forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de salate (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-salate/)
-   -   Salata italiana dietetica (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-salate/salata-italiana-dietetica-2242.html)

VentoFreddo 15 ian 2010 19:29:18

Salata italiana dietetica
 
Salata de piept de pui cu paste
Ingrediente reteta
400 g paste (spirale), de preferat in 3 culori, 1 piept de pui, o cutie de porumb dulce, o cutie mica de mazare, 3-4 linguri de maioneza, 1 cutie (200 g) de iaurt cremos
Mod de preparare (timp estimat: 20 min, complexitate: redusa)
Se pun pastele la fiert in apa clocotita, cu sare sau vegeta. Dupa ce au fiert, se scurg si se pun in vasul in care se va prepara salata. Intre timp, se taie cubulete mici pieptul de pui si se prajeste in ulei sau unt, cu vegeta si piper. Cand este gata, se scurge si se rastoarna in vasul de salata. Se adauga mazarea si porumbul, maioneza si iaurtul, piper si, daca mai este nevoie, sare si se amesteca.
Mod de servire
Este delicioasa imediat dupa preparare, dar poate fi servita si in ziua urmatoare, daca este pastrata la rece, iese si fara maioneza.
Se zice ca pastele ingrasa, nu e deloc adevarat, ingrasa ce pui in ele, sosurile, cascavalul..

ali_lumi 15 ian 2010 20:42:41

Re: Salata italiana dietetica
 
Mmmmmm... ce bine suna , am sa incerc si eu , nu 400 de gr :D dar macar 150 ;)) asa de pofta:D

VentoFreddo 15 ian 2010 20:52:47

Re: Salata italiana dietetica
 
:">
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 65275)
Mmmmmm... ce bine suna , am sa incerc si eu , nu 400 de gr :D dar macar 150 ;)) asa de pofta:D

Am uitat sa spun ca sunt pt 4 portii:))

ema5288 15 ian 2010 20:59:43

Re: Salata italiana dietetica
 
si cam cate calorii are salata asta , ai idee?

ali_lumi 15 ian 2010 21:02:13

Re: Salata italiana dietetica
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 65284)
:">
Am uitat sa spun ca sunt pt 4 portii:))

aaaaaaaaa:D

roxana1985 25 feb 2010 16:50:51

Re: Salata italiana dietetica
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 65228)
Salata de piept de pui cu paste
Ingrediente reteta
400 g paste (spirale), de preferat in 3 culori, 1 piept de pui, o cutie de porumb dulce, o cutie mica de mazare, 3-4 linguri de maioneza, 1 cutie (200 g) de iaurt cremos
Mod de preparare (timp estimat: 20 min, complexitate: redusa)
Se pun pastele la fiert in apa clocotita, cu sare sau vegeta. Dupa ce au fiert, se scurg si se pun in vasul in care se va prepara salata. Intre timp, se taie cubulete mici pieptul de pui si se prajeste in ulei sau unt, cu vegeta si piper. Cand este gata, se scurge si se rastoarna in vasul de salata. Se adauga mazarea si porumbul, maioneza si iaurtul, piper si, daca mai este nevoie, sare si se amesteca.
Mod de servire
Este delicioasa imediat dupa preparare, dar poate fi servita si in ziua urmatoare, daca este pastrata la rece, iese si fara maioneza.
Se zice ca pastele ingrasa, nu e deloc adevarat, ingrasa ce pui in ele, sosurile, cascavalul..

Chiar nu ingrasa? Nu am mai mancat paste de nu mai tin minte si mie o poftaaaaa8->numai cu gandu la ele stau. Offffffff...si reteta ta pare formidabila >:D<:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:33:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO