slabuta 28 mar 2009 21:46:38

Citat:

Anterior postat de Roxie (Post 2089)
In primul rand vreau sa salut pe toti membrii acestui forum>:D<. Sunt noua aici si sper sa ma primiti in mica voastra comunitate;;)

Asa...sa va povestesc despre salata mea favorita pe care o consum cam de trei ori pe saptamana. Cred ca toti o cunoasteti si ati savurat-o cel putin o data. Salata Bulgareasca

http://i320.photobucket.com/albums/n...ulgareasca.jpg

Timp de preparare:
15 min
Ingrediente:
rosii, castraveti, ardei gras, brinza, oua, masline, salata verde, jumatate de lamaie stoarsa, o lingura de ulei de masline
Mod de preparare:
Se curata castravetii, se taie rosiile cuburi, se taie ardeiul gras, se rupe salata verde. Se pun intr-un bol, deasupra se pune sunca presata, se orneaza cu brinza rasa, ou fiert si masline. Se pune sare, piper dupa gust. De asemenea puteti stoarce o jumatate de lamaie pentru gust/ inlocuieste eficient otetul si se adauga si o lingura de ulei de masline extravirgin. Se serveste rece. Pofta buna!:)



Sunteti liberi sa adaugati cam ce doriti in salata. De exemplu puteti adauga cascaval, crochete, se poate inlocui salata verde cu varza, lamaia cu sosul vinegreta etc. Eu prefer sa o mananc mai light, fara otet, crochete si cascaval!:P

Te salutam Roxie! :)
Te primim cu bratele deschise, suntem o comunitate inca tinera, si in formare, in viitorul apropiat cu siguranta vom fi mai multi. :)

Iti multumim pentru aceasta salata. Si eu sunt fan al acestui fel de mancare, ce-i drept nu o mananc de 3 pe saptamana aceasta salata, dar o data pe luna sigur. :D
Te mai asteptam sa mai stam la vorba si sa ne mai impartasesti din retetele tale. :)

Roxie 29 mar 2009 15:22:45

Multumesc pentru vorbele frumoase;;) esti o dulce si imi place la nebunie site-ul tau!:D Am sa ma mai gandesc la retete, dar sincer nu prea gatesc. Consum mai mult crud si cat mai simplu: legume, fructe, carne de pui, peste, iaurt si lapte degresat. Nici timp nu am asa ca mai tot timpul salatele si gratarul facut simplu ma salveaza. Din pacate incep sa ma cam satur de atat de multa lipsa de varietate:(

Slabuta 29 mar 2009 15:35:10

Citat:

Anterior postat de Roxie (Post 2215)
Multumesc pentru vorbele frumoase;;) esti o dulce si imi place la nebunie site-ul tau!:D Am sa ma mai gandesc la retete, dar sincer nu prea gatesc. Consum mai mult crud si cat mai simplu: legume, fructe, carne de pui, peste, iaurt si lapte degresat. Nici timp nu am asa ca mai tot timpul salatele si gratarul facut simplu ma salveaza. Din pacate incep sa ma cam satur de atat de multa lipsa de varietate:(

Merci si tie pentru cuvintele de lauda :"> Ma stradui sa ajut cat mai multa lume. :) Si sunt sigura ca imi va reusi. :)
Te cred ca te cam plictisesti de la mancarea asta, sa mananci acelasi lucru zilic devine foarte frustrant si obositor. :(

Pacat ca nu ai mai mult timp sa iti gatesti tot felul de chestii dietetice, sunt atat de multe retete gustoase incat uiti ca tii regim. :) Macar in week-end gateste-ti cate ceva bun, nu as vrea sa renunti. :( Uite iti recomand o reteta, este pur si simplu dementiala.

iei o tava, o tapetezi cu folie din aluminiu, primul strat sunt morcovii taiati rondele, deci intinzi ca pe un covor morcovii cat sa acopere fundul si inaltimea sa fie de 2 degete, next iei ceapa taiata rondele, si la fel intinzi un covor, pe urma tai rosii rondele iar un covor intr-un strat doar, next felii de peste (preferabil salau, cod) si ultimul strat iar rondele de rosii si totul uns cu smantana, nu trebuie multa, asa cat sa se faca un sos in care se vor coace toate acestea ingrediente. a bineinteles intre straturi sare si piper, sau alte condimente, patrunjel, etc.
dap, si se da la cuptor pt vreo 45 minute, iese ceva nemaipomenit, ca o tarta, smantana va forma cu sucul din rosii si morcovi un sos dulcic si tare bun. e un fel de lasagna daca fac o comparatie.

Roxie 29 mar 2009 15:37:49

Ce bine suna!!!! Multumesc mult de recomandare. Chiar am sa o incerc weekend-ul viitor>:D<:-*

Slabuta 29 mar 2009 15:44:17

Citat:

Anterior postat de Roxie (Post 2222)
Ce bine suna!!!! Multumesc mult de recomandare. Chiar am sa o incerc weekend-ul viitor>:D<:-*

Cu placere, este una din retetele mele preferate. [*fericit*]


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:24:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO